Hacıbayram’lı IŞİD’çiler Mahkeme Yüzü Görmeden Serbest, İşi Biten IŞİD’e Geri Dönüyor

Ankara polisi, uzun zamandır IŞİD ’e militan devşirildiği iddialarıyla gündemde olan Hacıbayram Mahallesi’nde önceki gün sabah geniş çaplı bir operasyon gerçekleştirdi. Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polisler, pazartesi sabaha karşı Özel Harekât ve narkotik ekipleriyle birlikte, önceden tespit edilen adreslere yaptığı baskınlarda IŞİD mensubu olduğu belirlenen ve aralarında yabancı uyrukluların da bulunduğu 15 kişiyi gözaltına aldı.

Ancak aradan daha 24 saat geçmeden, gözaltına alınan terör örgütü mensupları, hakim karşısına bile çıkartılmadan serbest bırakıldı. Tamamen göstermelik olarak gerçekleştirilen bu medyatik operasyon ise, aslında hükümetin IŞİD hakkındaki ılımlı davranışı ve kolluk kuvvetleri aracılığıyla artık açık seçik yürüttüğü işbirliğini de gözler önüne serdi. Hacıbayram Mahallesi civarında görüşülen vatandaşların çoğunluğunun dert yandığı konular ise giren ve çıkanın beli olmadığı mahallede IŞİD Terör Örgütü mensuplarının serbestçe cirit atmaları, çeşitli bölgelerde gerçekleştirdikleri katliamlarda IŞİD saflarında çarpışacak militanların örgüte katılım süreçlerini yürütmeleri ve terör faaliyetleri sürdürülürken de mahalleyi adeta bir bir karargah gibi kullanılıyor olmaları.

Operasyonun yapıldığı, IŞİD üyelerinin Ankara’daki buluşma merkezi olarak bilinen Ulus’daki Hacıbayram Mahallesi’nden 15 yaşındaki Taylan Y.’nin hikâyesi bu mahalleyle ilgili tüm iddiaları doğrular nitelikte. Hacıbayram’da yaşayan Taylan Y., internette tanıştığı bir kişinin yardımıyla 2014 Haziran’ında IŞİD’e katılmış, 45 gün sonra Türkiye’ye yaralı olarak dönmüştü. Taylan’ın, tedavisinin ardından ailesini atlatarak yeniden IŞİD ’e katıldığı ortaya çıktı. Taylan Y.’nin babası Namık, yaşadıklarını anlattı.

“Yaralı Geldi, İyileştirdik, Geri Gitti”

Çocuğunun geçen yıl Suriye’de yaralandığını, militanların Taylan’ı yaralı halde sınıra bırakıp kaçtıklarını anlatan Namık, “Şanlıurfa’daki hastaneden beni aradı ve yaralandığını söyledi. Telefon üzerine Şanlıurfa’ya gittim. Çocuk Şube ve Terörle Mücadele’den ekipler geldi. Çocuğumun ifadesini aldılar. Sonra hiçbir işlem bile yapmadan bana teslim ettiler. Ankara’ya gelince çocuğun peşini bırakmadım. Sürekli takip ettim. İş için bir haftalığına Antalya’ya gitmiştim. Çocuk o arada kaçmış. Şimdi sınırlardan geçişler kapandı. Keşke benim oğlum gitmeden kapansaydı. Keşke ben de oğluma kavuşsaydım. Çok üzülüyorum çocuğum için. Daha küçücük bir çocuk. Onların eline düştü” diye konuştu. Uzun süredir Taylan’la hiçbir şekilde iletişim kuramadığını belirten baba, “Facebook üzerinden paylaşımlarda bulunuyor ve şu anda IŞİD eğitiminde olduğunu yazıyor. Ama bize cevap vermiyor” dedi. Geçtiğimiz günlerde ise sosyal medya hesabına, “Cennette huriler bizi bekliyor” yazdığını anlatan baba Namık, “Ben de ‘Orayı otele mi çevirdiniz, kadınların bol olduğu yere mi çevirdiniz?’ diye mesaj attım. Cevap gelmedi” dedi. Sahte bir din yaratarak çocuğunu kandırdıklarını dile getiren baba, “Çocuklarımız oraya beyinleri yıkanmış bir şekilde gidiyor. Bu çocuk daha 15’inde” dedi. Diğer ailelere de uyarılarda bulunan baba, şöyle konuştu: “Din ince bir nokta. Öteki dünya vaadi ile çocuklarımızı kandırıyorlar. İslam’ın Şam’da yeniden doğacağını söylüyorlarmış. ‘Dünyaya hâkim olacağız’ vaatleriyle çocuğumu kandırmışlar. Anneler, babalar dini konularda daha dikkatli olsun. 3 çocuğum var benim, büyük oğlum da cezaevinde.

