#AzizGüler Son Yolculuğuna Devrim Ve Mücadele Sözüyle Uğurlandı

Suriye’nin kuzeyinde IŞİD güçlerine karşı savaşırken hayatını kaybeden ve Bakanlar Kurulu kararıyla ‘naaşı sınırda 59 gün boyunca bekletilmesi uygun görülen’ Aziz Güler, dün binlerce kişi tarafından İstanbul’da son yolculuğuna uğurlandı.

20151122_AzizGuler'inCenazesi@Gazi_29aTürkiye’nin yapmaya cesaret edemeyip Rojava’da IŞİD’e karşı savaşırken, 21 Eylül 2015 günü, yine Türkiye hükümeti ve devleti tarafından lojistik olarak desteklenen IŞİD’in döşediği mayına basarak hayatını kaybeden ve 59 gündür AKP’li bakanlardan oluşan seçim hükümetinin bakanlar kurulu kararıyla cenazesi sınırda bekletildikten sonra, geçen hafta cenazesi Türkiye’ye getirilen Aziz Güler’in cenazesi 22 Kasım Pazar günü Gazi Mahallesindeki Gazi Cemevi’nde gerçekleştirilen törenin ardından Gazi mezarlığında defnedildi.

İlk önce Şair Albay Lisesi önünde toplanan kalabalık, Gazi Cemevi’ne doğru yürüyüş gerçekleştirdi ve Cemevi önündeki kitle ile birleşti. Güler’i uğurlamaya gelenler tarafından Gazi Mahallesi’nin giriş ve çıkışında insan zinciri oluşturuldu. Yürüyüş ve cenaze törenine katılmak isteyenlerin çanta ve üstü aramaları ise tören gönüllüleri tarafından titizlikle gerçekleştirildi.

“Saatlerimizi Devrime Ayarlamalı, Bağcıklarımızı Sıkı Bağlamalıyız”

20151122_AzizGuler'inCenazesi@Gazi_39Yürüyüşün ardından, Gazi Cemevi’nde, Güler’in ailesine taziye mesajları iletilirken çeşitli devrim marşları törene eşlik etti. Yürüyüşe Güler’in ailesi, yakınları ve dostlarının yanı sıra, HDK Eş Sözcüsü Sebahat Tuncel, HDP Milletvekilleri Garo Paylan, Burcu Çelik Özkan, Ertuğrul Kürkçü, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü, EMEP İstanbul İl Başkanı Güven Gerçek ve EMEP üyeleri, HDP ve HDK bileşenleri, Birleşik Haziran Hareketi, Güler’in öğrenciyken üyesi olduğu Genç-Sen üyeleri, Alevi örgütleri, Gezi İsyanı ile Suruç ve Ankara Katliamları’nda yaşamını yitiren yurttaşların aileleri de katıldı.

Gazi Cemevi’nde gerçekleştirilen anma töreninin ardından, Güler’in cenazesi defnedilmek üzere kalabalık bir kitle tarafından Gazi Mezarlığı’na götürüldü. Yürüyüş sırasında ise, üzerinde Aziz Güler’in bir sözü olan “Saatlerimizi devrime ayarlamalı, bağcıklarımızı sıkı bağlamalıyız” yazan dev pankart dikkat çekti.

Mezarlıkta gerçekleşen tören sırasında ise Güler’in hayatı ve mücadelesi anlatıldı.

“Bizim Yapamadığımızı Yaptılar”

20151122_AzizGuler'inCenazesi@Gazi_70aTörende konuşan baba Mehmet Güler ise duygularını “Aziz ‘ölmek yok benim lügatımda’ derdi hep ve haklı çıktı, çünkü Aziz’ler ölmez, yoldaşlar ölmez. 59 gün boyunca devlet zulmüne direndik. 59 gün boyunca çektiğimiz acının haddi hesabı yok. Devrimci ve ilerici gençlerin yanında yer almayan faşist AKP zulmü, hep IŞİD barbarlarına uşaklık yaptı. Aziz, Bedrettin’ler ölmedi, biz onlara sahip çıkacağız, çünkü onlar bizim ışığımız. Bizim yapamadığımızı onlar yaptı.” sözleriyle aktardı.

Cenaze töreninde söz alan, Güler’in çocukluk ve mücadele arkadaşı Aylin Mert ise “Aziz benim çocukluğumdu” derken “Aynı lisede okuduk, aynı sıraları paylaştık. Lisedeki lakabı Rıfkı’ydı. Aziz üniversite yıllarında yoldaşım oldu. Yılları hep örgütlü mücadeleyle geçti. Tekel direnişinden YÖK karşıtı eylemlere, İMF barikatlarından, 1 Mayıs meydanlarına hep en önde oldu ve günü geldi yanı başında süren insanlık savaşına, Kobanê direnişine sessiz kalmadı. Ona yakışanı yaptı. Aziz Rojava’nın Rasih Kurtuluş’u oldu.” sözleriyle düşüncelerini ifade etti.

Devletin Zulmettikleri, Devlete Rağmen Bir Arada

Aynı zamanda bir Göztepe taraftarı olan Aziz’in annesi Elif Güler cenaze gününden bir süre önce, “Geçen kasım ayında Kocaeli taraflarında Göztepe maçı vardı, ona geldi, sonra İstanbul’a geçti, iki gün beraberdik, yanımdaydı. Son görüşmemiz olamazdı, ağzında ölüm yoktu, bebekliğinden bu yana sevgi doluydu” derken Göztepeli Viva taraftar grubu da Aziz’i son yolculuğunda yalnız bırakmadı.

Aziz Güler’in cenaze törenine Ankara ve Suruç Katliamları’nda aramızdan ayrılanların ailelerinin yanısıra Gezi Direnişi’nde yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, babası Sami Elvan ve Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısıülük de katılırken, Bedrettin Cömert’in annesi ve Mahir Arpaçay’ın babası da cenaze töreninde birer konuşma yaptı.

– VU/İnadına Haber / 23 Kasım 2015 Pazartesi –

Fotoğraflar: Seyr-i Sokak

Kapak Fotoğrafı: Zafer Kara

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:13:19+00:00 23 Kasım 2015|

Leave A Comment