#CanDündar ve #ErdemGül Adına Diyoruz ki “Karanlığınıza İnat, Halkı Aydınlatmaya Devam”

Can Dündar ve Erdem Gül, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimlerden öncesine kadar inkar ettiği ancak, Rusya ile Türkiye’yi savaşın eşiğine getiren ‘Uçak Krizi’ sonrasında bir özgüven patlaması yaşayarak iki gündür göründüğü heryerde itiraf ettiği “Suriye’deki terörist oluşumlara MİT TIR’ları ile illegal bir şekilde gerçekleştirilen Silah ve Mühimmat Transferleri”ni, TIR’ların yakalanmasından sonra haber yaptıkları gerekçesi ile tutuklandı.

Can Dündar ve Erdem Gül’ün MİT TIR’larının Suriye’deki cihatçı çetelere silah taşıdığını ispat eden görüntüleri yayınlamalarının sonrasında Erdoğan uzun bir süre silah taşınma iddiası reddetmiş, 25 Kasım tarihli konuşmasında ise “17-25 Aralık darbe girişiminden sonra şu meşhur MİT TIR’ları hadisesini hatırlıyorsunuz değil mi. İşte o TIR’lar Bayırbucak Türkmenlerine yardım götürüyordu. Şimdi diyecekler ki “başbakan TIR’ların içinde silah yoktu diyordu…’Varsa ne olacak yoksa ne olacak. Oraya insani yardım götürüyoruz” sözleriyle silah transferini doğrulamıştı. Bu açıklamaların hemen ardından Can Dündar ve Erdem Gül hakkında 26 Kasım Perşembe günü tutuklama kararı verildi.

Titreyen Sultan, Önce Özgür Basına, Ardından Halka Karşı Savaş Açtı

Daha önceden birtakım medya kuruluşlarına yapılan baskınlar ve yayın yasakları mali ve örgütsel suçlar gerekçe gösterilerek örtbas edilmeye çalışılırken, hükümet tarafından halka karşı alenen söylenen kirli yalanlar ile işlenen karanlık uluslararası suçları Cumhuriyet Gazetesi’nde haberleştirerek yurttaşların bu hukuksuzluklardan ve suçlardan haberdar olmasını sağlayan haberler yapması dolayısıyla haberi yapan gazetecilere verilen bu tutuklama kararı ile, resmi olarak özgür basının haber yapma ve halkın özgürce haber alma hakkına müdahale edilmiş oldu.

Bu karar aynı zamanda hükümet aleyhine yayın yapan ve iktidarın tüm suçları ile kirli icraatlarını ifşa eden özgür basın kuruluşları ile birlikte tüm özgür basın nezdinde özgür haber alma hakları ellerinden alınan yurttaşlara karşı da bir nevi savaş ilanı anlamına geliyor.

“Basın Hep Özgür Kalacak” Diyenler Bugün 14:00’de Yüksel Caddesi’nde

20151126_Cumhuriyet(CanDundar&ErdemGul)-Toplanti@Cumhuriyet_04Can Dündar ve Erdem Gül hakkında çıkartılan tutuklama kararı verilmesi sonrasında Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilciliğinde de hareketli saatler yaşandı. Kararın duyulmasının ardından çeşitli haber ajansları ile gazetelerden habercilerin yanısıra pek çok milletvekili de dayanışma için temsilcilik binasına destek için geldi ve değerlendirme görüşmeleri gerçekleştirildi.

Ayrıca akşam saatlerinde bir açıklama yapan G9 Gazetecilik Platformu, baskılara karşı dayanışmayı güçlendirmek ve iktidarın hukuk tanımayan sansür çabalarına karşı ses çıkartmak üzere 27 Kasım Cuma Saat 14:00’te Yüksel Caddesi’ne bir çağrı yaptı. Yapılan çağrı şu şekilde:

Meslektaşlarımız Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanması, gazetecilik mesleğine, halkın haber alma hakkına, demokrasiye ve barışa yapılmış bir saldırıdır.
Gazetecilik örgütleri olarak, mesleğimizi, meslektaşlarımızı, halkın haber alma hakkını, demokrasiyi, barışı savunmak ve susmayacağımızı bir kez daha ilan etmek için sokağa çıkıyoruz.
Yapacağımız basın açıklamasına tüm meslek örgütlerini, demokratik kitle örgütlerini, siyasi partileri ve ilerici tüm güçleri çağırıyoruz.
Basın açıklamasının ardından meslek örgütleri olarak Cumhuriyet Gazetesi Ankara Bürosuna destek ziyaretinde bulunacağız.

