Emniyet’in ‘Gözden Kaçırdığı’ #AnkaraKatliamı Zanlısı Gaziantep’te Kendini Patlattı

Terör örgütü IŞİD’in Gaziantep’te bulunan bir hücre evine yönelik olarak dün bir polis operasyonu gerçekleştirildi. Operasyon sırasında hücre evinde bulunan şüpheli üzerinde bulunan bomba yeleğini patlattı. Kendisini patlatan canlı bombanın, Ankara’daki katliamı gerçekleştiren ‘canlı bombaları’ bu kente taşıyan Halil İbrahim Durgun olduğu açığa çıktı. Durgun’un kendini patlattığı evin içerisi harabeye dönerken banyoda 2 kadın ile 3 çocuk bulundu. Kimliklerine ilişkin bilgi verilmeyen kadın ve çocuklar polis tarafından Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

DHA’dan Hasan Kırmızıtaş’ın haberine göre; Ankara’da 102 kişinin öldüğü bombalı saldırıları gerçekleştirenlerin Gaziantep’ten gittiklerinin belirlenmesinin ardından yapılan çalışmalar sırasında, patlamada ölen iki canlı bombayı Ankara’ya götüren ismin Halil İbrahim Durgun olduğu saptandı. Bu olayın ardından canlı bombaların Ankara’ya gittiği otomobil ve olayla ilgisi olduğu belirlenen kişileri gözaltına alındı ancak kilit isim olan Halil İbrahim Durgun’a ulaşılamadı.

Canlı bombaların Ankara’ya ulaşımını sağlayan Halil İbrahi Durgun, katliam öncesinde canlı bombalar ile birlikte Ankara’ya doğru gelirken yolda 2 kere polis tarafından durdurulmuş, ancak aracın bomba yüklü olmasına ve araçta seyahat edenlerin, istihbarat birimleri tarafından yayınlanan aranan ‘olası canlı bombalar’ listesinde yer almalarına rağmen tutuklanmalarına gerek görülmeden seyahatlerine devam edilmesine ‘izin verilmişti’.

Bu isme ulaşmaya yönelik çalışma sürerken, 30 Ekim günü kent merkezinde eylem hazırlığındaki IŞİD militanı 2 terörist takibe alındı. Ancak, takibi anlayan ve polislere el bombası atarak kaçmaya çalışan teröristler yakalandı, bu kişilerle bağlantısı olan adreslere yapılan operasyonlarda çok sayıda patlayıcı ve silah ele geçirildi, 7 kişi tutuklandı. Yapılan incelemede bu kişilerin de İstanbul’da HDP İl Başkanlığı ile bir gazeteye yönelik bombalı eylem hazırlığında ortaya çıktı.

Ankara Katliamı’nın İşbirlikçileri Gözaltında

Bu olayın ardından hafta içerisinde Ankara saldırısıyla ilişkili olduğu belirlenen kişilere yönelik düzenlenen operasyonda 2’si firari durumda olan 9 kişiyi gözaltına aldı. Bu kişilerin sorgulamasında, aranan Halil İbrahim Durgun’un da izine ulaşıldı. Suriye’ye kaçmış olduğu iddia edilen Halil İbrahim Durgun’un kentte olduğu ve ‘canlı bomba’ olarak eylem hazırlığı yaptığı saptandı.

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Terör ve İstihbarat Şubesi ekiplerinin araştırması sonucu Halil İbrahim Durgun’un, kentin yeni yerleşim alanlarından olan Beylerbeyi Mahallesi’nde bir apartmanda oturduğu belirlendi. Durgun’un büyük bir eylem hazırlığında olduğunu bilen polis, bu kişiyi yakalamak için dün gece operasyon kararı aldı.

Kararın ardından harekete geçen ekipler özel harekatçıların da desteğiyle Beylerbeyi Mahallesi’ndeki 9 katlı apartmanın 5’inci katındaki Durgun’un hücre evi olarak kullandığı daireye baskın düzenledi.

Beklenmedik Baskın, İntihar Eylemi Getirdi

Operasyon gerçekleştirildiğini anlayan Halil İbrahim Durgun, ilk başta polislere silahla ateş açtı. Polisin de karşılık vermesiyle çıkan kısa süreli çatışmanın ardından Halil İbrahim Durgun, üzerindeki intihar yeleğini patlatma kararı aldı.

Büyük bir gürültüyle meydana gelen patlamanın ardından Halil İbrahim Durgun parçalanarak yaşamını yitirirken, eve giren Özel Harekat polislerinin yanısıra, patlamanın şiddetinden çöken balkon parçalarının düşmesiyle bina önünde önlem alanlar ile birlikte toplam 5 polis yaralandı.

Patlamanın ardından bomba imha uzmanları uzun süre evde başka tuzaklanmış patlayıcı bulunup bulunmadığını araştırdı. Tuzaklanmış patlayıcı bulunamazken, harabeye dönen evin banyosunda ise 2 kadın ile 3 çocuk bulundu. Kimliklerine ilişkin bilgi verilmeyen kadın ve çocuklar polis tarafından Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Evde yapılan aramada çok sayıda silah ve patlayıcı bulunurken, çevredeki bazı kişilerin bölgede 2 kişinin kaçtığını söylemesi üzerine, bölgede çoğu boş olan apartmanlarda polis tarafından arama yapıldı ancak kimseye ulaşamadı.

