Ankara’da HDP’lilere Gözdağı Operasyonu

Bugün sabah saatlerinde Ankara merkezli olarak Halkların Demokratik Partisi’ne yönelik başlatılan operasyonlarda Ankara’da ilk olarak 20 İstanbul’da ise 51 kişi gözaltına alınırken İstanbul’da gözaltına alınanlardan 26’sı tutuklanmak üzere mahkemeye sevkedildi. Mahkemeye sevk edilenlerden 15’i hakkında tutuklama kararı çıkartıldı.

Ankara’nın Altındağ, Çankaya, Mamak, Keçiören ve Yenimahalle ilçelerinde HDP üye ve yöneticilerine yönelik başlatılan operasyonlarda, aralarında HDP Çankaya İlçe Eş Başkanı Öznur Şahin’in de bulunduğu 20 kişi gözaltına alınırken operasyon ve gözaltıların resmi gerekçeleri hakkında bilgi verilmedi. Ancak avukatlardan alınan bilgilere göre an itibariyle, gözaltına alınanların sosyal medyadaki paylaşımları bile gözaltı sebebi olarak gösteriliyor.
Gün içerisinde devam eden ev ve işyeri baskınlarında ise gözaltına alınanların sayısı 29’a yükseldi.

Siyasi çevrelerce 1 Kasım Genel Seçimi öncesinde HDP üzerinde siyasi baskı kurmaya yönelik bir girişim olarak değerlendirilen gözaltıların asıl amacının, parti üyelerini ve partiye yakın çevreleri sindirme amaçlı olduğu yorumları yapıldı.

Ankara’da gözaltına alınan isimler şu şekilde:

Ayhan Kaplan (HDP üyesi), Bahoz Aslan (HDP eski yöneticisi), Behçet Sercan Karagöz (HDK LGBTI Komisyonu üyesi), Cebrail Aslan (KESK), Dilan Erdoğan (Koma Keçe Müzik Grubu üyesi), Elif Aydın (BES üyesi), Ezgi İslam (HDP üyesi), Fırat Aksoy (öğrenci), Gülistan Tekin (HDP üyesi), Hacı Karaman (HDP üyesi), Hacı Mehmet Bozdağ (HDP PM üyesi), Harun Çakmak (HDK üyesi), Hatice Çevik (ADAD yöneticisi), İpek Keskin Gür (Eski İl Yöneticisi), Nevzat Yalçın (HDP üyesi), Mahir Ateş (HDP üyesi), Mazlum Bircan (Eğitim-Sen Şube yöneticisi), Mükremin Barut (eski Çankaya İlçe Başkanı), Osman Konukçu (HDP İl yöneticisi), Öznur Şahin (Çankaya İlçe Eş Başkanı), Rukiye Şen (HDP İl Kadın Koordinasyonu üyesi), Salim Turan (HDP eski İl yöneticisi), Selahattin Gider (TUHAD-FED eski yöneticisi), Sevim Güçlü (HDP İl Kadın Koordinasyonu üyesi), Şahin Bardakçı (öğrenci), Yalçın Erdoğan (Öğrenci), Zeki Altun (DBP eski PM üyesi)

20151006_GOzaltilaraKarsiHDP-IlOrgutuPankarti@Mithatpasa_03Baskılar Protesto Ediliyor

Bugün gerçekleştirilen gözaltı ve sindirme operasyonlarına karşı Ankara’da bulunan Emek ve Demokrasi Örgütleri ile İnsan Hakları Derneği, bu akşam saat 18:30’da Yüksel Caddesi’nde bulunan İnsan Hakları Anıtı önüne bir çağrı gerçekleştirdi. Bugün yaşananlara karşı demokratik tavrını ortaya koymak ve baskı yönetimlerine sesini yükseltmek isteyen tüm yurttaşlar akşam saatlerinde gerçekleştirilecek bu protesto eylemi ve basın açıklamasına davet edildi. Protesto için “#SiyasiSoykırımlaraSon” hashtag’i kullanılıyor.

– VU/İnadına Haber / 06 Ekim 2015 Salı –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:14:57+00:00 6 Ekim 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.