Zihniyet Aynı, İcraat Aynı, Görüntü Farklı: ‘Palmyra’daki 2000 Yıllık Tapınak Artık Yok’

Suriyeli yetkililer, IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) militanlarının Pazar günü, Palmyra antik kentindeki tarihi Baal Shamin tapınağını havaya uçurduğunu açıkladı.

İngiltere merkezli, muhaliflere yakın Suriye İnsan Hakları İçin Gözlemevi ise olayın bir ay önce meydana geldiğini belirtti.
Baal-Shamin_Tapinai_01IŞİD Suriye’de olduğu gibi Irak’ta da birçok benzeri tarihi yapıt ile birlikte müzelerde sergilenen tarihi ve sanat eserlerini yok etmişti.

Suriye Müzeler ve Tarihi Eserler Genel Müdürü Maamun Abdülkerim AFP haber ajansına verdiği demeçte, “IŞİD’in tapınağın içine yüklü miktarda patlayıcı yerleştirdiğini, patlama sonucu yapının büyük zarar gördüğünü” söyledi.

Baal Shamin tapınağı yaklaşık 2 bin yıl önce inşa edilmişti. Tapınağın ‘Fenike fırtına ve yağmur tanrısı‘ olarak da bilinen Ba’al Šamem’e ithaf edilerek yapıldığı belirtiliyor. Ba’al Šamem, aramicede ‘Cennetin Efendisi‘ anlamına geliyor.

IŞİD geçtiğimiz hafta, Palmyra antik kentinin bakımından sorumlu arkeolog Halid Esad’ın vahşice öldürmüştü. IŞİD tarafından yapılan açıklamada, Esad’ın başının militanlar tarafından kesildiği ve bedeninin Palmyra’daki antik Roma sütunlarına asıldığı belirtilmişti.

50 yılı aşkın süredir Palmyra’da çalışan 82 yaşındaki değerli arkeolog Halid Esad’ın, antik kente dair çok sayıda eseri bulunuyordu.
Council for Arab-British Understanding adlı kuruluşun müdürü Chris Doyle tarafından Suriyeli bir kaynağa dayanarak yapılan açıklamada, arkeoloğun ‘örgütle işbirliği yapmayı reddettiği ve antik hazinelerin yerini teröristlere bildirmediği için öldürüldüğü‘nün tespit edildiğini belirtmişti.
IŞİD, Birleşmiş Milletler Dünya Kültür Mirası listesindeki Palmyra’yı Mayıs ayında ele geçirmişti.

Palmyra'liHalidEsad_201508

Haziran ayında Palmyra yakınlarındaki iki türbe IŞİD tarafından havaya uçurulmuştu.

Suriye hükümeti, Palmyra’nın IŞİD’in eline geçmesinden önce yüzlerce heykelin güvenli bölgelere nakledildiğini açıklamıştı.

Palmyra bölgesinin IŞİD kontrolüne geçmesinin ardından 25 Suriye askeri IŞİD teröristleri tarafından Palmyra Antik Anfitiyatrosu’nda katledilmişti.

Baal-Shamin_Tapinai_03

Kaynak: BBC, Al Arabiya News

– VU/İnadına Haber / 24 Ağustos 2015 Pazartesi –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:14+00:00 24 Ağustos 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.