“İletişimleri WhatsApp Üzerinden Gerçekleşiyor”

Hacıbayram Uzunyol Sokak’ta yaşayanlar, başlangıçta 2-3 kişinin katılımının ardından mahallede “IŞİD sempatizanlığının” başgösterdiğini daha sonra birçok gencin örgüte gittiğini ifade etti. IŞİD’e ilk katılanlardan Oğuzhan G.’nin şu an Rakka’da bölge komutanlığı yaptığını vurgulayan mahalle sakini M.A., “Gittikten bir süre sonra döndü. Burada gecekondudan bozma dergâhlarında toplanmaya başladılar. Konuşarak, beyin yıkayarak adam topladılar. Sonra A.T., B.T., S.T. gitti” dedi. Mahalle sakinlerinin ifadesine göre Hacıbayram’dan tanıdıkları en az 20 kişi IŞİD’e katıldı. Katılanların bir kısmı ailesini de yanında götürdü. M.A, “E.K. ismindeki bir çocuk, 4 yıl kesinleşmiş cezası olduğu için ailesini de götürdü ve oraya yerleşti” dedi. M.A., IŞİD’e katılanların, aileleriyle WhatsApp üzerinden haberleştiğini anlattı. IŞİD’e ilk katılanların Hacıbayram’a bol para ile döndüğünü belirten M.A, “Sonradan gidenlerin çoğu aç döndü. Parayla dönenler tekrar gitti. Komutanın kardeşi İbrahim G. şu anda YPG’nin elinde. Öldü mü kaldı mı belli değil. Bunu babası söylüyor. Taylan Y. adında bir çocuk gitti. 14 yaşındaydı. Yaralanınca babası geri getirdi. Sonra bir daha gitti. Adana tarafında yakalamışlar. Sonra yeniden kaçtı. Şu anda orada” şeklinde konuştu.

Mahalle sakinleri, çocuğunu IŞİD’e gönderen ailelerin Diyanet’in camisini kullanmadığını kaydetti. Bu ailelerin çocuklarını okula da göndermediklerini, devletin hiçbir şeyini benimsemediklerini dile getiren mahalle sakinleri, “Devleti kâfir olarak görüyorlar. Dergâhları bir bahçenin içindeki derme çatma yapı. IŞİD’in İstanbul sorumlusu olduğu öne sürülen Ebu Hanzala da gelip burada konuşuyor. Fetva verirken çekilen görüntüler var. Kapıda birileri bekliyor. Orayı kiralamışlar. Rakka’da komutan olan Oğuzhan’ın babası da konuşuyor” diye konuştu.

“Polis Bu Süreç Boyunca İlk Kez Geçen Hafta Geldi”

Mahalle sakinleri, terörle mücadele ekiplerinin ilk kez geçen hafta mahalleye girdiğini ve Celil isimli bir kişiyi gözaltına aldığını anlattı.

Bazı ailelerin çocuklarını engelleyemediğini belirten M.A., “Aileler arasında çocuğunun Suriye’ye gitmesinden rahatsız olanlar da var ama konuşmuyorlar. Daha doğrusu kendi çocuklarından korktukları için konuşamıyorlar” dedi.
Hacıbayram Mahallesi’nde bin 273 seçmen bulunduğunu dile getiren M.A., mahallenin nüfusunun ise 4 bini çoktan geçtiğini belirtti. Mahallede 2 bin Suriyelinin yaşadığını belirten M.A., “Suriye’den gelenlerle mahallede yaşayan Karabüklüler arasında kavga çıktı. Yaralananlar oldu. Biz azınlık durumuna düştük” diye konuştu. M.A., dönenlerden örgütün faaliyetlerine ilişkin dinlediklerini de şöyle aktardı: “Oraya gittiklerinde 15 gün dini eğitim, 1 ay silahlı eğitim alıyorlarmış. Türkiye’ye kaçıp IŞİD’e geri dönenlere 2 gün hapis ve kırbaç cezası veriliyormuş. Kafa kesme eğitimi almışlar. Hatta biri, ‘Getirdiler YPG’liyi, adam da geçti kesti kafasını’ dedi. Silahlı çatışmaya girenler var. Fotoğraflarını Facebook üzerinden paylaşıyorlar. Gidenler isimlerini değiştiriyor önce. Muhammet, Selef gibi isimler koyuyorlar. Buradan kimlerin gittiğini isim isim biliyoruz.

Kaynak: Aykut Yılmaz – HT Gazete, Doğu Eroğlu – BirGün

– VU/İnadına haber / 28 Temmuz 2015 – Salı –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:36+00:00 28 Temmuz 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.