Önder Mahallesi’nde Binalarla Birlikte Hayatlar da Yıkılıyor

IMG_6600Ankara Önder Mahallesi’nde birkaç gün önce başlayan yıkımla birlikte mahalleli zor durumda. Yıkım, bir rant kavgasına dönüştürülürken, mahallede oturanlardan çoğunun gidecek yeri yok. Elektrikler ve sular bir anda kesildi, halk hem güvenlik tedirginliği yaşıyor, hem de yaşam mücadelesi veriyor.

Ankara’nın en çok bilinen yerlerinden biri olan Siteler’in hemen yanında yer alan Önder Mahallesi’ndeki evlere, üç sene önce kentsel dönüşüm için yıkım kararı verildi. Ancak bu proje, Danıştay kararıyla iptal edildi. Danıştay’ın mahalle üzerindeki kararı bozmasıyla, Belediye sözde yol genişletme ve sözde riskli binaları yıkma kararı çıkararak mahalleye saldırma arzusunu sürdürdü.

 

Yaklaşık kırk yıldır Önder Mahallesi'nde oturan birinin açıklamaları:

Bir sene önce bir gece, yıkılacak binalar mavi boyalarla işaretlendi. Hiç kimseye bir tebligatın ulaşmadığı mahallede dolaşan belediye araçları, hem Türkçe hem Arapça anonslar yapsa da, sürecin uzaması sonucu mahalleli anonsları bir süre sonra ciddiye almamaya başladı. Aslında zaten ciddiye alsalar da yapabilecekleri bir şey yoktu. Çünkü daha büyük bir sorun ortaya çıktı; maddi zorluklar ve sosyal statü.

Önder Mahallesi’nde yaşayanların birçoğu Siteler’deki atölyelerde çok az maaşlarla çalışıyor, işlerine yürüyerek gidebilecekleri mesafeden ayrılmak istemiyorlar. Bu yüzden Siteler’in yakın çevresindeki ev kiraları yıkım kararından sonra yükseliyor. Köylerine dönmek isteyenlerse yine maddi zorluklar nedeniyle eşyalarını taşımakta güçlük çekiyor. Suriyeli mülteciler ev bulmakta zorlanıyor, çünkü ev sahipleri onlara ev vermek istemiyor, aynı zamanda mülteci oldukları için evlerine elektrik, su bağlatamıyorlar. Özellikle mültecilerin gidebilecek hiçbir yeri, tanıdıkları ve yaşamlarını tekrar kurma şansları yok. Bazı Suriyeliler “Burası bizim için bir başka Suriye oldu,” yorumu yaparken, içinde bulundukları durumu kendi sözcükleriyle “Suriye’de bomba, Türkiye’de belediye,” diye anlatıyor. Konuyla ilgili ise belediyenin ne bir açıklaması ne bir yardımı var. Mahalleli “Bizim ne vereceğimiz belli, ama karşılığında ne alacağımızı bilmiyoruz,” diyor.

Bütün bunlar yaşanırken elektriklerin bir anda kesilmesiyle, halk ciddi şekilde maddi hasara uğramış durumda; sakladıkları erzakları sıcakta bozuldu, hem dükkanlar iş yapamaz hale geldi, hem de hırsızlar karanlıkta kol gezmeye başladı. Mahalleli herkesin birbirini tanıdığını söylüyor ve mahalleye dadanan hırsızların bir yıldırma politikası olduğunu düşünüyor. Jeneratörü olanlar evlerinin ışıklarını yakarak, bazıları ise güç kaynaklı fenerlerle geceleri  hırsız nöbeti tutuyor.IMG_6573

Yıkım devam ediyor, kalanlar ise sıranın kendilerine geleceği zamanı bekliyor. Bize evini açan ve altı çocuğu ile dışarıya atılacağı zamanı bekleyen bir Suriyeli ailenin endişeli bekleyişi de bunlardan biri. Aile zor şartlardan kurtulacağı umuduyla Türkiye’ye yerleştikten sonra da rahat görememiş. Bir Suriyeli evi yıkıldıktan sonra eşyaları koyacak yer bulamadığını söyleyerek tüm eşyalarını yakmış. Kırk senedir orada yaşayanlar için de durum farklı değil; ev bulamadıkları için eşyalarını depolara yerleştirdiklerini ve nereye gideceklerini bilmediklerini söylüyorlar.

Bugün yıkım başlayalı dört gün oldu, Önder Mahallesi’ne gittiğinizde göreceğiniz manzara; yıkılmış evler, yıkılmaya devam eden evler, taşıyabilecekleri kadar eşyalarını yanlarına alıp gerisini hurdacıya satarak kaçmaya çalışanlar, kaçacak yeri veya maddi durumu olmayan endişeli yüzler ve sağlık durumu yüzünden kaçmayı düşünemeyecek kişiler. Mahalle’de yıkım devam ederse durum, giderek kötüleşecek gibi görünüyor.

Fotoğraflar: Banu Kepenek
Gök Taner | İnadına Haber

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:28+00:00 2 Ağustos 2015|

One Comment

  1. […] Önder Mahallesi’nde Binalarla Birlikte Hayatlar da Yıkılıyor […]

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.