Fırtına İnisitiyatifi TBMM Önünde Toplandı – #yeşilyoladurde

Fırtına İnisiyatifi, Artvin Cerratepe’de yapılmak istenilen maden ocağına ve Rize’de yapılması planlanan ‘Yeşil yol’a karşı TBMM önünde basın açıklaması yaptı.

#yeşilyoladurde sloganıyla Karadeniz’de yapılmak istenen doğa katline karşı çıkan Fırtına İnisityatifi, Artvin, İzmir ve diğer şehirlerde seslerini duyurduktan sonra TBMM önünde basın açıklaması yaptı.11717157_10206540311284204_2094199294_n

Daha sonra, Cengiz Holding önünde protestoya devam eden kitle, oturma eylemine başladı.

Artvin’de de bugün maden ocağının yapılmasına karşı gelenler, kamyonların önünde durarak araçların inşaat alanına gitmesine izin vermezken, jandarma müdahale etse de iş makineleri geri çekilmek zorunda kaldı.

CJdhgxgUwAAS9QgFırtına İnisiyatifi, özellikle Cerratepe ve Genya Dağı ekosisteminin korunması gerektiğini belirtiyorlar. Özellikle bu bölgelerdeki doğa tahriplerinin, Karadeniz ekosistemine ciddi zararlar vereceğini, bölge halkının ve doğal yaşamın bu durumdan ciddi şekilde olumsuz etkileneceğini düşünüyor. Bilim insanları da bunu doğrularken, bölge BERN ve CITES gibi uluslararası anlaşmalar tarafından da koruma altında bulunuyor.

20 Yıldır Mücadele Devam Ediyor

STK’ların ve yöre halkının bölgedeki mücadelesi 20 yıldan fazla süredir sürüyor. İlk kez 1992’de Kanadalı bir şirkete maden çıkarma ruhsatı verildi. Halkın itirazı üzerine bu şirket maden ruhsatını 2002’de başka bir Kanadalı şirkete devretti. 2005’te Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde açılan dava sonucunda 2008 yılında bu ruhsat iptal edildi ve iptal kararı Danıştay tarafından da 2009 yılında onaylandı. Ancak, hukuksal olarak bu eşsiz doğa alanlarında madencilik yapılamaz kararına rağmen aynı alanlar, 2011’de ihale aracılığıyla ruhsatlandırılacağı duyurulan 1343 adet maden alanı listesine tekrar alındı. 2012’deki ihalede ÖZALTIN İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş. tarafından alınan ruhsat alanının işletilmesi konusunda ihale sürecinde zaten ortak hareket ettikleri CENGİZ Holding’e ait Eti Bakır A.Ş. ile bir anlaşma sağlandı. Firmanın hazırlattığı ÇED raporu hızlı bir şekilde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca kabul edildi. Yine Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde ama bu defa çeşitli yerel ve ulusal STK’lar, bazı kuruluşlar ve kişilerden oluşan yaklaşık 283 davacı tarafından 2014 yılında ÇED raporunun iptali için dava açıldı. İlgili mahkeme “bu projenin hayata geçmesi durumunda Artvin’in yaşam alanı olmaktan çıkacağını” gerekçe göstererek 2015 yılının Ocak ayında ÇED olumlu kararını iptal etti. Ancak şirket Cerattepe için mahkemelerin verdiği iki iptal kararını hiçe sayarak, bu defa 2009/7 sayılı bir genelgeye dayanarak, 3 yıl içerisinde üçüncü defa ÇED Raporu hazırlattı ve ne yazık ki bunu da kısa sürede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na onaylattı.

Fotoğraflar: Emine Kart

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:41+00:00 9 Temmuz 2015|