‘Kukla Kabine’de Kuzu Kurda, Enerji Damada Emanet

Bugün kamuoyuna duyurulan yeni Bakanlar Kurulu’nun oluşumu, elbette ki çoğumuzun tahmin ettiği üzere Davutoğlu başbakanlığında oluşturulan bir AKP hükümetinden ziyade Kaçak Saray’ın arka bahçesinde kurulan bir ‘Erdoğan Kukla Kabinesi’ şeklinde gelişti.

Belki de içlerinde kendi kıstaslarınca en doğruyu söylediği için dokuz köyden kovulan eski ekonomi bakanının yerine atanan bir ‘Kopyala-Yapıştır‘ Bakanı, Çalışma Bakanı iken ölümüne sebep olduğu işçilerden hızını alamayıp hayvanlara da el atmaya karar veren bir Tarım Bakanı, neredeyse 3 yıldır eniştesinin ticaretini ihmal eden eski bir Ulaştırma Bakanı, döktüğü kana doyamayan ve belki de tarihin en kirlisi olmaya baş aday bir İçişleri Bakanı, şu ana kadar eğitim, adalet, dış ilişkiler, teknoloji, çevre gibi ülke için hayati önem taşıyan stratejik konularda bırakın bir basamak yükselmeyi, yerin 9 kat altına kadar düşürmeyi başarmış ve seviyeyi daha ne kadar yeraltına gömebilecekleri merakla beklenen ‘Tepeden Atama Bakanlar‘ ve daha kimler kimler…

İsimler bizler için önemli değil. Şahsiyetleriyle tarumar ettikleri makamların da bir değeri, hukuksallığı ve saygınlığı kalmadığından, pek de takmıyoruz elbette ki. Ama içlerinde bir isim var ki gerçekten de cumhurbaşkanının hakkını teslim etmemiz gerektiğini yüzümüze vuruyor bir kez daha.

Pek çoğumuz için 17-25 Aralık tapelerinde bolca kirli faaliyetlerine tanık olarak ismini sıkça duymaya başladığımız, sonrasında da dönemin başbakanı ve tapelerin başrol oyuncusunun damadı olduğunu öğrendiğimiz, yeni Enerji Bakanı Berat Albayrak’tan bahsediyoruz elbette.

Sırları Açığa Çıkaran Tanış’a Albayrak’tan Önce Savaş, Sonra 180 Derece Kaçış

BeratAlbayrak&Powertrans_01Gazeteci Tolga Tanış’ın “Potus ve Beyefendi” kitabında yer alan belgelere göre Powertrans şirketi, 2011’de Kuzey Irak’ta yer alan Kürt bölgesindeki petrolü taşıma işini üstlendi. Powertrans’ın ve saklanan uluslararası ortaklarının peşine düşen Tanış, aynı zamanda Erdoğan’ın damadı olan Çalık Holding’in o dönemki CEO’su Berat Albayrak’ın da dahil olduğu ilişkiler zincirine ışık tuttu. Hatta kendisine bir süre sonra ‘fazla kurcalama‘ dendi. Dava bile açıldı ardından.

Mahkeme süreci başlarken Tanış, kitabında kalan bazı eksik belgelerin tamamlanması için bu mahkemenin kendisine tanıyacağı yasal talep haklarının oldukça işine yarayacağını ima edince, geçtiğimiz günlerde dava alelacele düşürülüverdi. Bu gelişme sonrasında ise Tolga Tanış şu açıklamada bulunmuştu:

POTUS&Beyefendi kitabım için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hakkımda hakaret ve iftiradan suç duyurusunda bulunmuştu. Ben de “Bazı belgelere ulaşmak için bir mahkemeye ihtiyacım vardı” diyerek kendisine bunun için teşekkür etmiştim. Savcı, hem Erdoğan’ın hem de sonra damadı Berat Albayrak’ın hakkımda yaptıkları şikâyetler için kovuşturmaya yer olmadığı kararı vermiş. Karar, kitapta ortaya koyduğum, özellikle karanlık petrol ticaretine yönelik bilgi ve belgelerin de doğruluğunu teyit ediyor ama… Mahkeme olmayacağı için üzüldüm.

