Hepimizi yok etmeye çalışan savaş sürüyor: Roboski Katliamı’nın 1400’üncü günü!

RobIMG_9690oski için Adalet Girişimi, her ayın 28’inci gününde yaptığı “Roboski’ye Adalet” eylemi kapsamında bugün de Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı’nın önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Roboski’de çoğu çocuk 34 kişinin katledildişinin üzerinden 46 hafta yani bin 400 gün geçtiğini belirterek bşalayan açıklamada sorumluların ortaya çıkmasına “beş gün” kaldığı belirtildi. Açıklamada Ankara Katliamı’na ilişkin “hepimizi yok etmeye dönüşen bir savaşın kanıtı” şeklinde değinildi.

Basın açıklamasının öncesinde “Roboski İçin Adalet” pankartı açıldı.  Girişim adına Dilşah Özdinç okuduğu basın açıklamasında yoğun şekilde maruz kaldığımız katliamlardan söz edildi. Özdinç, artık savaş istemediklerini; eşit, adaletli, kardeş gibi ve insanca yaşamak istediklerini belirtti. Katliamlar silsilesinin 20 Temmuz’da Suruç’ta başladığını da söyleyen Özdinç’in okuması şu ifadelerle sürdü: “7 Haziran seçimlerinde istediği sonucu alamayan Cumhurbaşkanı ve geçici hükûmet, bunun faturasını yine bize ve kendisi gibi düşünmeyenlere kesiyor. 20 Temmuz’da Suruç Katliamı’yla başlattıkları savaşı, yurdun her yanına yayan devlet ve Cumhurbaşkanı, artık hepimizi öldürmeye çabalıyor.”

Çözüm süreci masasının devrilmesiyle birlikte gelişen savaş ortamının sonuçlarının ortada olduğunun vurgulandığı açıklamada; yüzlerce ölüm, köy yakmalar, sokak ortasında cinayetler, ülkenin merkezinde öldürülmemiz ve boşaltılan yaşam alanlarının barışın kaçınılmazlığını gözler önüne serildiği belirtildi.

“Adaletin etrafından dolanarak bugüne kadar getirilen ve sorumluları ortaya çıkarılmayan Roboski Katliamı’nda, bugün emri verenlerin korku içinde 2 Kasım’ı beklediğini biliyoruz” diyerek sorumluların düşmekte olan iktidarına vurgu yapan Özdinç, sorumluların ortaya çıkmasına da beş gün kaldığını söyleyerek umuda bir kibrit yaktı.

Tek taleplerinin suçluların bulunmasıyla gerçekleşecek vicdani sorumlulukları değil, aydınlık dünya ve barış olduğunu belirten Roboski İçin Adalet Girişimi üyeleri, Roboski’nin devletin adalet sınavı olduğunu söyledi.

“Adalet adaletsizliğin olduğu yerden yükselir. Katiller bulunsun, Roboski bir daha asla!

Gamzegül Kızılcık | İnadına Haber

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:14:40+00:00 28 Ekim 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.