Saraçoğlu’nda Direniş Yeni Başlıyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin sekreteryasını yürüttüğü Başkent Dayanışması, Cumhuriyetin ilk toplu konut alanı olan alman mimar Paul Bonatz tarafından tasarlanan, her ağacı ve binası ile tüm alanı kültürel varlık olarak tescillenen Saraçoğlu Mahallesi’nde “Terketmiyoruz” eylemi gerçekleştirdi.

“Taahütname de vermiyorum tahliye de etmiyorum”

Konutlarda yaşayan mahalle sakinlerinin tahliye edilmesinden sonra satılması gündemde olan Kızılay’daki Saraçoğlu Mahallesinde, Başkent Dayanışması bileşenleri ve mahalle sakinleri, icra memurlarını bekledi. Zorla tahliye için görevliler gelmeyince, bileşenler ve mahalleliler, Çankaya Kaymakamlığına giderek kaymakamla görüşmek istedi. Kaymakamın izinde olduğu söyleyen yazı işleri müdürü “yetkim yok” dedi. Evinin zorla boşlatılması için kendisine tebligat gönderilen İrfan Şahinöz, “Dün gelip boşaltın derken yetkiliydiniz, bugün niye yetkisizsiniz?” diye sordu ve “Sinirlerimiz bozuldu artık, taahhütname vermiyorum da çıkmıyorum da” dedi.

“Önce O KaçAkSaray Boşaltılacak, Sonra Saraçoğlu TÜRGEV’in Değil Halkın Olacak”

Kaymakamlık önünde Başkent Dayanışması adına açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Bu ülkenin yöneticileri hukuk kararlarına rağmen hukuksuzluk yapacaklar, hukuka uymayacaklar, Sonra Saraçoğlu Halkına hukuka uyun diyecekler. Böyle bir adaletsizlik kabul edilemez. Kaçak Saray boşaltılmadan bu ülkede hukuk tesis edilemez, önce Kaçak saray boşaltılacak, sonra Saraçoğlu Mahallesinin geleceğine birlikte karar vereceğiz” dedi.

Saraçoğlu Mahallesinde, önce halen kullanımda olan konutları boşaltarak, sonrasında da ‘kullanılmayan atıl yapıların satılması‘ gerekçesini öne sürerek Saraçoğlu’nun rant için satılmasının planlandığının aşikar olduğunu vurgulayan Candan “Demek ki protokoller hazırlanmış, seçim sonrası bir oldu bittiye getirilerek, zorla tahliye yapılacak, sonrada satış imzaları atılacak… Saraçoğlu mahallesinde kuvvetle muhtemel bir TÜRGEV süreci ile karşı karşıya kalabiliriz. Burayı atıl ve kullanılmayan statüsünden satmaya çalışıyorlar. Bugün buradaydık gelemediniz. Pazartesi (15 Haziran) eğer bir zorla tahliye süreci için buraya gelirse, Saraçoğlu Mahallesini kullanılmayan atıl bir alan olarak bırakmayız. Saraçoğlu Mahallesini herkes tarafından kullanılan bir alana dönüştürürüz, her ağacın gölgesini kullanır, her çime oturur, her binaya dokunuruz. Aklınızın gerisini gördük. Ankara Halkı kentin merkezindeki en önemli kamusal alan olan Saraçoğlu Mahallesini emin olun atıl bırakmayacaktır. Saraçoğlu Mahallesi artık hukuksuzluğa karşı, anayasal haklarımızı gasp eden yönetimlere karşı bir direniş alanıdır” şeklinde konuştu.

Candan, tüm Ankaralıları Saraçoğlu Mahallesi’ni kullanmaya davet ederek “Burası bize ait, vakıflara peşkeş çekilmesine ranta kurban edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Zorla Tahliye Travma Sebebi

Saraçoğlu Mahallesinde zorla tahliye süreçleri ile travma yaşadıklarını söyleyen sakinler, çocukların süreçten çok etkilendiği, çocuklarda zona ve saç kıran hastalıklarının baş gösterdiğini ifade etti.

Saraçoğlu Mahallesi Koruma ve Yaşatma Derneği avukatı Asım Özcan Zorla ise “Tahliyelerle ilgili suç duyurusunda bulunduk, hukuken bizi çıkartamazlar” şeklinde konuştu.

Kaynak: TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi

– VU/İnadına Haber / 13 Haziran 2015 Cumartesi –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:48+00:00 13 Haziran 2015|