Lavrov: “IŞİD’i mi, yoksa ortak petrol yataklarınızı vurduğumuz için mi uçağımız düştü?”

Rusya Devlet Başkanı Putin’in “IŞİD terörizmini destekleyenler tarafından sırtımızdan bıçaklandık” açıklamasının ardından Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Rusya uçağının düşürülmesinin planlı bir provokasyona benzediğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Rusya uçağının düşürülmesiyle ilgili yaptığı değerlendirmede olayda planlı bir provokasyon islerinin bulunduğunu belirtti.

Lavrov düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’yla yaptığı telefon görüşmesine ve ‘alamadığı’ cevaplara da değindi.

Az önce Türkiye Dışişleri Bakanıyla bir telefon görüşmem oldu. Kendisi bu göreve dün getirilmişti ve acil olarak bir telefon görüşmesi yapmamızı istedi. Elbette biz Türk tarafından herhangi bir tepki almayı ‘ve bu tepkiyi daha üst düzey bir yetkiliden almayı’ dün bekliyorduk. Ancak geç olması hiç olmamasından iyidir.

Türkiye Dışişleri Bakanı bana yaşananlardan dolayı taziye dileklerini ve üzüntülerini iletti. Ancak aynı zamanda, Rus uçağının Türk hava sahasını ihlal ettiğini söyleyerek Türk Hava Kuvvetleri’nin eylemlerini haklı göstermeye çalıştı. 

Türkiye Dışişleri Bakanı bana Türk hava kontrolörlerinin vurdukları uçağın milliyetini bilmediklerini söyledi.

“IŞİD’in askeri tesislerini mi koruyorsunuz, yoksa petrol kuyularını mı?”

uçağın düşürüldüğü bölgede yalnızca militanlar olmadığını, aynı zamanda militanların tesislerinin de bulunduğunu ifade eden Lavrov, “Türkiye’ye savaş açmayacağız” açıklamasında bulundu.

Moskova’nın Ankara’yı, Suriye’de daha dengeli bir politika izlemeye ve Esad’ı devirmeye odaklanmaması gerektiğine ikna etmeye çalıştığını belirttikten sonra “Suriye sürecinde ilerleme sağlanabilmesi için Batı’nın Türkiye’deki Kürtlerle ilgili ortak bir tutum benimsemesi gerekiyor” diyen Lavrov, açıklamalarında ayrıca şu noktaları vurguladı:

Uçağımızın düşürülmesinin ardından Türkiye ile ilişkilerimizi ciddi olarak yeniden değerlendireceğiz. Şu an için ve yakın bir gelecekte herhangi bir Türk yetkiliyi ağırlamayı planlamıyoruz.
Uçağımızın düşürülmesinden sonra Türkiye’nin diplomatik olarak bizlerle temasa geçmesi gerekirken, sanki Rusya bir uçak düşürmüş gibi NATO’yu arayarak şikayette bulunması sonrasında NATO Genel Sekreteri’nin yapmak zorunda kaldığı açıklama tüm NATO üyelerinin fikrini yansıtmıyor elbette. NATO’dan Türkiye’nin eylemiyle ilgili tarafsız değerlendirmeler yapanlar da oldu.

20151124_SuriyeSinirindaDusurulenRusUcagi_09

IŞİD’e Destek Sorularında Dili Tutulan Bir Dışişleri Bakanı…

Lavrov, telefon konuşmasında Türkiye ve IŞİD arasındaki kirli ilişkileri de sordu:

Türkiye Dışişleri Bakanı “Türkiye, Suriye’deki militanların tesislerinin bulunduğu toprakları mı korumaya çalışıyor” diye sorduğumda bana cevap veremedi.Ayrıca kendisinin dikkatini, Rus Su-24 uçağının Suriye’de IŞİD’in petrol yataklarını vurduktan sonra düşürüldüğüne de dikkat çektim.Ona da sessiz kalmayı tercih etti.

Şu da tüm dünya tarafından biliniyor ki, teröristlerin Türkiye topraklarını istedikleri gibi kullandığı artık bir sır değil.

Rusya vatandaşlarına Türkiye’ye gitmemelerini tavsiye etmemizin nedeni, düşürülen uçağımız için intikam almak istememiz değil. Bu tavsiye, objektif nedenlere dayanıyor. Bizim böyle işlere ihtiyacımız yok

Powertrans Vuruldu, Rus Uçağı Düştü

Yakın zamanda IŞİD terör örgütüyle mücadeleye Rusya’nın da Suriye saflarında katılmasının ardından, özellikle IŞİD’in en önemli maddi kaynaklarından olan, Kuzey Irak ve Suriye’de ele geçirdiği petrol kuyuları ve rafinerilerinden gerçekleştirilen sevkiyatlar Rus uçakları tarafından vuruluyordu. Bu sevkiyatlarda kullanılan ve sadece geçtiğimiz birkaç hafta içerisinde Rus uçakları tarafından vurularak imha edilen petrol ürünü yüklü tankerlerden en az 360 tanesinin ise, Enerji Bakanlığı’na yeni atanan ve cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da damadı olan Berat Albayrak ile Çalık Holding’e ait Powertrans adlı şirket adına sevkiyatta bulunduğu ve Rusya’nın bu hamlesinin sözkonusu şirketi büyük miktarda zarara uğrattığı iddia ediliyor.

– VU/İnadına Haber / 25 Kasım 2015 Çarşamba –

Kaynak: Bianet, Diken, SputnikNews

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:13:18+00:00 25 Kasım 2015|

Leave A Comment