[VİDEO] Beşinci ODTÜ LGBT Onur Yürüyüşü: Aşk Örgütlenmektir

Beşinci ODTÜ Onur Yürüyüşü, ODTÜ’de 2015 yılında varla yok arası bir şenliğin bir gününün akşam üstü gerçekleşti. LGBTİ’lere yönelik ayrımcılığa, nefret söylemi ve cinayetlerine, faşizme, cinsiyetçiliğe, homofobiye, transfobiye, bifobiye karşı bir kampüs hareketi olarak gerçekleşen etkinliğe sayısı binleri bulan insan katıldı. Yürüyüş sırasında ODTÜ Rektörlük binası önünde bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada üniversite yönetiminin bazı tutumları eleştirildi.

Onur, LGBT’lerin, yani lezbiyen, gey, biseksüel ve trans bireylerin cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerinden onur duymaları anlamına gelir. Tarih boyunca LGBT’leri kontrol etmek ve ezmek için kullanılan “utanç” kavramının zıddıdır. “Kimliklerimizden utanç değil, aksine onur duyuyoruz” demenin bir yolu, bir olumlamadır.

Bu aslında bir yıldönümü. 26 Haziran 1969’da trans, biseksüel, lezbiyen ve gey arkadaşlarımız, New York’ta Stonewall Inn adlı LGBT barında, uğradıkları haksızlıklara topluca karşı çıktılar. Polisin ve toplumun baskılarına daha fazla sessiz kalamadılar ve polis şiddetine karşı durdular ve polisi durdurdular. İlerleyen günlerde barın bulunduğu sokak, şehrin dört bir yanından gelen LGBT’lerle dolup taştı. Bu, artık bir şeylerin eskisi gibi olmayacağının göstergesiydi. Sembolik olarak o gün o sokakta başlayan mücadele, bugün dünyanın dört bir yanında hâlâ devam ediyor.

Videographer: – Onur Metin – İnadınaHaber

Print Friendly, PDF & Email
2016-12-13T19:38:53+00:00 18 Mayıs 2015|