Renault İşçileri’nin 9 Maddelik Zaferi: “Kazandık Ama Mücadeleye Devam”

 Metal İşçileri’nin, Bursa’da faaliyet gösteren Renault Otomobil fabrikasında 12 gün önce iş bırakarak başladıkları direniş bu sabah önemli bir kazanım ile sona erdirildi.

İşçi temsilcileri ile işveren arasında, 26 Mayıs gecesi geç saatlere kadar süren görüşmelerin sonucunda 9 madde üzerinde bir anlaşma sağlandı. Üzerinde uzlaşılan başlıklar bir protokol haline getirildi ve karşılıklı olarak onaylandı.

Uzlaşma sağlanan protokol maddelerine göre;

1- Kimse işten atılmayacak
2- İşçiler aleyhine yapılan şikayetten vazgeçilecek
3- Tüm çalışanların sendikal özgürlükleri tanınacak
4- Son toplu iş sözleşmeleri ve çalışanların konuyla ilgili talepleri ile kıdem ve saat ücretleri dikkate alınarak bir ay içinde iyileştirme amacıyla analiz yapılacaktır. Düşük aylık ücret alanlara daha yüksek ve yüksek aylık ücret alanlara daha düşük prim olmak üzere ayrıştırılma yapılacaktır ve iç kategorizasyon sistemindeki geçişleri hızlandırma üzerine çalışılacaktır.
5- 4 NO’lu madde kapsamında yapılacak iyileştirmelere mahsuben 1 hafta içerisinde tüm çalışanlara bin lira avans ödemesi yapılacak.
6- Her yıl sonunda çalışanlara kalite işgüvenliği ve üretim adetleri hedeflerine bağlı olarak performans primi verilecek olup prim miktarı asgari net 600 TL olacaktır.
7- İşyerinde çalışan ancak mevcut toplu iş sözleşmesinde dayanışma aidatı ödemek suretiyle yararlanan sendikasız işçilerin serbestçe sözcü seçmeleri halinde, yasal mevzuat çerçevesinde seçilen sözcüler, işçi-işveren arasındaki iletişimi sağlamak amacıyla muhatap kabul edilecekler ve mevcut sözcüler seçime kadar işçi-işveren arasındaki iletişimi sağlamak amacıyla muhatap olacaklardır.
8- Banka maaş ödemeleri promosyonu olarak çalışanlara net 480 TL prim ödenecek
9- Oyak Renault süreç içerisinde yaşadığı zararla ilgili çalışanlardan hiçbir talepte bulunmayacak. Aynı şekilde çalışanlar da süreçle ilgili Oyak Renault’dan şikayetçi olmayacak.

Sandık Reddedildi

Görüşmeler sürerken getirilen işbaşı yapmak için sandık ile oylama önerisi işçilerden gelen “Biz hakkımızı almak için buradayız, 12 gündür ‘ölmek var dönmek yok’ diye bağırıyoruz. Üç dakikada kurulan seçim sandığına mahkum ediliyoruz” tepkileri üzerine geri çekildi.

İşçilerin 12 gün önce iş bırakarak başladıkları eylem, 9 maddelik protokol üzerine uzlaşma sağlanması üzerine sona erdirildi ve bu sabah itibariyle vardiyalar işbaşı yapma kararı aldı.

Ancak asıl kazanımın, tüm taleplerin yerine getirilmesi ile gerçekleşeceğini vurgulayan işçi temsilcileri adına açıklama yapan Metal İşçileri Birliği (MİB) şu açıklamayı yaptı:

Büyük bir tarihi direniş yazan Reno işçisi mücadelesine devam edecek. MESS ve ortakları bilsin ki Reno artık bir direnişimizin kalesidir, öyle kalacak…

Reno işçisi kardeşlerimiz kırılmadan, dökülmeden, küsmeden birbirlerine kenetlenmelidir.

Yapacak daha çok iş var…”

20150527_Renault_AnlasmaProtokolu

26 Mayıs 2015 tarihi itibariyle üzerinde uzlaşılan protokol maddeleri

Kaynak: Kızıl Bayrak, Evrensel

– VU/İnadına Haber / 27 Mayıs 2015 Çarşamba –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:52+00:00 27 Mayıs 2015|