İstikrar’ın Son Kurbanı Tahir Elçi, Diyarbakır’da Uğradığı Saldırıda Öldürüldü

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Sur’da yaptığı açıklamadan sonra yapılan saldırıda başından silahla vuruldu. Diyarbakır Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Elçi hayatını kaybetti.

[Son Güncelleme – 00:54 / 29 Kasım 2015]

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan tarihi Dört Ayaklı Minare’nin geçtiğimiz gün kurşunlanarak tahrip edilmesine karşı Balıkçılarbaşı semtindeki Dört Ayaklı Minare’nin önünde bir grup avukat ile birlikte saat 11:00 civarında basın açıklaması yapan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, açıklama sonrasında silahlı saldırıya uğradı.

Çıkan çatışmada başından ağır yaralanan Tahir Elçi, kaldırıldığı Diyarbakır Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Elçi’ye gerçekleştirilen suikast sırasında çıkan çatışmalarda 2 sivil yurttaşın yanısıra, biri olay yerinde, diğeri de kaldırıldığı hastanede olmak üzere 2 polis memurunun yaşamını yitirdiği bildirildi.

Diyarbakır Barosu, Tahir Elçi’nin ölüm haberini “Baro Başkanımız Av. Tahir Elçi suikast sonucu öldürülmüştür” ifadeleriyle duyurdu.

20151128_TahirElci'ninSur'daOldurulduguSaldiri_04

Hayat Televizyonu’na konuşan DBP Diyarbakır Eş Başkanı Ömer Önen, Tahir Elçi ile beraber 3 kişinin daha yaşamını yitirdiğini ifade etti. Önen “Kim oldukları net değil ama ölenlerden birisi seyyar satıcı” derken 1 polisin de hayatını kaybettiğini ifade etti.

Birçok görgü tanığının ifadelerine göre, yapılan basın açıklamasının ardından silahlı iki kişinin, sivil polislerin de önünde geçerek Tahir Elçi’ye doğru koştuğu, bu esnasında koşarak sivil polislerin yanından geçen şahıslara herhangi bir müdahalede bulunulmazken sonrasında polislerin, Tahir Elçi’nin tek başına kaldığı yöne doğru ateş etmeye başladıkları, yaylım ateş devam ederken Elçi’nin kanlar içerisinde yere yığıldığı belirtiliyor:

Olaydan birkaç dakika önce 2 sivil polisin vurulduğu çatışmanın olduğu caddeden doğru koşarak gelen kişilerin, polis ateş ederken karşılık vermedikleri, olaydan sonra DİHA tarafından yayınlanan görüntülerde de görülüyor. Ayrıca koşarak gelen şahıslardan, elinde ‘namlusundan tuttuğu bir silah‘ taşıyan ilkine hiç ateş dahi açılmazken ikinci şahısa ‘yakın mesafeden’ defalarca ateş ediliyor ancak aynı şahıs, açılan bu ‘yoğun ateş‘ altında polislerin yanından geçip gidebiliyor. Sonrasında polisin, Tahir Elçi’nin olduğu yöne doğru ateş açmasıyla birlikte vurularak yere düşen ve o sırada sırtı ateş açan polislere doğru dönük olan Tahir Elçi’nin yanında bulunan tabancanın ise bu şahıslar tarafından atıldığı tahmin ediliyor. Tahir Elçi’nin çalışma arkadaşlarının verdikleri bilgilere göre, Elçi üzerinde silah taşımıyordu.

Tahir Elçi’nin katledilmesiyle sonuçlanan çatışmalarda 11 kişinin yaralandığı öğrenildi. Anadolu Ajansı muhabiri Aziz Aslan’ın da kolundan yaralandığı belirtilirken, Elçi’nin öldürülmesinden önce çıkan başka bir çatışmada, biri polis olmak üzere 3 kişinin olay yerinde, yaralı olarak hastaneye kaldırılan bir diğer polisin ise hastanede hayatını kaybettiği bildirildi.

20151128_TahirElci'ninSur'daOldurulduguSaldiri_05

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde gerçekleştirilen suikast ve sonrasında çıkan çatışmanın ardından ilçede 13:00 itibariyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

DHA Diyarbakır muhabiri Felat Bozarslan, CNN Türk yayınında görgü tanıklarının olayın başlangıcında sakallı bir kişinin açıklama yapan gruba doğru yaklaşarak ateş açtığını çatışmanın sonra başladığını bildirdi.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Kemal Göktaş’a açıklama yapan Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Deyer ise basın açıklaması yapıldıktan sonra insanların dağıldığını ve Elçi’nin bir ara sokakta başına isabet eden tek kurşunla öldürüldüğünü söyledi. Olayın görgü tanıkları olduğunu da söyleyen Deye kimin ateş ettiği konusunda bir bilgilerinin olmadığını söyledi.

Tahir Elçi’ye saldırı anı ve sonrası:

Saldırı öncesinde gerçekleştirilen basın açıklaması:

– VU/İnadına Haber / 28 Kasım 2015 Cumartesi –

Kaynak: DHA, DİHA, CHA
Video Görüntüleri: 1. Video DİHA, 2. ve 3. Video DHA

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:13:18+00:00 28 Kasım 2015|

One Comment

  1. […] İstikrar’ın Son Kurbanı Tahir Elçi, Diyarbakır’da Uğradığı Saldırıda Öldürüldü […]

Leave A Comment