Fotoğraflar: İnadına Haber

Çağdaş Gazeteciler Derneği: “İnadına Gazetecilik”

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün, MİT TIR’ları haberleri nedeniyle tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilmesi üzerine Çağdaş Gazeteciler Derneği de bir basın açıklaması yayınladı.

ÇGD, “İnadına Gazetecilik” başlıklı basın açıklaması şöyle;

Halkın doğru haber alma hakkı” çerçevesinde mesleklerinin gereği olarak eleştirel haberler yapan basın yayın kuruluşları çeşitli yollarla cezalandırılmaktadır. Gazete binalarının taşlanması, gazetecilerin sivil faşistlerce darp edilmesi, basın kuruluşlarına el konması, bu cezalandırma sisteminin uygulamalarıdır.
Son olarak bugün iki meslektaşımıza yönelik baskı ve sindirme politikasıyla halkın doğru bilgilenme hakkının önüne geçilmek istenmiştir. Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül, artık herkes tarafından açık açık seslendirilen Recep Tayyip Erdoğan ile AKP Hükümeti’nin terör örgütü IŞİD’e verdiği desteği belgeleriyle kanıtladıkları için yargılanmaktadır. IŞİD’e silah gönderilmesi ve bu örgüte nasıl militan sağlandığına ilişkin süreçleri tartışmasız gerçeklerle kamuoyu ile paylaşan iki gazetecinin haberleri nedeniyle Recep Tayyip Erdoğan ve AKP Hükümeti’nin yöneticilerinin uluslararası mahkemelerde yargılanması gerekirken, tersi oldu ve iki meslektaşımız ağır suçlamalarla hâkim karşısına çıkmak zorunda bırakıldı. Gazeteciler Dündar ile Gül haberlerinden dolayı “Örgüte üye olmadan bilerek ve isteyerek yardım etme”, “Siyasi ve askeri casusluk” ile “Gizli kalması gereken bilgileri açıklamak” ile suçlandı.

Haberlerinin “halkın doğru haber alma hakkı” çerçevesinde kaleme alan iki meslektaşımız bugün gündüz saatlerinde ifade vermek için gittikleri İstanbul Adliyesi’nde savcılık ifadelerinin ardından tutuklanma istemiyle akşam saatlerinde İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Gazeteciler Dündar ile Gül’e ilişkin yargılama süreci, Türkiye’yi “Terör örgütlerini destekleyen, onlara silah ve başkaca mühimmatlar gönderen ülke” konumuna getirenlerin yürüttüğü savaş siyasetinin bir parçasıdır. Anlaşılmaktadır ki bu ülkede işini yapan istisnasız herkes Recep Tayyip Erdoğan ve AKP iktidarı tarafından “düşman” olarak görülüp, susturulmak ve hatta yok edilmek istenmektedir.

Karşı karşıya kaldığımız baskılar sadece basına yönelik değildir. Bu baskılar, düşünmeyen, konuşmayan ve hakkını savunamayan antidemokratik bir toplum yaratmak isteyenlerin politikalarıdır.
Çağdaş Gazeteciler Derneği olarak İNADINA GAZETECİLİK diyoruz ve gazeteciler Dündar ile Gül’ün yanında olduğumuzu bildiriyoruz.

ÇAĞDAŞ GAZETECİLER DERNEĞİ YÖNETİM KURULU

– VU/İnadına Haber / 27 Kasım 2015 Cuma –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:13:18+00:00 27 Kasım 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.