Sarayın Savaşı Ankara’da Barış’ı Hedef Aldı

Ankara’da düzenlenen Barış Mitingi öncesinde yürüyüş başlangıç noktası olarak belirlenen Ankara Tren Garı önünde bombalı saldırı gerçekleştirildi. TTB’nin son açıklamalarına göre 105 yurttaşımız hayatını kaybederken 400’ün üzerinde yaralı var.

Hükümetin KaçAk Saray güdümümüyle 20 Temmuz’dan bu yana Doğu ve Güneydoğu Anadolu merkezli olarak yürüttüğü kirli savaşın uzantıları bu sefer Ankara’da gerçekleştirilecek olan Barış Mitingi’ni hedef aldı.
DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin öncülüğünde düzenlenen mitinge katılım öncesinde Ankara Tren Garı önünde toplanmaya başlayan yürüyüş kortej gruplarından HDP ve Partizan üyelerinin yoğun olarak bulunduğu bölgede saat 10:00 civarında ardı ardına iki şiddetli patlama gerçekleşti.

Foto: Dokuz8 Haber

Foto: Dokuz8 Haber

20151010_BarisMitingineSaldiri@Ankara_28(MusaCam)

Foto: Musa Çam

Aynen Suruç’ta gerçekleştirilen katliamda kullanılan bomba ile çok büyük benzerlik gösteren parça tesirli bombaların patlatılması sonrasında çevrede çok sayıda çelik bilye tespit edildi. Patlama sonrasında ilk tespitlerini aktaran DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu yaşadıklarını “Kortejler toplanırken 2 büyük patlama oldu. Müthiş bir coşku vardı burada. Ama görüyoruz ki buna tahammül edemeyenler engellemeye çalışıyor. Ses bombası olduğu söylendi ama yaralılarımız var. Doğrudan polis tarafından yapılan bir saldırıdır bu, çok açık.” ifadeleriyle aktardı.

‘Derin’lerin Bombası Yetmedi, ‘Resmi’lerin Saldırısı Başladı

Ankara Tren Garı’nda gerçekleştirilen iki büyük patlamanın ardından olay yerinde hayatını kaybeden pek çok yurttaşın yanısıra çok sayıda yaralı acil olarak tıbbi müdahale beklerken olay yerine ilk önce TOMA ve çevik kuvvet polisleri gelerek acil yardım ihtiyacı bulunan yurttaşların üzerine gaz bombaları ve basınçlı su ile saldırıda bulundu. Bu sırada ambulans olay yerine geç intikal ederken, yaralılar, özel arabalar, taksi ve dolmuşlarla hastanelere taşındı.

Patlama sonrasında bir katliam alanına dönen tren garı önünde, çok yakın mesafelerde Türkiye’nin en büyük 5 hastanesinin bulunmasına rağmen ambulansların alana ulaşması güvenlik güçlerince engellendi. Patlamanın ardından yaralıların büyük bir kısmı özel araçlarla hastanelere taşındı. Katliam alanında yüzlerce yaralı bulunurken polis, ilk acil sağlık müdahalesinde bulunmak isteyen alandaki sağlık görevlilerine de saldırdı.
Patlamaların ardından Barış Miting’i iptal edilirken polis telsizlerinden alanda bir de canlı bomba ihtimalinin bulunduğu anonsları geçildi.

Sağlık Bakanlığı yaralı sayısını ilk olarak 126 olarak açıklarken sadece bir hastane de bile yüzden fazla yaralının bulunduğu ve toplam sayısının ‘yüzlerce’ olduğu gözlemlenen Ankara’da Numune, Hacettepe, İbn-i Sina, Dışkapı Yıldırım Beyazıt hastanelerinde acil kan ihtiyacını karşılamaya yönelik kan bağışları kabul ediliyor. Ayrıca kan almak üzere görev alacak sağlık personeline de itiyaç duyuluyor. 12.00 itibariyle her gruptan negatif kana ihtiyaç olduğu bildiriliyor.
TTB’nin 17:00’de gerçekleştirdiği açıklamasına göre 69’u olay yerinde ve 27’si de hastanelerde olmak üzere 96 yurttaş hayatını kaybederken geceyarısına doğru yapılan açıklamada ise katliamda hayatını kaybedenlerin sayısı ne yazık ki 105’e yükseldi. Yine son açıklamalara göre hastanelere ulaştırılan 459 yaralı var.

Yine ‘Derin’ Yine ‘Faili Meşhur’

Miting kortejinin toplandığı Ankara Tren Garı ve çevresinde sabah saatlerinden beri bir tek polisin bile güvenlik önlemi almadığı, hatta bölgenin civarında bile bulunmadığı gözlemlenirken saldırının gerçekleştirilme şekli ve kullanılan bombaların ilk tespit edilen teknolojisi, yine Suruç’ta gerçekleştirilen katliamda olduğu gibi ‘faili meşhur’lar ile çeşitli hücrelerinin derin ve kirli izlerini taşıyor.

Patlamanın gerçekleştirildiği alandan aldığımız katliam görüntülerinden sadece bir kısmını, bu katliamda parmağı olan tüm kirli odak ve makamların icraatının bir belgesi olarak sizlerle paylaşıyoruz:

– VU/İnadına Haber / 10 Ekim 2015 Cumartesi –

Fotoğraflar: Seyr-i Sokak, İnadına Haber

 

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:14:52+00:00 10 Ekim 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.