Gökçek ve Mafya Terörünün Resmidir: Bir Ankara Otopark Trajedisi

Bugün bir ülkenin başkentinde, Ankara’da olan akıl almaz olaylar herhangi bir muz cumhuriyetinde bile olmayacak işler gerçekten ve hepsinin de faili, evet İ. Melih Gökçek…

Öğlen saatlerinde Ulus’ta toplanan esnaf, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından, halka ait olan ve her fırsatta vergisi, asfalt parası ve bilimum kesintisi alınan Ankara sokaklarının parsel parsel otopark mafyasına satılmasını protesto etmek için Rüzgarlı Sokak’ta yürüyüşe geçti.

Esnaf ilk önce ABB tarafından, 2012 yılında Ankara’da İdare Mahkemesinin verdiği iptal kararına rağmen hukuk tanımaz biçimde otopark mafyasına verdiği sokak ve caddelerde adım başı dikilen otopark tabelalarını söktü. Gökçek tarafından ‘yetkili’ mafyanın tehditle otoparkçılık yapıldığını, yük bile indiremediklerini öne süren esnaf, İstanbul Caddesi’ni bir süre trafiğe kapattı.

20150709_UlusRuzgarli-OtoparkMafyaSaldirisi_02a

Esnafa ateş açan kişinin olay yerindeki ilk görüntüsü

Bir süre sonra protestocu esnaf ile zıtlaşan silahlı şahıslar arasında yaşanan tartışmada, tabancasını çıkaran bir zanlının, rastgele ateş açması sonucu 21 yaşındaki esnaf Sedat Karagöz yaralandı. Silahlı saldırının ardından Çevik kuvvet ekipleri olaylara müdahale ederken polisler ile birlikte olay yerine gelen bir TOMA, sokağa girişleri engelleyince yaralı esnafa müdahale için gelen Ambulans TOMA’nın sokağı kapatması sebebiyle uzun bir süre beklemek zorunda kaldı. Gecikmeyle gelebilen 112 Acil Servis ekibinin müdahalesinin ardından hastaneye kaldırılan Karagöz ise hayatını kaybetti.
Sonrasında “Rüzgarlı’da mafya istemiyoruz” “Katil Gökçek” sloganları atan esnaf, yolu trafiğe kapatarak otopark kulübelerini ve levhalarını tahrip etti.

Esnaf, polisten kaçmaya çalışan zanlıyı yakalayarak, linç etmek istedi. Linç edilmekten polisin yardımıyla kurtulan zanlı, bir iş yerine sokuldu. Zanlı, burada da kendisine tepki gösteren esnafa eline geçen eşyaları fırlatmaya çalıştı. Olayda bir kişi daha gözaltına alındı. Bölge esnafının büyük bölümü kepenk kapattı.
Zanlı K.A. ile olayla ilgili gözaltına alınan 2 kişi, işlemlerinin yapılması için emniyete getirildi.

—–

Gün içerisinde bir diğer gelişme ise Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinde yaşandı. Meclis Başkanvekili Ali İhsan Ölmez başkanlığında gerçekleştirililen Temmuz ayı toplantısında “şehrin muhtelif yerlerinde bulunan ve yol boyu otopark alanı olarak kullanılan alanların 10 yıl süreyle kiralanması”, oy çokluğuyla karar altına alındı.

20150624_KennedyCd-UsulsuzOtoparkUygulamasi_12Ankara genelinde Gökçek’in rant hırsı sebebiyle yarattığı huzursuzluk ve terör ortamı yetmezmişçesine alınan meclis kararına göre, “Turan Güneş Caddesi 8-68 ve 17-31 no’lu binalar arası, Strazburg Caddesi Gazi Mustafa Kemal (GMK) Bulvarı ile Celal Bayar Bulvarı arası, Altındağ Hükümet Caddesi, Bayındır Hastanesi çevresi 1443. Cadde (28. Sokak), Bahriye Üçok Caddesi’nin Konya Yolu ile Prof. Dr. Muammer Aksoy Caddesi arasında kalan kısım, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı, Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Kampusu içi ve Kumrular Caddesi 93,94 ve 95. Sokaklar” 10 yıl süreyle kiraya verilecek.

—–

20150624_KennedyCd-UsulsuzOtoparkUygulamasi_05Son olarak ise, yine geçtiğimiz haftalarda Kennedy Cd. civarında Gökçek tarafından başlatılan benzer bir uygulamayla cadde ve sokaklarda apartmanları önüne bile parkedemeyecek hale gelen ve artık isyan eden mahallelinin aldığı bir eylem ve basın açıklaması duyurusu var.

Günlerdir ABB’nin kendisine ‘para karşılığı verdiği yetki’sine dayanarak mahalleliye çeşitli baskı ve saldırılarda bulunan ‘resmi otopark mafyası’na karşı örgütlenen mahalleli, bugün saat 18:30’da Kenndy Cd. ve Büyükelçilikler köşesinde bir basın açıklaması yapacak.
Bir süredir mahallede yıllardır apartmanının önüne parkeden sakinlerden zorla para talep edilmekte, para vermeyi reddeden ve 2012 yılında alınan mahkeme kararı doğrultusunda bu uygulamanın hukuk dışı olduğunu hatırlatanlara karşı ise zor kullanılmakta ve sürtüşmeler yaşanmaktaydı.
Gökçek’in Ankaralılara dayattığı bu ‘parselleme’ ve ‘mafya’ zorbalıkları daha ne kadar sürer bilemiyoruz ama ne AKP’nin, ne Adalet Bakanlığı’nın, ne de ‘tam bağımsız’ mahkemelerin sözünün yetmediği bir ‘Zorba Başgan’ tarafından idare edilen bir kentin daha ne kadar ‘Başkent’ oarak anılabileceğini sizlerin değerlendirmesine bırakıyoruz.

– VU/İnadına Haber / 09 Temmuz 2015 Perşembe –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:40+00:00 9 Temmuz 2015|