“20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü” Etkinliklerinin Bu Yılki Teması “Erişim”

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği’nin bu yıl 8.sini düzenlediği “20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü” etkinlikleri 16, 17, 19, 20 ve 21 Kasım 2015 tarihlerinde Ankara’da gerçekleşecek.

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, Türkiye’nin ilk trans insan hakları derneği. Dernek 2006 yılından beri trans bireylerin yoğun ve sistematik şekilde maruz kaldığı önyargı, ayrımcılık, nefret söylemi, nefret suçları, polis şiddeti, kötü muamele ve işkence, toplumsal dışlanma gibi alanlarda faaliyetlerini sürdürüyor.

Dernek, bu yıl 8.sini düzenlediği “20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü” etkinlikleri ile de, transların yaşadıkları sorunlar üzerinde tartışmaya, çözüm önerileri sunma ve stratejiler oluşturmaya, trans insan hakları için mücadeleye devam ediyor ve herkesi bu etkinliklere katılmaya davet ediyor.

“Nefret Suçu Mağduru Transları Anma” etkinlikleri kapsamında, Kasım ayı boyunca 9 farklı şehirde gerçekleştirilecek etkinliklerle translara yönelik nefret suçları alanında farkındalık yaratmayı amaçlayan Pembe Hayat, bu yılın ana temasını “Erişim” olarak belirledi. Etkinliklerle transların temel insan hakları ve bu haklarla ilişkili hizmetlere ve katılım mekanizmalarına erişiminin ele alınması hedefleniyor.

Etkinlik programı ise şöyle:

16 Kasım 2015, Pazartesi:

Ankara Barosu Gelincik Merkezi İşbirliğinde Nefret Suçları ve Türkiye’de Hukuki Süreç Paneli

17 Kasım 2015, Salı:

Amerikan Pskiyatri Birliği’nin Rehberi Işığında Türkiye’de Psikolog, Psikiyatr ve Psikolojik Danışmanlar için Translar ve Toplumsal Cinsiyet Normlarına Uymayan kişilere Yönelik Ruh Sağlığı Hizmetleri Rehberi Çalıştayı

19 Kasım 2015, Perşembe:

Translara Yönelik Psiko-Sosyal Destek Mekanizmaları Çalıştayı-II

20 Kasım 2015, Cuma:

Nefret Etme Projesi Kapanış Danışma Kurulu Toplantısı

Söyleşi: Hukuk ve Sağlıkta Translara Karşı Kurumsal Şiddetle Mücadele: Almanya’daki Transların Durumu

21 Kasım 2015, Cumartesi:

Proje Yazma ve Kaynak Bulma Atölyesi       

Proje Yazma ve Proje Döngüsü Atölyesi

2015_pembehayat_erisim_poster

Kaynak: pembehayat.org

(“20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü” hakkında Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği Başkanı Buse Kılıçkaya ile 20 Kasım 2014 öncesinde yaptığımız söyleşi)

Banu Kepenek | İnadına Haber | 16 Kasım 2015

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:13:32+00:00 17 Kasım 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.