Enerji Sektörüyle İlk Tanışma

İlk kez ortaya çıkan belgelere göre; Türkiye’nin Kürt Bölgesel yönetimiyle yakınlaşması siyasetin yanında “seçilmiş şirketler” için ekonomik anlam taşıyor.
Erdoğan 3. kez Başbakanlığı kazandığı 2011 seçiminden sonraki ilk kabine toplantısında bölgedeki petrolün taşınması için imtiyazlı bir karar çıkartıyor.
Bu karardan en büyük parayı ortakları gizlenen Powertans şirketi kazanıyor. Kitapta şirketin Çalık Grubu’nun olduğu belgelerle açıklanıyor.
Powertrans’ın yurtdışındaki sahipleri Grand Fortune Ventures ve Lucky Ventures’un işlemleriyle ilgili talimatları Erdoğan’ın damadı Albayrak’ın CEO olduğu dönem Sovereign Trust Danışmanlık’a Çalık Holding yetkililerinin ilettiği ortaya konuyor.

Calik_Holding-LogoHürriyet gazetesinin Washington temsilcisi Tolga Tanış’ın yazdığı Potus ve Beyefendi kitabının en kapsamlı ve araştırmaya dayalı kısmını Kürt petrolü bölümü kapsıyor. Tanış, bu bölümde yerinde yaptığı incelemeler ve belgelerle, Çalık Grubu’na ait olduğunu ortaya koyduğu Powertrans şirketinin, hükümetten aldığı imtiyazla Kürt bölgesindeki petrolü taşıma işini açığa çıkartıyor. Powertrans şirketinin kuruluş zamanlaması ve ortaklarının Singapur ile off shore cenneti British Virgin İsland’da kurulan şirketlerde gösterilmesinin ardına düşüyor. Saklanan isimleri araştırıyor. Doğal olarak merkeze dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’ı ve damadı Çalık Holding CEO’su Berat Albayrak’ı koyuyor.

Berat Albayrak: 2004’’te Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra ile evlendi. 2007’de 26 yaşında Çalık Holding’in CEO’su oldu. Kitapta, Albayrak’ın CEO’luğunu yaptığı Çalık ile Powertrans’ın bağları “çalışanların geçmişi” ve “yazarın yerinde yaptığı araştırmayla” iki şekilde ortaya konulmuş. Önce çalışanların, yöneticilerin Çalık ile ilişkilerinden bir kaç örnek:

Ey Powertrans, Sen Kimlerdensin?

Ahmet Muhassıloğlu: 2011’de Powetrans’ın kuruluşunda yer alan ve sonra hisselerini Singapur’daki Lucky Ventures’a satan isim. 1998-2000 yıllarında Çalık’ın Türkmenistan’daki yatırımlarında çalıştı.

Ahmet Şadi Güngör: 2012’de Powertrans’ın genel müdürü oldu. Daha önce Çalık Holding’e bağlı ÇEP Petrol’de koordinatördü. 2007-2011 AKP Milletvekilliği yaptı.

Şevket Acar: Powertrans’ın önce mali işler müdürü, 2013’te Yönetim Kurulu Başkanı. Daha önce Çalık Holding’de Arnavutluk’taki ALBtelecom’un CEO’su. Kitabın yazarı Tanış, şirketlerin yurtdışındaki adreslerine de ziyaretler gerçekleştirmiş ve araştırma sonucunu kitapta şöyle anlatmış:
Powertrans’ın sahipleri Grand Fortune Ventures ve Lucky Ventures’un işlemleriyle ilgili talimatları Albayrak’ın CEO olduğu dönem Singapur’daki Sovereign Trust Danışmanlık Firması’na doğrudan Çalık Holding yetkililerinin ilettiğini araştırmam sırasında teyit ettim.

İmtiyazlar Aslında Birer ‘Politik Yolsuzluk’

Tolga Tanış, kitabında bir diğer sorunlu noktaya da dikkat çekiyor: Damat Berat Albayrak’ın Çalık Holding ile ilişkisi nedeniyle Powertrans’ın verilen imtiyazın “uluslararası standartlarda yolsuzluğun tam tanımı olduğuna…”

Bunu da 2005’te yürürlüğe giren Birleşmiş Milletler yolsuzlukla mücadele sözleşmesi kapsamındaki siyasi bağlantılarını kullanarak kazanç sağlayan PEP’lerin (Politicaly Exposed Person-Politikacı Ve Yakını) rolüyle ilgilendiriyordu.

