ÇGD: “Can Dündar’a Yapılan Tehdit Tüm Gazetecileredir. Reddediyoruz.”

Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı, Can Dündar’a yapılan saldırıyı ve bizzat Cumhurbaşkanı tarafından yöneltilen tehditleri kınadı.

Ahmet Abakay bugün yaptğı açıklamasında “Ne yapacak? Vurdurtacak mı? Cezaevine mi attıracak? Mahkum mu ettirecek?” diyerek eleştirdiği yürütmenin başı Erdoğan’ı sorumsuzca davranmak ve suça azmettirmekle suçlarken bu tehditlerin sadece Dündar’a değil tüm özgür basına geldiğinin altını çizdi.

Ayrıca Can Dündar tarafından yapılan haberin doğruluğunu bizzat Erdoğan’ın da onayladığını hatırlatan Abakay, Dündar’ın yapmış olduğu haberin altına özgür basının bir üyesi ve bağımsız bir gazeteci olarak kendisinin de imza atmaktan çekinmeyeceğini vurguladı.

Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay’ın açıklaması:

Cumhurbaşkanı R.T.Erdoğan, yakalanan Mit tır’larında silah bulunduğunu belgeleyen haberi yayınladığı için Cumhuriyet gazetesini ve haberi yapan Genel yayın Yönetmeni Can Dündar’ı TV ekranlarında açıkça tehdit etmiştir.
“Bu haberi yapan kişi bunun bedelini ağır ödeyecektir, öyle bırakmam onu” demiştir.

Bu haberi yapan kişiyi cezalandıracağını söylüyor.

Ne yapacak?

Vurduracak mı? cezaevine mi attıracak? Mahkum mu ettirecek?

Bu açıklama davayı yürütecek mahkemeye, yargıçlara talimat mıdır? Onlara da tehdit midir?
Son olarak Hrant Dink cinayetinde görüldüğü gibi, Türkiye çok sayıda gazetecinin, yazarın öldürüldüğü, bunların hiçbirinin gerçek katillerinin bulunmadığı, suçluların parmak izlerinin davlet içinde kaybeldildiği biliniyor.

Cumhurbaşkanı derhal bu sözünü geri almalıdır. Bunu reddediyoruz. Linç kültürünün egemen olduğu ülkemizde bu sözlerin, bu talimatın gereğini yerine getirmeye hazır çok sayıda meczubun, yandaşın olduğu biliniyor. Bu sözlerin ağır sonuçlar doğuracak , suça azmettirme eylemi olduğunu hatırlatmak isteriz.

Bu tehdit, Can Dündar arkadaşımızla birlikte tüm özgür basınadır. Bağımsız gazetecileredir. Can’ın haberinin altına ben de imzamı koyuyorum. Çünkü haber doğrudur.Doğruluğuna zaten RTE de itiraz etmiyor.

– VU/İnadına Haber / 01 Haziran 2015 Pazartesi –

Print Friendly, PDF & Email
2015-06-01T13:30:41+00:00 1 Haziran 2015|