Devlet Silvan’ı Haritadan Silmeye Azmetti: ‘Silvan’da SAVAŞ VAR’

Diyarbakır Silvan’da sokağa çıkma yasağı 8. gününde katliamlarla sürüyor. 8 gün boyunca düne kadar 4 sivil yurttaşın katledildiği ilçeden yine bombalama ve ölüm haberleri geldi. Polisin ağır silahlarla kahvehane taraması sonucunda Mehmet Yavuz, Seyfettin Kurt ve Abdulsamet Kesici ağır yaralandı. Yakup Sinbağ adlı yurttaş polis saldırısı sırasında hayatını kaybederken Mehmet Yavuz ise hastaneye kaldırılırken kurtarılamayarak yaşamını yitirdi.

20151109_Silvan'daSavas_02Diyarbakır’ın Silvan ilçesindeki sokağa çıkma yasağı, Cizre’de 9 gün süren katliam dolu abluka ve sokağa çıkma yasağının ardından yaşanan en uzun süreli sokağa çıkma yasağı oldu ve devletin hız kesmeyen cinayetleriyle 8. gününe girdi. Düne kadar 4 kişinin yaşamını yitirdiği ilçeden ölüm haberlerinin arkası kesilmiyor. Son olarak polisin ağır ve otomatik silahlarla ilçede bulunan Dicle Kıraathanesi’ni taradığı, o sırada kıraathanede bulunan Mehmet Yavuz, Seyfettin Kurt ve Abdulsamet Kesici adlı yurttaşların ağır yaralandığı, taksi şoförü olan Mehmet Yavuz’un hastane yolunda yaşamını yitirdiği bildirildi. Evine roketatar mermisi isabet eden 70 yaşındaki Mehmet Emin Çiçek de cam parçalarından yaralanırken, özel harekat polislerinin sürdürdüğü operasyon ve saldırılar dolayısıyla sokağa çıkma yasağının sürdüğü Ekel Mahallesi’ne 200 metre mesafedeki Selahattin Mahallesi’ndeki çatışmalar sırasında ise 26 yaşındaki Mustafa Sağlam yaralandı.

Devlet Söz Verdi: “Üç Mahalleyi Haritadan Sileceğiz”

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, mahallelerdeki çatışmaların sürdüğünü belirtti ve devletin resmi makamlarından kendisine iletilen akıl almaz ifadeleri “Güvenlik güçleri ‘Biz bu üç mahalleyi haritadan sileceğiz’ diyor. İçişleri Bakanlığı’na bağlı olan dolayısıyla da hükümete doğrudan bağlı olan en yetkililerden biri söyledi bunu. ‘O hendekler kapanana kadar, içeridekiler oradan temizlenene kadar devam edeceğiz’ deniliyor. O mahalleleri muhtemelen hava saldırısı ile haritadan silecekler, dümdüz edecekler” şeklinde aktardı.

Devlet ‘Yasal Mermi’ Sıkmasa da Halk Açlıktan Ve Soğuktan Ölecek

20151108_Silvan'daSavas_07Yasak nedeniyle gıda sıkıntısın yaşandığı ilçede halkın temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamadığı bildirilirken, gerçekleştirilen saldırıla sonucu yaralanan yurttaşların ilk yardım müdahaleleri de ancak evlerde ve yine diğer yurttaşlarca gerçekleştirilebiliyor. Elektrik, su, internet ve telefon hatlarının da kesik olduğu bölgeyle iletişim kurulamazken, evlerden çıkamayan aileler ise, evlerinin banyolarına, kilerlerine saklanarak kendilerini bomba ve mermilerden korumaya çalışıyor. Birçok evde gıda stoklarının bittiği, havaların mevsim dolayısıyla soğuması nedeniyle odun ve kömür temin edilemeyen evlerde, elektriklerin de kesilmiş olması dolayısıyla soğuk nedeniyle özellikle küçük çocuklar ve yaşlıların hastalık riski ile karşı karşıya oldukları belirtiliyor. Polisin henüz saldırmadığı kahvehanelerde insanlar endişe içerisinde bekleyişlerini sürdürürken ilçe esnafı, yasağın ve polis ablukasının sürdüğü 3 mahalle dışında da kepenk açmıyor.

İlçede Tank Ve Topların Bombardımanı Dinmek Bilmiyor

Silvan Belediyesi Eşbaşkan Vekili Zuhal Tekiner, “Mescit ve Tekel mahalleleri bombalanıyor. Atılan bombalardan gökyüzüne tozlar yükseliyor. Evlerin yıkıldığını tahmin ediyoruz” dedi.

İlçede yaşayan yurttaşların ve bölgede görev yapmaya çalışan basın mensuplarının aktardığı bilgilere göre de, ilçenin üstünde sürekli olarak helikopter ve insansız hava araçlarının dolaştığı, tanklar ve ilçeye hâkim tepelere yerleştirilen toplarla mahallelere ateş açıldığı bilgileri aktarılıyor. İlçede yoğun olarak şiddetli çatışmaların ve saldırıların yaşandığı, birçok evin yıkıldığı ve saldırı altındaki mahallelerden dumanlar yükseldiği ifade ediliyor.

– VU/İnadına Haber / 10 Kasım 2015 Salı –

Kaynak: Cumhuriyet, DİHA, Özgür Haber

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:14:36+00:00 10 Kasım 2015|

Leave A Comment