Tanış şu cümlelerle durumu netleştiriyor: “PEP, politikacıların yolsuzluğu gizlemek için buldukları yeni yöntemlere karşı geliştirilmiş bir tanım. Ve siyasetçilerin iktidar gücünü kullanarak imtiyaz sağladıkları akraba ve yakınlarına işaret ediyor. Uluslararası örgütler, PEP’ler konusunda son yıllarda öyle adımlar atmışlardı ki… Örneğin, dünya genelinde yılda toplam 1 trilyon dolara ulaştığı tahmin edilen rüşvet ve yolsuzlukla mücadele etmesi istenen dünyanın her yerindeki finans kurumlarına PEP’ler için öyle görevler yüklenmişti ki. Buna göre bankalardan bu PEP’leri yakından takip etmeleri ve PEP’lere ait hesaplardaki şüpheli hareketleri de düzenleyici kurumlara bildirmeleri isteniyordu.

Erdoğanlardan Barzanilere Doğru Uzanan Şirketler Zinciri

Powertrans&UB-Holding_LogoTürkiye’de bu Singapur ve BVI firmalarıyla bağlantılı tek bir şirket açılmamışken, 1 Aralık 2009’da bu durum değişti. İstanbul’da Oiltrans Petrol Taşıma Sanayi ve Ticaret Limited şirketi kuruldu. 716551 sicil numaralı şirketin hissedarları arasında ise Powertrans’tan tanıdık olan yüzde 25 ile Lucky Ventures yine yüzde 25’le Grand Fortune Ventures vardı.
Peki diğer yüzde 50 kime aitti? O da Ankara’daki Yazıcı Hukuk Bürosu’nun, 1998’den beri başta petrol, doğalgaz ve enerji projelerinde çalışan avukatlarından Nihal Berker.
Tabii 100 bin TL sermaye ile kurulan ve tıpkı Powertrans’ta olduğu gibi, Singapur’daki şirketlerin hisselerini avukat İsmail Kınoğlu’nun temsil ettiği Oiltrans’ta Berker’in rolü sadece göstermelikti. Çünkü asıl önemli olan kişi, kuruluş sözleşmesinde Berker’in hisselerini temsil etmek üzere şirket müdürü olarak atandığı belirtilen Irak uyruklu Muhsen M. Nazer Amen Amen’di.
Başka bir deyişle, tıpkı Reza Zarrab’ın akrabaları gibi, Bakanlar Kurulu’nun 22 Mayıs 2013’te aldığı bir kararla Türk vatandaşlığına geçip Muhsin Nezir adını alacak olan işadamı. Nitekim Oiltrans kuruldu.
On bir gün sonra… 14 Aralık 2009’da İstanbul’da Muhsen M. Nazer Amen Amen’in yüzde 50 ortaklığıyla başka bir şirket daha sessiz sedasız faaliyete geçti.
Beş bin lira sermayeyle kurulan, 717758 sicil numaralı “Yüksek Enerji Limited”in diğer ortağı da yine Irak uyruklu Adeeb Mohammednadheer Ameen Ameen’di.
Ve bu uzun isimli kişinin sicil memuruna verdiği “282/40 Ainka- wa St. Erbil, Irak” adresi ise UB Holding’in Erbil’deki ofisinin bulunduğu yerdi. Velhasıl sonunda sınırın öteki tarafındaki ortaklar da bulunmuştu. Barzani Ailesi’ne çok yakın olan ve 1990’lardan beri İstanbul’da iş yapan Nezir Ailesi.

İmtiyazlarla Gelen 700 Milyon Dolar

Tolga Tanış’ın, Singapur’daki şirketlerin gizlemeye çalıştığı bilançolardan elde ettiği veriler ile bu şirketlerin Türkiye’deki iştiraklerinin finansal sonuçları 31 Temmuz 2013 itibarıyla 673 milyon 953 bin 800 dolarlık bir gelire işaret ediyor. Meçhul kişilere Bakanlar Kurulu kararıyla verilen imtiyazdan ortaya dev bir kazanç çıkıyordu. Bağdat yönetimiyle ihtilaflı yapılan ve her şeyin Barzani’nin iki dudağı arasında olduğu bir operasyon.