20151115_GaziantepCanliBomba_02(HalilIbrahimDurgun)

10 Gündür Evde

Gece geç saatlere kadar sürdükten sonra ara verilen çalışmalar sabahın ilk ışıklarıyla yeniden başladı. Polis, patlamayla harabeye dönen evin içerisinde inceleme yaptı.

Operasyonda parçalanarak ölen Halil İbrahim Durgun’un, yeni yerleştiği apartman dairesini 10 gün önce kiraladığı ortaya çıktı. Komşuları Durgun ve ailesini tanımadıklarını belirterek, “10 gün önce taşındılar, kim olduklarını bilmiyorduk, dışarıda da hiç görmedik. Dün silah sesi ve ardından büyük patlama oldu. Büyük korku yaşadık, gerçeği öğrenince de şoke olduk” ifadelerinde bulundu.

Bu arada 2 yıl önce boşandığı bilinen Halil İbrahim Durgun’un yanındaki kadın ve çocuklar ile aile görüntüsü vererek evi kiraladığı ileri sürüldü.

Hücre Evinde ‘Kaynağı Belirsiz’ Cephane

Halil İbrahim Durgun’un kendisini patlatarak parçalandığı hücre evinde ele geçen ve emniyet tarafından açıklanan silah, mühimmat ve çeşitli malzeme listesi şu şekilde:

1 kalaşnikof tüfek, 2 tabanca 9 mm, 1 abanca 7.65, 7 TNT kalıbı, 7 bilye ile güçlendirilmiş, fünye ile patlatmaya hazır TNT kalıbı, 1 bilyeli TNT kalıbı, 2 ateşleme fitili, 12 bölmeli düzeneği hazır canlı bomba yeleği, 7 el bombası, 455 tabanca mermisi, 150 kalaşnikof silah mermisi, 5 kalaşnikof silah şarjörü, 1 plastik patlayıcı ile düzenlenmiş bomba düzeneği, 2 top haline getirilmiş çok sayıda elektrikli kapsül, 5 tabanca şarjörü, 18 bin 70 lira ve 9 bin 560 dolar.

Eylem Hazırlığı İddiası

Ankara Katliamı’nın ardından polis tarafından her yerde aranan Halil İbrahim Durgun’un, ‘canlı bomba’ olarak eylem hazırlığı içerisinde olduğu ileri sürüldü. Henüz talimat almadığı için ne zaman ve nerede eylem yapacağı belli olmayan Halil İbrahim Durgun’un, tüm hazırlıklarını tamamladığı ve beklemede olduğu tahmin edilirken dün gece saat 21:30 sıralarında operasyon gerçekleştirdi.

Valilik Açıklaması

Gaziantep Valiliği de konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, hücre evi operasyonunda canlı bombanın kendisini patlattığı ve 5 polisin yaralandığı belirtilerek şöyle dendi:

14 Kasım 2015 Cumartesi günü akşam saatlerinde Şehitkamil İlçemiz Beylerbeyi Mahallesi’nde yapılan operasyonda; DEAŞ terör örgütünün ülkemize yönelik faaliyetlerinin önlenmesi kapsamında İl Emniyet Müdürlüğümüz ekiplerince bundan önce yapılan operasyonel çalışmalarda firari durumda bulunan 2 şahıs yakalanmıştır. Şahıslarla irtibatlı olan hücre evlerine düzenlenen operasyon sırasında önce ikamette bulunan DAEŞ militanı tarafından güvenlik görevlilerimize ateşli silahla saldırıda bulunulmuş olup, yapılan saldırıya anında karşılık verilmiştir. Bu esnada hücre evindeki canlı bombanın kendini patlatması sonucu 5 polis memurumuz yaralanmıştır. Operasyonda DAEŞ terör örgütü militanı ölü olarak, ikamette bulunan 2 bayan sağ olarak ele geçirilmiş, ikamette bulunan 3 çocuk muhafaza altına alınmıştır. Olayda yaralanan polis memurlarımızın hastanelerde tedavileri devam etmektedir. İlimizde görev yapan tüm Emniyet güçlerimizin terörle mücadele çalışmaları kararlıkla sürdürülecektir. Terör örgütlerine yönelik yapılan bu ve önceki tüm operasyonlarda görev yapan kahraman Emniyet mensuplarımızı tebrik ediyorum. Olayda cansiperane görev yaparken yaralanan ve halen tedavi altında bulunan Polis Memurlarımıza Allah’tan acil şifalar diliyor, aileleri ve Emniyet teşkilatımıza geçmiş olsun dileğimi sunuyorum.

– VU/İnadına Haber / 16 Kasım 2015 Pazartesi –

Kaynak: DHA

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:13:32+00:00 16 Kasım 2015|

Leave A Comment