Ankara’da G-20 Protestosunda ‘NTV Şikayetiyle’ Özgür Basına Gözaltı

15-20 Kasım tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilecek G-20 zirvesi bugün Ankara NTV bürosunun bulunduğu binada Devrimci Parti üyesi gençler tarafından protesto edildi.

Bugün öğlen saatlerinde NTV’nin Ankara Nene Hatun Caddesi üzerinde bulunan binasına gelen Devrimci Parti üyesi 20 kadar genç binanın birinci katına çıktı. Gençler G-20 Zirvesi ile birlikte, IŞİD ile savaşırken katledilen Aziz Güler’in cenazesinin 52 gündür ‘Bakanlar Kurulu Kararıyla‘ Türkiye’ye sokulmamasını da protesto ederken binanın birinci katından üzerinde “Emperyalizme Karşı Aziz Olunmalı. G20 Defol. Devrimci Parti” yazan bir pankart açtı.

20151112_DevrimciParti-G20&AzizGulerProtestosu@NTV_06

Protesto eyleminin duyulmasının ardından binanın önüne çok sayıda basın mensubu ve çevik kuvvet polisi geldi. Polisin protestoya müdahalesi sonrasında 9 genç eylemci gözaltına alındı.

NTV İktidarın Bekçisi, Kameramanı Değnekçisi

Devrimci Parti’nin protesto eylemi sırasında polisin NTV binası önüne gelmesinin ardından yaşanan bir olay ise Türkiye’de basın özgürlüğü ve siyasi saflaşmanın geldiği noktayı gözler önüne serdi.

20151112_G20-ProtestosundaOzgurBasiniPoliseSikayetEdenNTV-Kameramani_02Protesto sırasında birçok basın mensubu eylemi görüntülerken, polis ekipleri gelmeden çekim yapmayan, ancak polisin NTV binasına gelmesiyle birlikte çekime başlayan NTV kameramanı İsmail Köşeli‘nin, çevik kuvvet amirlerine yaptığı şikayet üzerine Seyr-i Sokak video aktivisti Sibel Tekin kimlik kontrolü ve basın kartı teyidinin yapılacağı gerekçesiyle karakola götürülürken, bina içerisinde bulunan NTV muhabirlerinin “Bu bizden değil, alın bunu da” diyerek işaret etmesiyle beraber İletişim Fakültesi öğrencisi ve muhabir Jale Şule Tunç ise polis tarafından gözaltına alındı.

Her iki Özgür Basın mensubu da uluslararası basın kartlarına sahip iken, emniyet güçlerinin alışıla gelen haberci tacizlerinden daha çok, NTV adına habercilik faaliyeti yürüten bu kişilerin basın ahlak ve ilkeleriyle kesinlikle bağdaşmayan etik dışı hareketleri, başta Özgür Haberciler olmak üzere diğer basın mensuplarının da tepkisini çekti.

– VU/İnadına Haber / 12 Kasım 2015 Perşembe –

Fotoğraflar ve Video: Seyr-i Sokak

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:14:35+00:00 12 Kasım 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.