Tanış, gizli kalma isteğini şöyle anlatıyor:

Powertrans’ın gerçek sahibinin kim olduğunu saklıyorlardı. Sebepleri ise;
1- Siyaseten elde ettikleri imtiyazları perdelemek için.
2- Yürütülen ticari faaliyetin Bağdat hükümeti nezdinde Irak Anayasası’nın ihlali olarak görülüp bir kaçakçılık faaliyeti gibi ele alınması nedeniyle doğacak uluslararası hukuki sorumluluktan kaçmak için.

Türkiye’deki gizliliği ise dört farklı yöntemle gerçekleştirmişlerdi:
1. Avukatları hissedar yaptılar. Örneğin Yazıcı Hukuk Bürosu’ndan avukat Nihal Berker’in Oiltrans’ın kurucusu gözükmesi gibi.
2. Başka hiçbir kayda değer ticari girişimi bulunmayan sıradan insanları hissedar haline getirdiler.
3. Eskiden Çalık Holding bünyesinde görevler üstlenmiş, kendilerine yakın güvenilir isimleri yönetici yaptılar.
4. Ve kimsenin gerçek sahiplere ulaşamaması için de Türkiye’deki şirketleri Singapur’da kurulan başka şirketlerin üzerinde gösterdiler.

Sabah ve ATV’yi 1.1 milyar dolar teklifle TMSF’den kamu bankaları kredisiyle alıp, daha sonra AKP’ye yakınlığıyla bilinen Kalyon İnşaat’a satan Ahmet Çalık, 26 yıldır iş hayatında ve 2.5 milyar dolarlık Çalık Holding’i yönetiyor. Holding enerji, telekomünikasyon, finans, tekstil, inşaat, ticaret sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Çalık Grubu son olarak tartışmalı Passolig uygulamasının da sahibi.

Foto: Ayten Aydın

İmtiyazların 2007’den Günümüze Gelişimi

2007 Irak Anayasası 140. Madde ülkedeki dev petrol yataklarının bulunduğu Kerkük’ün statüsüne ilişkin sorunun 2007 sonuna kadar yapılacak referandumla çözülmesini öngörüyordu. Bölgedeki Türkmen nüfusu düşünerek Kürtlerin bu referandumla Kerkük’ü Irak Kürdistan’ına bağlamasına karşı çıkan Türkiye plana karşı çıkıyordu. Barzani “Türkiye Kerkük’e karışırsa bizde Diyarbakır’a karışırız” derken Erdoğan 9 Nisan 2007’de “Bedeli ağır olur” diyecekti.

5 Kasım 2007

Beyaz Saray’da Başbakan Tayyip Erdoğan ile dönemin ABD Başkanı George W. Bush buluştu. Aynı yılın nisan ayından kasıma kadar geçen sürede ilginç bir şekilde; “Türkiye ile Kuzey Irak’taki Kürdistan yönetimi” arasında, daha doğrusu “Erdoğan ile Barzani arasında” bir yumuşama oldu. Bu yumuşamayı en iyi tarif eden kulisi kitaptaki tanımla “iddiayı” İngiliz Economist dergisi yazacaktı: Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Bush’a, Kürtlerin bölgesel hükümetinin tanınması ve PKK’lilere af için söz verdi.

Mayıs 2008

Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül gazetecilere “Barzani ile güven oluşuyor” açıklamasını yaptı. 8 Ağustos 2008 “Güven”den 3 ay sonra yurtdışında birbiriyle bağlantılı 3 şirket kuruldu. İkisi Singapur, biri Karayipler’deki off shore cenneti British Virgin İsland’da.

Eylül 2008

Şirketlerin kuruluşundan bir ay sonra Türkiye ve PKK arasında Norveç Oslo’da barış görüşmeleri başladı.

Ekim 2008-Mart 2011

Türkiye ile Irak Kürdistan yönetimi arasındaki sıcaklık her geçen gün arttı. Erbil’de 2010’da Türkiye konsolosluk açtı.

25 Mart 2011

Powertrans adlı şirket Esentepe’deki Maya Akar Center C Blok’ta yer alan 4/24 numaralı ofiste 50 bin TL sermaye ve 770581 sicil numarasıyla kuruldu. Faaliyet konusu kuruluş sözleşmesinde şöyle belirtilmişti: Türkiye içinde ve dışında petrol boru hatları inşa etmek; ettirmek; inşa edilmiş petrol boru hatlarını devralmak, satın almak veya kiralamak, petrol boru hattı veya diğer taşıma araçlarıyla ülkeler arası ve transit olarak petrol nakliyatı faaliyetinde bulunmak. Kurucular ise yüzde 50’yle Singapur merkezli “Grand Fortune Ventures” (Büyük Servet Girişimleri) ile İstanbul Ümraniye’de oturan Ahmet Muhassıloğlu gözüküyordu. Her iki ortak da İsmail Kınoğlu adlı avukat tarafından temsil ediliyordu.

