Ankara’nın Ortasında Kaçırılan SendikaOrg Muhabirine Silahlı Tehdit

HDP Genel Merkezi’ne yönelik gerçekleştirilen saldırının bir gün sonrasında, 9 Eylül akşamı haber için Büklüm Sokak’ta bulunan olay yerine giden SendikaOrg muhabiri Bora Balcı, saat 18:00’den sonra ofise dönerken Fiat Doblo marka bir araç içindeki sivil giyimli üç kişi tarafından yol ortasında kaçırılarak boş bir araziye götürüldü ve silahla tehdit edildi.

Büklüm Sokak üzerinde yürürken Fiat Doblo marka gri bir araçtan kendisine “Bakar mısınız” diye seslenildiğini duyan, ardından da araca yönelip kendisine seslenen şahsa doğru eğilen Balcı, eğildiği sırada başka bir şahıs tarafından açılan kapıdan zorla içeri itildiğini ve aracın aniden hareket ettiğini ifade etti.

Aracın içinde yaşanan kısa süreli arbedenin ardından sağında bulunan şahsın beline bir silah dayadığını anlatan Balcı, aracın kendisini Seyran Bağları semtinin arka taraflarında bulunan ve yüksek bina inşaatlarına yakın bir bölgedeki boş bir araziye götürdüğünü söyledi.

Boş Arsada Ölümle Tehdit Edildi

Balcı, solundaki şahsın yol boyunca sözlü tacizde bulunarak günlük yaşamında yaptıklarını anlatarak sürekli kendisinin izlendiği izlenimi verilmeye çalışıldığını şu sözleriyle aktadrı:

BoraBalci@SendikaOrg_01-20150917O gün ne yaptığımı, yaptığım telefon görüşmelerini, görüştüğüm firmanın adını falan verip ‘seni çok sıkı takip ediyoruz’ havası yaratmaya çalışıyordu. Çantamı gösterip, ‘en ön gözde anahtar, arka gözde sigara ve çakmak, yan gözde basın kartın var…’ vb ayrıntılar anlattı.
Sonra boş araziyi gösterip ‘oğlum akıllı ol, buraları mekan yaparız sana’ diye tehdit etti. Sonra araçla önce evime, ardından işyerime ve kızımın kreşine götürdü. Bu arada sürekli tehdit ediyordu. Sonra araç beni Büklüm Sokak’ın ortalarında bir yerde bıraktı. Arkadan baktığımda aracın plakası görünmüyordu. Aracın üzeri ve arkası Türk Bayrağı ile kaplanmıştı.

Balcı, kendisini kaçıran şahısların anlattığı bir takım ayrıntıların, sadece HDP Genel Merkezi önündeki bekleyiş esnasında, kalabalık arasında bulunan kişiler tarafından edinilebileceğini ve olay yerinde bulunan herkesin büyük olasılıkla, kendisini kaçıran ve daha önceden hiç görmediği bu şahıslarla bağlantılı olan kişiler tarafından yakın takibe alınmış olduğunu belirtti.

Balcı’nın avukatları önümüzdeki günlerde suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Muhalif Basın Sürekli Tehdit Altında…

Ankara’da muhalif medyadan muhabir ve yurttaş habercilerin Ankara polisi tarafından haber takibi sırasında tehdit ve taciz edilmesi olayları son dönemde dozunu arttırarak devam ederken, muhalif basın mensupları ile yurttaş habercilere yönelik kaçırma ve tehdit olayları ise yakın zamanlarda daha sık bir şekilde yaşanmaya başladı.

6 Eylül tarihinde akşam saatlerinde Seyr-i Sokak muhabiri Gözde Çağrı, kendilerini sivil polis olarak tanıtan kişiler tarafından beyaz bir araca bindirilerek kaçırılmış, sivil polisler tarafından “Her yerde seni görüyoruz, çok göze batıyorsun, birlikte olduğun insanlara dikkat et!” sözleriyle tehdit edilmiş, bir süre boyunca Ankara’nın arka sokaklarda dolaştırdıktan sonra da ‘herşeyini biliyoruz‘ anlamına gelecek şekilde evinin önüne getirilerek bırakılmıştı. Birkaç gün sonrasında ise ev adresine ‘yoklamaya’ gelinerek tacizlere devam edilmişti.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz Temmuz ayında Evrensel Gazetesi muhabiri Kadir Örnek de kafasına çuval geçirilerek kaçırılmıştı.

Kaynak: SendikaOrg

– VU/İnadına Haber / 18 Eylül 2015 Cuma –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:02+00:00 18 Eylül 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.