Oy ve Ötesi ‘YSK’nın da Onayıyla’ Sandıkların Başında

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 1 Kasım Genel Seçimi’nden bir gün önce sivil inisiyatif ile sandık başında seçim güvenliğini sağlamak üzere örgütlenen Oy ve Ötesi üyelerinin sandık alanı ve çevresine alınmaması konusunda iki kişi tarafından yapılan başvuruyu reddetti. YSK’nın bu kararı doğrultusunda başta Oy ve Ötesi olmak üzere, siyasi partilerden ya da bağımsız adaylardan müşahit kartına sahip tüm sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, sandık başında seçimleri gözlemleyebilecekler.

İki kişi tarafından YSK’ya yapılanbaşvuruda, Oy ve Ötesi Grup üyelerinin siyasi partilerden aldıkları müşahit kartları ile sandık alanı ve çevresine girişlerinin Seçim Yasası’na aykırı olduğu iddia edildi. Başvuruda, bu kartları sağlayan siyasi partilerin de suç işlediği iddia edildi. Ancak, YSK bu itirazların soyut olduğunu gerekçe göstererek reddetti. Böylece AKP’nin, geçtiğimiz 7 Haziran Genel Seçimi’nde gerçekleştirmeyi planladığı seçim hilelerinin önünde en büyük engel olarak gördüğü sivil seçim güvenliği girişimleri yasa tarafından da resmen tanındı.

“Emniyet’in Sandıklarda Karar Yetkisi Yok”

Emniyet birimleri tarafından dün yapılan, sandık başlarında yasanın izin verdiği kişiler dışında kimsenin bulundurulmaması konusundaki uyarısı da tartışma konusu oldu. Adıyaman Emniyet Müdürlüğü’nün, ‘Oy ve Ötesi’nin de adını vererek, sivil inisiyatiflerin ve yurttaşların sandık başlarında seçim ve sandık güvenliğinin gözlemlenmesi amacıyla bulunmalarına izin verilmemesini talep ettiği iddiası basın yansıdı.

CHP’nin YSK temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, alınan son karar ışığında Adıyaman Emniyet Müdürlüğü’nün Oy ve Ötesi Sivil İnisiyatif Grubu üyelerinin sandık alanı ve çevresine alınmamasına ilişkin yazısının hukuken geçerliliğinin bulunmadığını bildirdi. Emniyet’in zaten hukuken bu konuda karar makamı olmadığını da vurgulayan Yakupoğlu, “Her sandıkta o seçim çevresinde o seçime katılan siyasi partilerin ve bağımsız adayların birer müşahit bulundurma hakkı var. Müşahit olmak için seçmen vasfını taşımak yeterli. Bir partiyi ait müşahit kartı elindeyse o kişi, o sandık başında bulunabilir. YSK’nın bu kararıyla Adıyaman Emniyet Müdürlüğü’nün yazısını da ortadan kaldırmıştır. Zaten o yazının hiçbir hukuki dayanağı yoktur” ifadelerinde bulundu.

‘Oy ve Ötesi’nin Açıklaması

Tartışmaların odağına yerleşen Oy ve Ötesi de konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklama şu şekilde;
Tarafsız ve tamamen gönüllü bireylerin oluşturduğu Oy ve Ötesi Derneği, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinden beri, dördüncü defa, seçim gününün şeffaflığı için, katılımcı demokrasi gereklerine uygun olarak, seçmenlerin süreçlere tarafsız ve uzlaşmacı katılımı amacı ile çalışmalarını sürdürüyor.Demokratik seçim süreci hakkında bilgilenmek ve bu seçim sürecine siyasi partiler ve bağımsız milletvekili adayları adına müşahit olarak katılmak isteyenlerin gönüllü başvuruları 30 Ekim 2015 akşamı sonlandı.Oy ve Ötesi’ne başvuran 66,275 seçmenden 57,143’ü, siyasi partilere ve bağımsız milletvekili adaylarına yönlendirildi. Sandık müşahidi olarak görev alanlar ile gerçekleştirilen toplantılar ve sosyal medya yoluyla mevzuata dair bilgilendirmeler paylaşıldı. Siyasi partilerin görevlendirme belgesine sahip müşahitlerin hepsi 298 sayılı Seçim Kanunu ve 135 sayılı Genelge’ye göre sandık çevresinde bulunma ve seçim işlemlerinin tamamını gözlemleme hakkına sahiptir. Müşahitlerin bu hakkının engellenmesi seçim kanunun doğrudan ihlali anlamına gelir.

OyVeOtesi_02a

– VU/İnadına Haber / 31 Ekim 2015 Cumartesi –

Haber Kaynağı: Hürriyet, YSK

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:14:40+00:00 31 Ekim 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.