‘Cami-Cemevi Karakolu’ Kaldırıldı, Çevik Kuvvet Evsiz Kaldı

2013 yılından bu yana Ankara Tuzluçayır’da polis zoruyla yapılmaya çalışılan ‘Cami-Cemevi’ alanı önünde, projeyle birlikte beliriveren karakol halkın tepkisi dolayısıyla kaldırıldı.

Tuzlucayir-CamiCemevi-Saldiri_04Dönemin başbakanı tarafından, yine aynı dönemdeki ‘yol arkadaşı‘ Fethullah Gülen ve hükümete yakınlığıyla tanınan İzzettin Doğan aracılığıyla, özellikle Anadolu’da Alevi yurttaşların yoğun şekilde yaşadığı bölgelerde ‘misyonerlik‘ amaçlı olarak hayata geçirilmeye başlanan ‘Cami-Cemevi‘ projelerinden bir tanesinin temeli, Gezi İsyanı sonrasında 2013 Eylül ayında Tuzluçayır’da atılmıştı. Ancak tören atma töreninin gerçekleştirildiği gün başlayan ve projeye başından beri karşı olan mahalle halkının protestosu, projenin çevik kuvvet koruması ve polislerin giderek artan bir şekilde mahalleye gerçekleştirdiği saldırılar eşliğinde ilerlemeye başlamasının ardından bir direnişe dönüşmüştü.

Sünni Misyonerlerin Yılmaz Ve Silahlı Bekçileri

Mahalle halkının tepkisinden dolayı sürekli gerçekleştirilen protesto eylemlerine karşın bu propoganda projesinde israrcı olan hükümet geri atmazken, projeye adeta ‘silahlı inşaat bekçisi‘ olarak atanan polisler için bir de proje alanını önüne karakol inşa edilmişti.

Tuzlucayir-CamiCemevi-Saldiri_02Aslında bir ‘Kültür Merkezi‘ olarak tescil edildiği bilinen Cami-cemevi projesinin aynı zamanda imara da aykırı olmasından dolayı açılan davalar halen devam ederken, Tuzluçayır Mahalle Muhtarı, Mamak Belediye Meclis Üyesi ve mahalleliden oluşan bir heyet karakolun kaldırılması ve polisin mahalleden ayrılması amacıyla Mamak İlçe Emniyet Müdürlüğü ile bir görüşme gerçekleştirdi. Mahalle halkının baskısı sonucu Gezi İsyanın’dan bu yana mahalle halkının bir direniş alanı haline getirdiği Cami-cemevi önüne kurulan karakol geçtiğimiz Cuma günü kaldırıldı.

Aralar Bozulunca Cami de Yıkılır Minare de

Özellikle hükümet ile Fethullah Gülen’in çıkar çatışmalarının su yüzüne çıkması ve sonrasında dönemin başbakanı tarafından Gülen Cemaati’ne savaş açılması ile başlayan süreçte, bir dönem sürekli beraber ‘yürütülen’ projeler ise bir anda gözden düşmüştü. Hatta ilginç bir şekilde sözkonusu ‘Cami-Cemevi’ projesinde yer alan Cami kompleksine ait bir minare, projede ‘kule’ olarak göründüğü gerekçe gösterilerek AKP’li Mamak Belediyesi tarafından yıkılmıştı.

Bu propoganda projelerinin geliştirilmesinde en önemli sebebin ise bir yandan Tuzluçayır, Küçük Armutlu ve Gülsuyu gibi çoğunlukla Alevi yurttaşların yaşadığı bölgelerde sünni nüfusun arttırılması ile mevcut bölge halkının asimilasyonu çalışmalarının yürütülmesi iken, diğer yandan da bu mahallelerde ‘kentsel dönüşüm‘ adı altında gerçekleştirilmeye çalışılan çeşitli rant projelerine zemin hazırlanması olduğu biliniyor.

“Varlığı Sadece Herkese Zarar Veriyor”

Tuzluçayır Mahalle Muhtarı Zülfikar Odabaşı, karakolun mevcut yerinde kalmasının halkta huzursuzluk yarattığını ve esnafa zarar vermeye başladığını, bu sebeplerden dolayı kalmasının da hiçbir bir anlamının olmadığını ifade ederek kaldırılmasını talep ettiklerini belirtirken, konu hakkında bir açıklama yapan Mamak Belediye Meclis Üyesi Yusuf Sağlık, halka rağmen halka birtakım şeylerin dayatılmayacağını belirtti ve “Fettullah Gülen-İzettin Doğan işbirliğindeki çakma vakıfa maliye arazisini bağışlayarak toplumun kabullenmediği bir yer yaptılar. Mülkiyeti kimin üzerinde belli değil. Orası kültür merkezi olarak görünüyor ama polis zoruyla Cami-Cemevi yaptılar. Belediyenin imara aykırı yapı yapıldığına dair tutanakları da var” dedi.

Sağlık, Cami-Cemevi projesi için ayrılan alanın bundan sonra projeye uygun şekilde bir kültür merkezi haline getirilmesini istediklerini belirtirken “Aleviler orayı cemevi olarak kullanmazlar. Camiye gidenler ise zaten Cami-Cemevi’nin karşısındaki Camiyi kullanmaktalar” dedi.

– VU/İnadına Haber / 23 Kasım 2015 Pazartesi –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:13:31+00:00 23 Kasım 2015|

Leave A Comment