Polis Van’da Terör Estirdi, 10 Haberciye Darp İle Gözaltı

Van’ın Erciş ilçesinde haber takibi yapan yaklaşık 10 gazeteci darp edilerek gözaltına alındı.

Erciş Emniyet Müdürlüğüne götürüldüğü sırada telefonla yayına bağlanan İMC TV muhabiri Bekir Güneş, Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri İdris Yılmaz’ın ellerine kelepçe takılarak gözaltına alındığını söyledi. Bunun üzerine polise kimlik sorduklarını belirten Güneş, ciddi şekilde darp edildiklerini ve kameralarına el konularak gözaltına alındıklarını belirtti.

Polis gözaltı gerekçesini sorduklarını söyleyen Güneş, Polisin kendilerine herhangi bir gerekçe göstermediği belirtti.

Gazetecilerin gözaltına alınma görüntüleri Van TV kameramanı tarafında kayıt edildi. görüntülerde polisin havaya ateş açtığı da görülüyor.

Van’da Gazeteciler Meslektaşları İçin Fotoğraf Makinelerini Bıraktı

DİHA, İMC TV ve JINHA muhabirlerinin darp edilerek gözaltına alınmasına karşı gün içerisinde, kentteki meslektaşları da tepkilerini gösterdi.

Akşam saatlerinde Van’da Feqiye Teyran Parkı önünde toplanan gazeteciler, saldırıları protesto ederek, fotoğraf makinelerini yere bıraktı. Gazeteciler adına açıklama yapan İlhan Siyahtaş, son günlerde gazetecilere yönelik polis tarafından sergilenen tutumun darbe niteliğinde olduğuna dikkat çekerek, “Bugün Erciş’te haber takibi yapmak üzere giden birçok gazeteci arkadaşımız polis tarafından önce tehdit edilip ardından hakarete maruz bırakılmış ve darp edilmiştir” dedi. Halkı bilgilendirmekle görevli olan medya çalışanlarına karşı geliştirilen saldırıların kabul edilemez olduğunu vurgulayan Siyahtaş, “Basın özgürlüğü ile övünen bir ülkede herhangi bir savcılık kararı olmadan gazetecilere hakaret edilerek, darp edilip gözaltına alınmasının izahı olamaz” diye konuştu.

Gazeteci arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz” diyen İlhan’ın açıklamasından sonra 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi.

– VU/İnadına Haber / 13 Kasım 2015 Cuma –

Kaynak: IMC TV

Print Friendly, PDF & Email
2015-11-13T15:58:56+00:00 13 Kasım 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.