29 Mart 2011

İlk defa bir Türkiye Başbakanı Erbil’e ziyarette bulundu. Erdoğan “Değerli dostum Sayın Başkan Barzani” diye konuştu.

21 Nisan 2011

Powertrans firmasının yüzde 50 ortağı gözüken Ahmet Muhassıloğlu aradan bir ay geçmeden hisselerini bir diğer Singapurlu şirkete “Lucky Ventures”a (Şanslı Girişimciler) devretti. Ortaklar iki ayrı şirketmiş gibi duruyordu. Ancak ikisi de aynı gün 8 Ağustos 2008’de kurulmuştu. İkisi de Singapur Muhasebe Müdürlüğü (ACRA) kayıtlarına göre aynı adresteydi: 112 Robinson Road 12-01 Singapur 068902.

Danışmanlık şirketleri de (Sovereign Trust), muhasebe şirketleri de (Red Dot Consult) aynıydı. Powertrans’ın Türkiye’deki ticaret sicil kaydında aynı isim yetkili gösterilmişti: Yong Ngiat Sim. Powertrans yöneticileri bu iki şirketi farklıymış gibi göstermeye çalıştı. Hatta Grand Fortune için sahte bir adres gösterdiler. Ama ACRA kayıtlarına göre şirketlerin faaliyet gösterdiği yer aynıydı. Gösterilen sahte adres ise Singapur’da barlar sokağında, eğlence mekanı olarak işletilen bir binaydı.
Singapur’daki şirketler daha sonra bugün gizlilik seviyesi İsviçre’den bile fazla olan British Virgin Islands’a taşındı. Singapur’daki şirketler kabuk şirket (shell company) olarak kullanılıyor. Özellikle son yıllarda yasadışı iş yapanlar ile servetlerini gizlemek isteyen Rus ve Çinli işadamlarının çok sık yaptıkları gibi.

12 Haziran 2011

Tayyip Erdoğan’ın “Ustalık Dönemi” diye adlandırdığı dönem başladı.

6 Temmuz 2011

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayından sonra kabineyi 6 Temmuz’da açıkladı.

7 Temmuz 2011

61. Hükümetin ilk Bakanlar Kurulu toplandı. Bu toplantıda önemli bir karar alındı. 18 Temmuz 2011’de yürürlüğe girecek bir karardı bu. “Ham petrol ve Jet Yakıtı’nın Türkiye üzerinden kara ve demir yoluyla taşınması.

14 Temmuz 2011

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın 14 Temmuz 2011 tarihli ve 482 sayılı yazısı üzerine 4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun 55. maddesine göre alınan bir karardı bu. Kararda “Ülke menfaatı açısından gerekli olan hallerde ham petrol ve jet yakıtının Türkiye gümrük bölgesinde karayolu ve demiryolu ile transitinde uyulacak usul ve esaslar” düzenlenmiş ve ‘işin yürütmesi’ Gümrük ve Ticaret Bakanı’na verilmişti. Yani Erdoğan; Türkiye’de kurulu şirketlere ham petrol ve jet yakıtının Türkiye üzerinden transit geçirme izni verme hakkına kavuşmuştu. İşin başına da en güvendiği isimlerden Gümrük Bakanı Hayati Yazıcı’yı koymuştu.

11 Kasım 2011

Karar 28109 sayılı Resmi Gazete’den yayımlanarak yürürlüğe girdi.

21 Aralık 2011

Powertrans şirketi gerekli altyapıyı kurmak için sermaye artırımına gitti. 50 bin TL olan kuruluş sermayesini 10 milyon TL’ye çıkardı.

4 Haziran 2012

Ahmet Şadi Güngör şirketin genel müdürlüğünü üstlendi. Bu isim 2007’de AKP’nin Kocaeli milletvekili adayıydı. Şevket Acar da mali işler genel müdürlüğüne getirildi.

