Meclis ‘Savaş’ ilan ederken Ankaralılar dedi ki: “BİZ BARIŞ İSTİYORUZ”

1 Eylül Dünya Barış Günü bu yıl ülkenin içine sürüklendiği çatışma ve kaos ortamı dolayısıyla tüm Türkiye’de ‘Barış Haftası’ olarak kutlanırken bu kapsamda dün Ankara’da yüzlerce kişi Kızılay’ı ‘zincirledi’!

Ankara Barış Bloku’nun haftalık Barış etkinlikleri programı kapsamında yapılan çağrı ile Sakarya Meydanı’nda toplanan yurttaşlar Kızılay’da uzun bir Barış zinciri oluşturdu. Akşam 18:30’da başlayan Barış eylemine Turuncu Pedallar ve Öteki Bisiklet de ‘barışa pedal çevirerek’ eyleme destek verdi.

20150903_BarisZinciri&BisikletEylemi@Sakarya_01(Emine)Sakarya Caddesi’nde oluşturulan ve göğüslerine astıkları harfler ile “Biz barış istiyoruz, Size Savaş Yaptırmayacağız” yazısı yazan ‘Barış İçin İnsan Zinciri’, “Savaşa hayır, barış hemen şimdi” sloganları ile Ziya Gökalp Caddesi üzerinden Kızılay’a yöneldi.

Aynı saatlerde 550 kişiden oluşan mecliste yapılan ve 396 milletvekilinin katıldığı ilk oylamada toplamda 560 oy çıkarken (evet rakam doğru, matematik hatası yok), Kızılay’da binlerce yurttaşın alkış, korna ve ıslıkları ile destek verdiği zincir caddeyi bir süreliğine iki taraflı olarak trafiğe kapattı ve meclisteki savaş ve seçim hesapları yapan  vekillerin aksine tüm Türkiye’nin art niyetsiz olarak tek bir ağızdan “Sadece Barış” istediğini duyurdu.

Sonrasında Selanik Caddesi üzerinden Yüksel’e geçen Barış Zinciri yürüyüşünü İnsan Hakları Anıtı’na kadar sürdürdü. Burada Ankara Barış Bloku adına bir açıklama yapan Dilşat Aktaş, iktidarın korunması adına ülkenin savaşa ve kaos’a sürüklendiğini bir kez daha vurgularken, ‘savaş tezkeresi’nin bugün mecliste 298 vekilin oyuyla geçirilmesine rağmen 6 Eylül‘de, savaşa evet diyen tüm siyasetçilere, Kolej Meydanı‘nda gerçekleştirilecek Barış Mitingi‘nde kuracakları daha büyük bir barış zinciri ile hakettikleri cevabı vereceklerini duyurdu.

Fotoğraflar: Emine Kart

Fotoğraflar: Seyr-i Sokak, #çekimyapankadınlar

– VU/İnadına Haber / 04 Eylül 2015 Cuma –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:09+00:00 4 Eylül 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.