#RenoDireniyor – Metal İşçileri Bursa’da Renault Fabrikasını Durdurdu

Renault yönetiminin zam yapmayacağını açıklaması üzerine 12/8 vardiyasındaki işçiler üretimi durdurdu. Topluca fabrika önünde bekleyen işçiler fabrikaya girmeme kararı aldı. 4/12 vardiyası da gece yarısından önce üretimi durdurarak fabrika önündeki direniş alanına geçti.

Bursa’da metal işçilerinin 3 yıllık sözleşmenin yenilenmesi ve sendikal demokrasi talebiyle başlattığı eylemler sürüyor. İşçiler bir taraftan toplu sözleşme hakları konusunda mücadele ederken diğer yandan da işverenlerin ve sendikaları Türk-Metal’in tüm saldırılarına rağmen kendi temsilcilerini seçmekte ve işyeri komitelerini kurmakta kararlılıklarını sürdürüyor.
Renault’da başlayarak Tofaş, Mako, Coşkunöz, Valeo, Delphi ve Farba gibi fabrikalara da yayılan eylemler, üretim alanında ve vardiya giriş-çıkışlarında sürdürülüyor.

Saat 23:30’dan sonra gittikçe kalabalıklaşan ve sayıları 3 bini aşan işçilerin bulunduğu direniş alanına Arçelik-Eskişehir, Borusan, Ficosa, Compenanta, Maysan Mando gibi birçok metal fabrikası çalışanlarından destek mesajları yağıyor.

Gün İçerisindeki Gelişmeler:

Renault Müdürlerinin Uyanıklığı20150514_RenoDirenisi@Bursa_01(@yarinhaber)

Bursa’da Renault işçilerinin 3 yıllık sözleşmenin iptal edilerek talepleri doğrultusunda yenilenmesi için verdikleri mücadele üzerine fabrika müdürleri işçilere 21 Mayıs’a randevu vermişti. Geçen sürede işçiler komite kurarak temsilcilerini seçerken, Yüksek Hakem Kurulu’nun Birleşik Metal-İş’in sözleşmesini de 3 yıllık olarak bağıtlamasını fırsat bilen patronlar, görüşmeyi bir hafta öne çekti. Önce gece vardiyasına (A vardiyası) çağrı yapan patron temsilcileri, işçileri Renault spor salonuna çağırdı. Ancak işçilerin bu çağrıya yanıtı toplantıya katılmamak şeklinde oldu. Sözleşmede herhangi bir iyileştirme olmayacağı bilgisini alan işçiler, salonun etrafında toplandılar, patrona ve Türk Metal’e tepki gösterdiler. Müdürler, bu kez sabah iş başı yapan B vardiyasını topladılar; imzalanan sözleşmenin 2017’ye kadar geçerli olduğunu ve ek zam yapılmayacağını söylediler.

“Sendika tercihlerinize bir şey demiyoruz” sözleriyle tepkiyi sadece Türk Metal’e yönlendirmek isteyen müdürlerin bu açıklamalarından sonra, işçilerin ağırlıklı olarak Türk Metal’e karşı ifade ettikleri tepkiler, patron-Türk Metal ittifakına yöneldi.
Bu dayatmayı kabul etmeyeceklerini söyleyen işçiler, yapılacak eylemleri kararlaştırmak üzere bir araya geldi.

Eş zamanlı bir açıklama da Mako’da yapıldı. Mako müdürü Renault’da olduğu gibi sözleşmenin değişmeyeceğini söyledi. “Renault’da yapılan iyileştirmeyi size de yaparız” sözünün hatırlatılması üzerine müdür, “Renault patronu da veremez” yanıtını verdi. MESS ve Türk Metal’in toplantılar yaparak ortak tutum geliştirdiğini söyleyen işçiler, hem patrona hem Türk Metal’e tepki gösterdi.

20150514_RenoDirenisi@Bursa_01(@metalmib)

Metal İşçileri Her Türlü Dayatmaya Karşı Birleşti

Patronların bu dayatması sadece Türk Metal üyesi değil Birleşik Metal-İş ve Çelik-İş üyesi işçilerin de tepkisini çekti. YHK’nun MESS-Türk Metal arasında imzalanan 3 yıllık sözleşmeyi onaylamasına tepki gösteren Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, Bursa’da Türk metal üyesi işçilerin mücadelesini verdiği 3 yıllık sözleşmenin iptal edilmesi ve insanca yaşanacak ücret talebinin kendi talepleri de olduğunu söyledi. Hükümet, patron ve Türk Metal’in el birliğiyle tüm metal işçilerinin haklarına saldırdığına dikkat çeken işçiler, buna karşı ayrım yapmadan, birlikte mücadele etmek gerektiğini söylediler. Daha sonrasında da 14 Mayıs saat 23:55 için Renault Bursa fabrikasında genel iş bırakma eylemi çağrısında bulunuldu.

Çağrının ardından çok sayıda çevik kuvvet polisi de fabrika önündeki yerlerini alırken, metal işçileri, olası provokasyonlara ve polis saldırılarına karşı direniş alanlarına sadece işçilerden destek beklediklerini duyurdular.

Fotoğraflar: Metal İşçileri Birliği

Kaynak: Metal İşçileri Birliği, YarınHaber, Evrensel

– VU/İnadına Haber / 15 Mayıs 2015 Cuma –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:58+00:00 15 Mayıs 2015|