Bıçaklı Saldırı Sonrası İlk Ders Günü: “DTCF’de Ülkücü Terörü İstemiyoruz”

Geçtiğimiz hafta sağ görüşlü bir grubun gerçekleştirdiği bıçaklı saldırı sonrası tatil edilen Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin ilk ders günü protestolarla başladı.

20150525_DTCF-UlkuculereKarsiEylem(BicakliSaldiriSonrasiOkulunIlkGunu)_01(SiyasiHaber)Sabahın ilk saatlerinde fakülteye öğrencilerden önce gelen çevik kuvvete bağlı polis ekipleri, öğrencilerin dersler için gelmeye başlamasından sonra protestolarla karşılaşınca okulu terk etti.

Ardından bir araya gelen öğrenciler, geçtiğimiz hafta birisi DTCF, diğeri ise Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden olmak üzere iki öğrencinin, ülkücüler tarafından okul dışında bıçaklı saldırıya uğraması sonucu yaralanması olayını protesto etmeye başladı.

20150525_DTCF-UlkuculereKarsiEylem(BicakliSaldiriSonrasiOkulunIlkGunu)_03(SiyasiHaber)“Okuda Çete İstemiyoruz”

Bıçaklı saldırıya karşı oturma eylemi başlatan öğrenciler “Dekan Buraya, Faşistler Dışarı” sloganlarıyla hem olaylar karşısında etkisiz kalan fakülte dekanını, hem de fakültede sürekli olarak terör havası estiren ve eğitimi engelleyen ülkücü grupları protesto etti.

20150525_DTCF-UlkuculereKarsiEylem(BicakliSaldiriSonrasiOkulunIlkGunu)_04(SiyasiHaber)Okulda Çete İstemiyoruz” diyerek eylemlerine devam eden öğrencilerin çağrılarına Dekan Yardımcısı Gülsün Leyla Uzun yanıt verdi. Öğrenciler yanlarına gelen Uzun’a, üniversitede sürekli olarak huzuru bozan, eğitimi aksatan ve öğrencilerin hayatlarını tehlike altına sokan çetelerin okuldan uzaklaştırılması ve bu gruplara karşı tedbir alınması yönündeki taleplerini ilettiler.

Bu sırada fakülte binasının arka balkonunda toplanan ülkücü bir grubun ise “Faşizme Karşı Omuz Omuza” şeklinde slogan atması da ilgi çekti.

Protestoya Alınan ‘Çeteler’ Devreye Girdi

Protestolar sürerken toplanmaya başlayan ülkücü grupların öğrencilere sataşması ve DTCF Farabi Salonu’na girmeye çalışması üzerine kısa süreli bir arbede yaşandı. Ülkücü grubun saldırı girişimi sonrası üniversiteye giren çevik kuvvet polisleri, grubu korumaya alırken saldırı gerçekleştirmeye çalışan grup polis eşliğinde üniversite dışarısına çıkartıldı.

Saldırı girişiminin ardından DTCF bugün de tatil edildi.

Saldırganların Dosyası Kabarık

Geçtiğimiz hafta iki öğrencinin bıçaklı saldırı sonucunda yaralanmasının ardından okula sürekli olarak fakülte dışarısından olay çıkartmak amacıyla gelen gruplarda yer alan Selçuk Ulaş adlı şahısın, bıçaklı saldırıyı gerçekleştirenler arasında olduğu tespit edilmiş ancak şehir dışına çıkmış olmasından dolayı gözaltına alınamamıştı.

Bıçaklı saldırgan Selçuk Ulaş’ın geçtiğimiz Şubat ayında yine ülkücü grupların gerçekleştirdiği silahlı saldırıda ateşli silahla okula girdği tespit edilmiş ancak hakkında herhangi bir yasal işlem yapılmamıştı.

Fotoğraflar: Siyasi Haber

– VU/İnadına Haber / 25 Mayıs 2015 Pazartesi –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:53+00:00 25 Mayıs 2015|