‘Yargıya Lüks Konut Kıyağı’ Haberi Ba(ğ)zılarını Pek Kızdırdı

İstanbul’da görevli savcıların Ayazma’daki lüks konutlara avantajlı şekilde sahip olmasını, CHP’nin soru önergesiyle gündeme getiren gazeteci Canan Coşkun’un 23 yıl 4 ay hapsi isteniyor.

Cumhuriyet gazetesi muhabiri Canan Coşkun hakkında, “Yargıda tartışılan konut satışı” başlıklı haber nedeniyle İstanbul ve Küçükçekmece’de görevli sekiz savcının şikayetiyle dava açıldı.
Cumhuriyet gazetesinin 20 Şubat 2015 tarihli sayısında çıkan haberde görevlerinden dolayı savcılara hakaret edildiği ileri sürüldüğü için gazeteci Coşkun ile ilgili, Cumhuriyet savcısı Umut Tepe iddianame düzenledi. Haber Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Umut Oran’ın konuyla ilgili verdiği soru önergesine atıfla yapılmıştı.

EmlakKonutSen misin yargı üyelerine kıyağı duyuran…

Cumhuriyet, HSYK seçimlerinde AKP’nin destek verdiği Yargıda Birlik Platformu üyelerinin de aralarında bulunduğu hâkim ve savcıların, Emlak Konut GYO’nun Başakşehir’deki Ayazma Emlak Konut projesinden indirimli lüks konut almalarını, 19 Şubat’ta “Yargıda tartışılan konut satışı” başlığıyla duyurmuştu. Cumhuriyet savcısı Umut Tepe’nin hazırladığı iddianamede, söz konusu haberle savcı ve hâkimlerin isimleri zikredilerek itibarlarının zedelenmeye çalışıldığı, haberin hâkim ve savcıları küçültmek için yapıldığı öne sürüldü. Haberle, olumsuz algı yaratılarak hakaret suçunun işlendiği ifade edildi. İddianamede, şikâyetçi olmayan 8 savcı ve hâkim de “mağdur” olarak yer aldı. Savcı Tepe, şikâyetçi olmayan savcı ve hâkimler için de ceza talep etti.

Müştekilerin Arasında ‘Tanınmış’ Simalar

* İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu
* Orhan Kapıcı (Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’ndan sorumlu İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili)
* Vedat Yiğit (Charlie Hebdo soruşturmasını başlatan eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili)
* Ali Doğan (Adana’da silah dolu MİT TIR’larının durduran askerler hakkında “casusluk” soruşturması yürüttükten sonra Küçükçekmece Başsavcısı olarak atandı)
* İslam Çiçek (İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği yargıcı. 17 ve 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmaları sonrası açılan Sulh Ceza Hakimliklerine atandı. Bakan çocukları ve Rıza Sarraf’ı tahliye etti)
* İrfan Fidan, İsmail Uçar ve Fuzuli Aydoğdu (Bilal Erdoğan ile Yasin El Kadı’nın da aralarında bulunduğu 96 kişinin şüphelisi olduğu 25 Aralık yolsuzluk soruşturması hakkında takipsizlik kararı verdiler)
* Fehmi Tosun (Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı)

TCK 125 için: “1 yetmez, 10 kez uygulansın”

Gazeteci için Ceza Kanunu’nun (TCK) 125/1, 2, 3 (a), 4 Maddesi ve 53. Maddesinin 10 kez uygulanması talep edildi. Gazeteci Canan Coşkun’un 23 yıl 4 ay hapsi isteniyor.
19 Haziran 2015 tarihli iddianamede Coşkun’un, Emlak konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi’nin özel indirimi uygulandığı iddia ederek şikayetçi ve mağdurların itibarlarını zedelediği ileri sürülüyor.

Ayazma’daki lüks konutlar rahatsız etti

Gazeteci, CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın 15 Eylül 2014 tarihinde konuyla ilgili Meclise sunduğu soru önergesine de atıf yaparak, Ayazma’daki lüks konutlar için Emlak Konutun belirlediği fiyatlarla hakimler ve savcılar için belirlenen fiyatlar arasında farklar olduğunu, Yargıda Birlik Platformu üyesi hakim ve savcıların düşük fiyatla konu sahibi edildiğini gündeme getirmişti.

Kaynak: Bianet, Cumhuriyet

– VU/İnadına Haber / 24 Haziran 2015 Çarşamba –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:44+00:00 24 Haziran 2015|