Eşkiya’nın Hükümdar Olduğu An: Polis Zoruyla TV Yayını Kesme Dönemi Başladı

Mecidiyeköy’de İpek Medya binası önünde bekleyen gruba biber gazı sıkan polis, kapıyı sökerek İpek Medya binasına girdi. Kanaltürk TV yayını ‘silah zoruyla’ kesildi. Sırada Bugün TV var.

Bünyesinde Kanaltürk televizyonu ve Bugün gazetesini de bulunduran Koza İpek Holding’e ait 22 şirkete kayyum atanmasını protesto edenler gece boyunca Mecidiyeköy’deki İpek Medya binası önünde bekledi. Gülen Cemaati’ne yakınlığıyla bilinen Koza İpek Holding ve bünyesindeki şirketlere kayyum atanmasının ardından polis bu sabah da Kanaltürk yayınını kesti.

20151028_Ipek-Bugun&Kanalturk'eBaskin_01“Kapıdan Giremezsek Kapıyı Sökeriz”

Saat 04.45 sıralarında iki TOMA ile otobüslerle çevik kuvvet polisleri geldi. Bina önündeki 50 kişilik grup ellerindeki döviz ve pankartla bina kapısı önünden geçen TOMA ve Çevik Kuvvet otobüslerini alkış ve ıslıklarla protesto etti.

Saat 07.00 civarında polis protestoculara biber gazıyla saldırdı. Protestocular biber gazı sıkılarak uzaklaştırıldıktan sonra binanın kapısındaki zincirler kesildi. İtfaiye ve polis ekiplerinin ortak çalışmasıyla binanın dışında yer alan demir kapı yerinden söküldü. Polis demir kapını sökülmesinin ardından bahçeye girerek yayın yapan kameramanlardan yayını sonlandırmasını istedi.

Canlı yayının kesilmemesi üzerine TOMA bina önünde yeniden toplanan protestoculara tazyikli suyla saldırdı, set oluşturarak protestocuları 100 metre öteye uzaklaştırdı.

08.00 civarında polis ve polis eşliğinde mahkeme tarafından atanan kayyum da binaya girdi.

Bu sırada Kanaltürk’ün canlı yayınları kesildi. Bugün TV’nin canlı yayınının kesilmesi için de ana kumanda girişine polis geldi. Polis Kanaltürk çalışanlarını gözaltına almakla tehdit etti.

Binaya giren polis medya çalışanlarını tartakladı. Bugün Gazetesi muhabiri Kamil Maman, gözaltına alındı. Polis, medya çalışanlarını binaya almıyor.

“Yayına Müdahale Edemezsiniz”

20151028_Ipek-Bugun&Kanalturk'eBaskin_02Bugün’ün haberine göre Bugün TV Genel Yayın yönetmeni Tarık Toros yayına müdahale etmeye çalışan kayyum ekibine engel olmaya çalıştı. Yayını kesmeye çalışan kişinin Mali Müşavir olduğu belirtiliyor. Yayının karartılmasına tepki gösterenlere polis müdahale ediyor.
Toros polis güçlerine “Ben bu kanalın genel yayın müdürüyüm. Ve bu yayın devam ediyor.” ifadeleriyle karşı çıkarken “Benim ana kumandamı bana kapatamazsınız. Bugün televizyonu genel yayın müdürü benim. Burası benim ana kumandam, kapatamazsınız” dedi.

Kayyum Dediğin Bildiğin Eş-Dost, ‘Akbaba’

26 Ekim tarihinde Ankara 5. Sulh Ceza mahkemesinin kararıyla Koza İpek Holding ve bünyesindeki şirketlere atanan kayyumlardan birinin İBDA-C lideri Salih Mirzabeyoğlu’nun avukatı olduğunun ortaya çıkmasının ardından diğer üyelerin de AKP’ye yakın isimler olması dikkat çekti.

Polis saldırınca kartın sarısı mavisi farketmiyor

Polis saldırınca kartın sarısı mavisi farketmiyor

Kayyum olarak atanan isimlerin çoğu AKP döneminde bürokratlık yapmış kişilerden oluşurken, Bugün Televizyonu’nu yönetecek kayyumlardan Ali Rıza Esmen Petkim A.Ş’nin eski genel müdürü.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın derlemesiyle kayyum olarak atanan isimler ve iktidarla içli dışlı ilişkileri şu şekilde;

– Nevzat Demiröz: Mali müşavir. AKP Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz’ün kardeşi.

– Ümit Önal: Turkuaz Medya Grubu’nda reklam grup başkanlığı yapan Önal, Digiturk’ün Yönetim Kurulu Üyesi.

– Hüdai Bal: Turkuvaz Medya Grubu’nda çalıştı, daha sonra TMSF tarafından Show TV yönetimine atandı.

– Ali Yazlı: Serbest Muhasebeci. AKP’den Ümraniye Belediye Meclis Üyesi ve Encümeni.

– Mustafa Akçil: Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi.

– Kemal Yıldır: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı TEİAŞ Genel Müdürü olarak görev yapıyordu. Yurt çapında yaşanan elektrik kesintisi sonrası görevinden istifa etti. Yıldır, bu yıl içinde müşavir sıfatıyla eski Bakan Taner Yıldız’ın danışmanı oldu.

– Hayrullah Dağıstan: MTA Genel Müdür Yardımcısı.

– Mehmet Tunçel: Selis Kitapları Genel Yayın Yönetmeni. Sosyal medya hesabından sıklıkla AKP lehinde paylaşımlarda bulunuyor.

– Şahin Dağlı: TCDD Pazarlama Daire Başkanı.

– Mehmet Üzer: Eski Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürü.

– Hikmet Keleş: Avukat. Bir dönem AKP Çorum il başkan yardımcılığı görevini yaptı.

– Yasin Kalem: Enerji Bakanlığı’nda danışmanlık yaptı. Kayseri Büyükşehir Belediyesi Yönetim Kurulu’nda çalıştı. 2015 Ağustos’ta TBMM Destek Hizmetleri Başkanlığı’na atandı.

– Hayrettin Bıyıklıoğlu: Avukat. Ankara Barosu seçimlerinde kurulan ve AKP’ye yakın Baroda Birlik grubunun üyelerinden.

– Cahit Demiral: Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde doçent olan Demiral’ın ismi bir dönem AKP’den milletvekili adaylığı için geçmişti.

– VU/İnadına Haber / 28 Ekim 2015 Çarşamba –

Haber Kaynağı: Diken, Bianet, Cumhuriyet

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:14:40+00:00 28 Ekim 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.