Temmuz 2011

Sermaye artırımı, ekip değişimi, lisans süresi ardından Powertrans çalışmaya başladı. Ortakları arasında Mehmet Emin Karamehmet ile Mehmet Sepil’in bulunduğu Genel Energy’nin Kürt Bölgesi’nde Tak Tak’taki petrolünü Türkiye’ye taşımaya başladılar.

Ekim 2012

Bağdat Yönetiminden ilk itiraz 2012’nin sonlarında duyuldu. Tankerlerin sayısı çok çoğalmıştı.

11 Aralık 2012

Tartışmalar Washington’a sıçradı. ABD’liler kamyonlarla başlayan petrol ticareti yüzünden yaşanan Ankara-Bağdat ihtilafında İrak yönetiminin yanında durduklarını söylediler.

Ocak 2013

Irak Petrol Bakanlığı Türkiye’ye petrol taşıyan Powertrans tankerleriyle ilgili açıklama yaptı. Irak devlet şirketi SOMO’nun Irak’tan petrol ihracına yetkili tek kurum olduğunu, bu kuralı ihlal eden şirketlerin kargolarına el koyulacağını duyurdu.

Aralık 2013

Kuzey Irak’tan Türkiye’ye ham petrolü taşıyan kamyonların dışında bir de boru hattı yapılacağı konuşulmaya başlandı. ABD durumdan hoşlanmadı.

Yeni Stratejik Ortak: IŞİD

Bu gelişmelerin sonrasında bir anda bölgede IŞİD adlı örgütün türemesi ile Kuzey Irak ve Kuzey Suriye jeopolitik olarak karışmış görünse de aslında ‘damadın‘ ticareti pek de fazla değişmedi. Bölgedeki değerli petrol kaynaklarının önemli kısmının IŞİD kontrolüne geçmesinden sonra, kayınpederinin, bölgenin yeni hakimlerini de lojistik himayesine almasıyla, sadece petrol ticaretinde muhatap değişti. Artık Türkiye yeni komşusuyla ilk ticaretinde ‘damat‘ aracılığıyla siftah da yapmıştı.

ISID-Irak'taEleGecirdigiRafineri_01İlk başlarda ‘kaynağı belirsiz‘ olarak petrol transferlerine devam eden tankerler, en büyük müşterisi olan ABD’ye nakliyatlarını sürdürürken, elbette ki o ‘belirsiz‘ kaynağın IŞİD kontrolündeki kuyular olduğunu bal gibi biliyor ama özellikle de piyasa değerinin altına elde edebildiği petrolden de vazeçemediğinden kulağının üstüne yatıyordu. Ancak bu durumun kamuoyunda duyulması çok da uzun sürmedi. Bu kirli ticaretin açığa çıkmasının ardından, tam da son yola çıkan tankerler Atlantik ortalarında biryerlerdeyken çark etmeye karar veren ABD, alımları durdurduğunu açıkladı. Bir süre ne yapacağını bilemeyen damadın imdadına ise bir küs bir barış görünen ilişkilerin altında, aslında daha derin bir ‘sevgi ve duygu’ bağı bulunan İsrail yetişti ve “Bana getirin, ben alırım” diyerek IŞİD petrolünün bundan sonraki yeni rotasını çiziverdi. Damat bir kere daha ihya olmuştu, kayınpeder sağolsun.

ISID-Irak'taEleGecirdigiRafineri_02Hal böyle olunca KaçAk Saray’da ikamet eden kayınpeder yap-boz seçimler sonrasında, hizmette sınır tanımayan damadın yeni ‘Kukla Kabine‘de yer alarak ödüllendirilmesine karar veriverdi. Gerçi karar önceden gizliden gizliye duyulmuştu ama sürpriz bozulmasın istenmişti elbette. Tabii bu ödül sadece damat için verilmemişti; Her ne kadar içgüveysi de olsa aileden sayılan birisinden daha iyi kukla olamazdı kabinede kayınpeder için.

E bundan sonrasını da canlı yayından izleyeceğiz, bir taraftan karartılmaya çalışılan ama aslında bizzat herbirimizin elleriyle yazılan tarihin gelişiminde…

– VU/İnadına Haber / 24 Kasım 2015 Salı –

Kaynak: Tolga Tanış – Hürriyet, Cumhuriyet, Reuters

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:13:18+00:00 24 Kasım 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.