Ankara’da DİHA, JINHA ve Azadiya Welat Muhabirlerine Tehdit

Dicle Haber Ajansı’ndan alınan bilgiye göre Ankara’da görev yapan DİHA, JINHA ve Azadiya Welat gazetesinin kadın muhabirleri, kimliği belirsiz kişilerce takip edilirken, sivil polis memurları tarafından açıkça tehdit edildi.

Özgür basın mensupları üzerinde iktidar tarafından dozu her geçen gün arttırılan baskı ve tehdit uygulamaları, özellikle Kürt basınına karşı tehlikeli boyutlara ulaşmaya başladı. Son olarak Ankara’da, haber takibi yapmak için Sıhhiye yönüne doğru giden DİHA ve JİNHA’nın 3 kadın muhabiri, kimliği belirsiz bir kişi tarafından takip altına alındı. Takip edildiklerini fark etmeleri üzerine sözkonusu şahsa tepki gösteren muhabirler, sürekli telefon görüşen kişinin tehdit içeren davranışlarına maruz kaldı.
Kadın muhabirlerin haber vermesi sonrasında arkadaşlarının olay yerine gelmesi üzerine kimliği belirsiz şahıs aceleyle Ankara Adliye Sarayı’na girerek gözden kayboldu.

Bir diğer olayda Tuzluçayır’da haber takibi yapan Azadiya Welat çalışanı Barış Boyraz polisler tarafından açıkça tehdit edildi. Kendilerinden kimlik isteyen polislere basın kartını gösteren Boyraz, sivil polislerin “Biz senin gösterdiğin kartın ne olduğunu çok iyi biliyoruz. O kartı cebine sok, buradan defol. Yoksa gebertiriz seni!” şeklindeki tehditlerine maruz kaldı.

JİNHA Ankara muhabiri Habibe Eren ise son günlerde yaşadığı bir taciz olayını “Sivil polis olarak tahmin ettiğimiz şahıs DİHA’nın önünden itibaren bizi takip etmeye başladı. Elinde sürekli telefon olan ve bir yerlere haber göndererek bizi tehdit eden davranışlar sergiledi. ‘Kimsin?’ diye sorunca üstümüze yürüdü. Daha sonra arkadaşlarımızın gelmesiyle birlikte uzaklaşıp gitti” ifadeleri ile aktardı.

Özgür Basın Belgelemeye Devam Edecek20150929_AOHP-DIHA_Eylemi@Yuksel_04a

Hatırlanacağı üzere Ankara’da 9 Eylül tarihinde SendikaOrg editörü Bora Balcı HDP Genel Merkezi yakınlarında haber takibinden dönerken kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırılmış ve ailesiyle tehdit edilmişti. Bu olaydan kısa bir süre önce ise Seyr-i Sokak Video Aktivizm ekibinden Gözde Çağrı, kendilerini sivil polis olarak şahıslar tarafından sivil bir araçta alıkonulmuş, çeşitli tehditlere maruz kaldıktan sonra evinin önünde serbest bırakılmıştı.

Bu olayların sonrasında 28 Eylül’de DİHA’nın Diyarbakır bürosuna gerçekleştirilen baskının ardından Ankara Özgür Haber Platformu tarafından gerçekleştirilen protesto eyleminde “Tüm baskı ve tehditlere rağmen gerçekleri ve yaşananları halka ulaştırma çalışmalarımıza daha da artan bir kararlılıkla sürdüreceğimizi, bundan sonra gerçekleşebilecek her olay ve saldırıyı ise var gücümüzle teşhir ve protesto edeceğimizi sizlere duyuruyoruz.” ifadelerine yer verilirken özgür haberciler, kameralarının her ne pahasına olursa olsun çalışmaya devam edeceğini vurgulamıştı.

– VU/İnadına Haber / 06 Ekim 2015 Salı –

Haber Kaynağı: DİHA

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:14:53+00:00 6 Ekim 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.