Eskişehir’de Özgür Basın’a Hukuksuz Alıkoyma Üçüncü Gününde

Eskişehir’de gözaltına alınan Özgür Basın mensuplarının alıkonma süreleri keyfi olarak uzatılıyor.

Eskişehir’de geçtiğimiz pazar günü (26 Temmuz) gerçekleştirilen Suruç Katliamı’nı Protesto ve Barış eylemine polis saldırısı gerçekleştirilmişti. Saldırı sonucunda birçok yurttaş gözaltına alındı. Toplumsal olayları görüntüleyen ve çeşitli sosyal çalışmalarda kullanan Seyr-i Sokak ekibinden belgeselci ve video-aktivist Sibel Tekin ile birlikte Kamera Sokak ekibinden Yurdum Serüven Dönder de gözaltına alınanlar arasındaydı.

Gözaltına alınan yurttaşlar ve muhabirler tamamen başka karakollara dağıtılırken, gözaltındaki müvekkilleriyle görüşmek isteyen avukatlar darp edildi.

Görevli savcının yerinde bulunmaması, yerine bakan savcının dosyalara bakmak istememesi ve benzeri bahanelerle ötelenen ifade alma süreci üçüncü gününü doldururken, hükümetin genel seçim öncesinde tekme-tokat geçirdiği ve halk arasında ‘İç Savaş Yasası’ olarak adlandırılan İç Güvenlik Paketi’ndeki gözaltı sürelerini bile zorlayan hukuk tanımaz uygulama sabırları da zorlarken sosyal medya üzerinde tepkiler giderek artıyor.

Özgür basına yönelik baskı ve sansür’ü fiziksel engelleme, taciz ve alıkoyma boyutuna taşıyan bu uygulama karşısında hukukçular konuyu yargıya taşımaya ve anayasanın tanımış olduğu “haber alma, yapma ve yayma özgürlüğü” ile birlikte tüm temel insan hak ve özgürlüklerini kısıtlamaya yönelik bu uygulamalar hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.

– VU/İnadına Haber / 28 Temmuz 2015 Salı –

Print Friendly, PDF & Email
2015-07-28T12:54:39+00:00 28 Temmuz 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.