Kim kaybettiyse gelsin alsın, biz kaybetmedik.

Ulusalcı çizgideki Sözcü gazetesi, binlerce insanın katili, 12 Eylül’ün diktatöründen “7. Cumhurbaşkanı” diye bahsetti, habere “Kenan Evren’i Kaybettik” başlığını attı.

Sözcü gazetesi, 12 Eylül cuntasının liderinin ölümünü “Kenan Evren’i kaybettik” diye haberleştirdi.

Kenan Evren’in kızı ve damadından “görüşler” yayımlayan gazete, 1980 yılında gerçekleştirilen darbeyle binlerce kişinin işkencelerden geçirilmesine, öldürülmesine ve Türkiye’yi terk etmek zorunda kalmasına sebep olan diktatörün yargı süreciyle ilgili “1980 öncesinde sokağa çıkılamıyordu” çizgisinde yayın yaptı.

Irkçı ve ayrımcı yayınlarıyla bilinen Sözcü‘de, Balyoz darbecilerinin ve 12 Eylülcülerin yargılanmasına karşı çıkıldı.

Yüzleşebilmek için yeniden hatırlayalım.12 Eylül’de ne olmuştu?

– Toplamda resmi rakamlara göre 650 bin kişi gözaltına alındı.
– 1,5 milyonun üstünde yurttaş fişlendi.
– 210 bin dava açıldı ve bu davalarda 230 bin kişi yargılandı.
– 7 bin kişi için idam cezası istendi.
– 517 kişiye idam cezası verildi.
– 50 kişinin idam cezası infaz edildi.
– 99.000 civarında vatandaş örgüt üyesi olmak suçundan yargılandı.
– 30 bin kişi “sakıncalı” görülerek işten atıldı.
– 14 bin kişi yurttaşlıktan çıkartıldı.
– 30 bin kişi siyasi mülteci sıfatıyla ülkeyi terk etti.
– Resmi kayıtlarda 171 kişinin gözaltında işkenceden öldüğü belgelendi.
– Cezaevlerinde toplam 299 kişi yaşamını yitirdi.
– Açlık grevi kararı alan 14 kişi yaşamını yitirdi.

Gazeteci yazar Ahmet Saymadi, “Kenan Evren Kim midir?” başlıklı yazısında, Kenan Evren’den bahsetti. Saymadi, “Öldü diye sevinmeyelim, hatırlayalım. Suç ortakları var, gerçek failler var. Onları unutmayalım.” yazdı. Saymadi tarafından kaleme alınan yazının tamamı şöyle:

Kenan Evren kim midir? Hepimiz biliriz kim olduğunu. Bizim için çocukluğumuzun cumhurbaşkanıdır. Öncesinde askerdir, subaydır, generaldir, paşadır. Devlettir. Devletin sembolüdür. Hakkında bir de sonradan öğrendiklerimiz var. Baştan söyleyelim, Kenan Evren sebep de değildir, sonuç da. Sadece semboldür. Moda deyimle, ‘‘olmasaydı da olan olurdu’’

Ancak yalnız değil ve hiçbir şeyin de tek başına sorumlusu değil. Öldü diye sevinmeyelim, hatırlayalım. Suç ortakları var, gerçek failler var. Onları unutmayalım. Buyursunlar şimdi helvasını dağıtsınlar; cenazesine çiçek, çelenk filan göndersinler. Methiye düzemeyecekler, çünkü Kenan Evren 35 yıl sonra kimsenin sahip çıkmadığı rütbeleri sökülmüş, şeklen yargılanmış birisi.

Kenan Evren, evvela faşisttir. Yüz binlerce insanın fişlenmesidir, gözaltına alınmasıdır, cezaevinde sorguda işkence görmesidir, katledilmesidir. Kenan Evren, birçok insanın çalınan çocukluğudur, yetimliğidir, cezaevi kapısında bekleyişidir, mutsuzluğudur. Erdal Eren’in boynundaki ilmiktir. Berfo Ana’nın gözyaşıdır. Mamak’tır, Diyarbakır’dır, Metris’tir. Mahpusluktur, sürgündür. Kenan Evren iç savaştır. Karşı devrimdir.

Kenan Evren, tarafsızlıktır, ‘‘Bir sağdan bir soldan’’dır. İdama imza atarken eli titremeyendir. Beslemeyip, asandır!

Kenan Evren, O Taksim meydanında konuşurken, ‘‘Türkiye, Türkiye’’ diye bağıranlardır. Konuşmasını dinlemek için meydanları dolduranlardır. Her çağırdığında gidenlerdir. Yaptıkları karşısında susanlardır. Yaptığı anayasaya verilen, ‘‘Evet’’ oyudur. Sandık demokrasisidir, çoğunluktur: %92’dir. ‘‘Asker geldi huzur geldi, sokağa çıkamıyorduk’’ diyerek zulmünü onaylayanladır. Evren’in 1961 Anayasası eleştirisine, ‘‘Bol geldi bol’’ diye destekleyendir.

Kenan Evren Parasız, bilimsel, anadilde eğitimin önündeki engeldir: YÖK’tür. Kenan Evren, Tersane patronudur, TÜSİAD’dır, MESS’tir, İMF’dir, burjuvazidir. Amerikan emperyalizmi için, ‘‘Bizim çocuklar’’dır. AKP’nin ve MHP’nin görünüşte reddettiği gerçek öncülüdür. gizli Kürdün, sosyalistin temsilinin önündeki seçim barajıdır. Adaletsizliktir, DGM’dir. İşsizliktir. zorunlu din dersidir. Türk İslam sentezidir.

Kenan Evren, Kobani’ye saldıran IŞİD’dir. Kadın katliamıdır. Özgecan Aslan’ın katilinin soğukkanlılığıdır. Soma katliamdır, Ermenek’tir, Torunlar’dır. Kadıköy’de Nuh Köklü’yü , Bahadır Grammeşin’i katledenlerdir.

Kenan Evren, bu ülkenin geleceğinin karartılmasıdır. Kenan Evren öfkemizdir, nefretimizdir.

Hasılı, doğrudur, ‘‘naçiz vücudu toprak olmuştur’’ ancak fikirleri iktidardadır, gündelik hayatımızdadır, yanı başımızdadır.

”Netekim”, ne kendisiyle ne de yarattığı düzenle yüzleşemedik, hesap soramadık. Bir asır yaşayıp, eceliyle ödü. Ama umarım kalanların, iktidardakilerin yaptıkları yanlarına kalmaz. Kalmamasının tek yolu ise mücadeledir.

Ahmet Saymadi

Kaynak: http://marksist.org/icerik/Haber/1751/Irkciligin-Sozcu%E2%80%99su,-Kenan-Evren%E2%80%99ini-kaybetmis, @ahmetsaymadi

Print Friendly, PDF & Email
2015-05-11T02:49:22+00:00 11 Mayıs 2015|