#üçbeşağaçkervanı Cerattepe’de – Yeni Slogan “Ağaca Sarıl, Ayıyı Öp, Cengiz’i Kov”

Doğanın Talanına Karşı Bir Sanat Siperi” sloganı ile 23 Ağustos tarihinde Yırca’dan yola çıkan Üç Beş Ağaç Kervanı dün Cerattepe’ye vardı. İkinci Türkiye turunu gerçekleştirirken direniş alanlarını ziyaret eden Kervan’dan sizlere bir de mesaj var:

Cerattepe’nin temiz havasında birkaç saatlik uyku yetiyor. 15:00’da etkinliğimize başlayacağız.

Buradaki durumu özetleyelim. Erzurum üzerinden Artvin’e gelirken devasa HES projeleriyle karşılaştık. 14 köy ve Yusufeli merkez sular altında kalacak. Bu köylerin kültür anlamında da önemli köyler olduğunu öğreniyoruz. Artvin merkeze yaklaşırken neredeyse hiç ‘gün yüzü’ göremedik. Çok sayıda tünelin içinden giderken ne doğa ne de talanı görünüyor.

Artvin merkezdeki dükkanların hemen hepsinde ‘madene hayır’ afişleri var. Yaklaşık 75 gündür süren nöbete isminizi yazdırıyorsunuz, sabaha kadar ateş başında şarkılarla, sohbetle iş makinelerine ayık kalıyorsunuz.

Burada maden yapılmak istenen alandan, Artvin’in içme suyu alınıyor, aynı zamanda milli parka komşu, festivalinden hatırlanacak Kafkasöre komşu. Burada direniş sağlam, Tayyip’e, Cengiz’e, şirketlere geçit yok!

Sloganımız biraz değişti: “Ağaca sarıl, ayıyı öp, Cengiz’i kov

Hatırlatalım, kervandaki tüm etkinlikleri Suruç’ta öldürülen 33 devrimci gence ithaf ediyoruz.

#üçbeşağaçkervanı

Bugün Günlerden “Maden Yapma Boşuna, Yıkacağız Başına”

Üç Beş Ağaç Kervanı bugünkü programına 15:00’da çocuk etkinlikleri ile başlayacak ardından Praksis grubu tarafından bestelenen ve artık yöreye özgün bir hale gelen “Maden Yapma Boşuna, Yıkacağız Başına” performansı gerçekleştirilecek.

Praksis tarafından bestelenen Ece Ayhan’ın ‘Meçhul Öğrenci Anıtı’ adlı şiiri ise, ilk kez #DünyaBarışGünü olan 1 Eylül tarihinde, kervanın bir önceki durağı olan  Diyarbakır Sümer Park’ta Mimbaz ve Derme Tiyatro’nun oyunculukları eşliğinde icra edildi:

– VU/İnadına Haber / 03 Eylül 2015 Perşembe –

201508-09_UcBesAgacKervani_01

 

Üç Beş Ağaç Kervanı hakkında bilgi edinmek için;

http://ucbesagackervani.org/

https://www.facebook.com/ucbesagackervani

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:10+00:00 3 Eylül 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.