TGC ve TGS Basın Kartı Komisyonundan Çekildi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), yaptıkları açıklama ile Basın Kartları Komisyonu’ndan çekildi. Geri çekilmede en önemli sebep olarak meslek örgütlerinin görüşlerine başvurulmaması gösterildi. Yeni basın kartı yönetmeliği iptal edilerek eski sisteme dönülmesi halinde TGC ve TGS’nin yeniden komisyonda yer alacağı bildirildi.

TGS ve TGC; Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz günlerde ‘Basın Kartı Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle, basının vesayet altına alınmak istendiğini ifade ederek tepki gösterdi.

İstanbul Cağaloğlu’ndaki Türkiye Gazeteciler Cemiyeti binasından düzenlenen basın toplantısında,  TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, TGS ve TGC’nin ortak hazırladığı basın metnini okudu. Güneş, “Gazetecilik meslek örgütleri temsiliyeti 5’e düşürülmüştür. Önceki 13 kişilik Basın Kartları Komisyonunda bu temsiliyet 5’e düşürüldü. Türkiye Gazeteciler Federasyonu, İzmir Gazeteciler Cemiyeti bu komisyondan dışlanmış, Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın 3 olan temsilci sayısı 1’e indirilmiştir. Meslek örgütlerinin meslek kriterlerine göre bugüne dek verdiği basın kartları, artık siyasi tercihlere bağlı olarak verilebilir hale getirilmiştir. Hukuksuzca dayatılan bu düzenlemeyi kabul etmiyoruz. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye gazeteciler Sendikası olarak Basın Kartları Komisyonu’ndan çekiliyoruz. Yeni yönetmeliğin iptali için dava açıyoruz.” diye konuştu.

Meslek örgütlerinin görüşünün alınmadığını belirten TGS Başkanı Uğur Güç, “Bu hem hukuksuzca yapılan bir düzenleme hem de meslek örgütlerinin figüran olarak bulunmasının gereği yok. Devlet ve gazete patronları bir araya gelerek çoğunluğu bitirdikten sonra zaten buradan bizim istediğimiz kararların çıkmayacağı bellidir. Bu koşullarda bizim orada bulunmamızın gereği yoktur. Açılacak dava ile yeni yönetmelik iptal edilirse ondan sonra çıkarılacak yönetmelikle tekrar basın kartları komisyonunda olmaya devam edeceğiz” dedi.

TGC Başkanı Turgay Olcayto, “Biz bunca yıl komisyona emek veren bir kuruluşuz. Ben komisyon başkanlığı yaparken hep şunu düşündüm; gazeteci önemli, gazetenin ismi değil. Dolayısıyla bizim orada olmamız bugünkü o bozuk yapıya bir meşruiyet kazandıracaktır. Konu mankeni olarak kullanamayacaklar. Bizim ayrılma nedenlerimizden başlıcası budur.” diye konuştu.

 

Print Friendly, PDF & Email
2015-08-29T14:40:56+00:00 29 Ağustos 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.