[Video&Foto Haber] Sakarya Caddesinde Oturma Eylemi – 105 Can ‘Barış Balonları’yla Anıldı

DİSK, KESK, TMMOB, TTB bugün 10 Ekim’de Ankara Merkez Tren Garı önünde yaşanan katliamı protesto için bugün (13 Ekim 2015) 12.30-13.30 saatleri arasında Kolej Meydanı – Sakarya Meydanı arasında bir yürüyüş gerçekleştirdi ve Sakarya Caddesi’nde 1 saatten uzun süren bir oturma eylemi yaptı.

Yolu Kapatan Polis “Yolu Kapatmayın” Dedi

Kolej Meydanı’nda başlayan yürüyüşte, kolluk kuvvetleri TED Üniversitesi hizasında kalkanlarla barikat kurdu. Yapılan pazarlıklara rağmen, kitleyi kalkanlarla iten ve oturma eyleminin yapılacağı alana yolun kapandığı gerekçesiyle geçişe izin vermeyen, bunun için de ironik bir biçimde yolu kapatan polis, eylemcilerin yolu kapatmadan kaldırımdan yürümeye başlaması üzerine gazlarla saldırdı. Burada yaşanan arbedenin ardından gaz ile müdahale edilen eylemciler ve polis arasında br kovalamaca yaşandı. Eylemciler, dağılmayarak Sakarya caddesi tarafına doğru kaldırımdan yürüyüşe geçti.

Gökyüzünü Saran Barış Balonları

Sakarya Caddesi’nde yapılan oturma eyleminde YASTAYIZ başlıklı pankart açıldı ve altında hayatını kaybedenlerin isimleri yer aldı.

“Hesap Soracağız”, “Dün Suruç, bugün Ankara” ifadeleri de eylemcilerin sesi olarak pankartların üzerlerine düştü.
“Hırsız katil Erdoğan”, “Faşizmi döktüğü kanda boğacağız”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz”,”Katil devlet hesap verecek sloganları kitlenin sesine eşlik etti.

Eylem, barış isteğini gösteren beyaz balonların havaya bırakılmasıyla son buldu.

1 saat 15 dakika süren oturma eyleminin ardından kitle saat 13.30’da eylem alanından uzaklaştı.

Onur Metin /İnadına Haber / 13 Ekim 2015 Salı

Print Friendly, PDF & Email
2015-10-13T13:53:55+00:00 13 Ekim 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.