Binlerce Suriyeli Mültecinin Yaşadığı Önder Mahallesi’nde Polisli, Tomalı Yıkım

Binlerce Suriyeli mültecinin sığındığı ve kentsel dönüşüm alanı ilan edilen Siteler Önder Mahallesi’nde onlarca binanın hukuksuz yıkımı başladı. Evlerin su ve elektrikleri Altındağ Belediyesi tarafından kesilmiş durumda. Mahalle polis ve tomaların ablukası altında. İnsanlar eşyalarını taşımaya çalışıyor.

Altındağ İlçesi Önder Mahallesi Suriye savaşından kaçan onbinlerce mültecinin, yaklaşık 1.5 yıldır barındığı bir mahalle. Aynı zamanda yaklaşık 3 yıldır Altındağ Belediyesi’nin “Kentsel Dönüşüm Alanı” olarak gündeminde. Proje gündeme geldikten sonra mahalleli, kentsel dönüşüm olacak diye yeni yapılan dairelere taşınmış, kendi evlerini de mültecilere kiraya vermiş.

Mültecilerle Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Cavidan Soykan’dan aldığımız bilgilere göre, İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği – Mazlumder de bu dönüşüm projesine itiraz etmiş ve yakın zamanda Danıştay, projenin dayanağı olan Bakanlar Kurulu kararını iptal etmiş. Fakat buna rağmen yıkım isteyen Belediye, yol genişletme adı altında bir Belediye Encümeni kararı almış. Yani kentsel dönüşüm projesinin iptaline rağmen Belediye, insanları bir şekilde evlerinden etmek için bir yol genişletme kararı alarak, yıkıma başlamış.

29 Temmuz sabahı da Altındağ Belediyesi ekipleri, çevik kuvvet ve TOMA’lardan oluşan 300 kişilik bir ekiple mahalleye girmiş. Belediye tebligatların ev sahiplerinin tamamına 2 yıl önce yapıldığını iddia etse de, bölge esnafı ve mahalle sakinleri yıkım kararının kendilerine tebliğ edilmediğini belirtiyor. Bunun yanında hiçbir bilgilendirme Arapça olarak yapılmadığından, mülteciler zor durumda.

Yıkımı planlanan yapılar X işareti ile işaretlenmiş durumda, insanlar eşyalarını kendi imkanlarıyla taşımaya çalışıyor. Sokağa atılan, savaştan kaçıp gelmiş insanların, kiracı esnafın nereye gidecekleri belirsiz.

Mahalledeki yıkımlar ve kentsel dönüşüm planları hakkında Ankara Hürriyet’e konuşan Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ise şunları söylemiş:

“Önder Mahallesi’nde hayata geçireceğimiz kentsel dönüşüm projesi, 3 yıldır gündemimizde. Göçten dolayı 3 yıldır proje erteleniyor. Bu yüzden vatandaşların da şikayeti var. Mülk sahiplerinin en fazla yüzde 1’i, 2’si bu yıkıma karşı çıkıyor. Ramazan’dan önce yıkacaktık, süre istediler. Ramazan geçince hem Arapça hem de Türkçe anonslarla vatandaşları uyardık. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında oradaki mal sahipleri için konutlar yapılacak. Buradan geri adım atma şansımız yok. Geri dönüşü yok, yıkım kararı olan binalar kesinlikle yıkılacak.”

 

Fotoğraflar – Video: Seyr-i Sokak

Banu Kepenek | İnadına Haber | 31 Temmuz 2015

 

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:28+00:00 31 Temmuz 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.