Portekiz’de Sol Birleşti, Merkez Sağı İktidardan İndirdi

Portekiz’de gerçekleştirilen son seçimlerin ardından hükümet kurma görevi kendilerine verilmeyen sol partiler birleşti ve sağ partinin hükümetini, iktidarının 10. gününde düşürdü.

Portekiz’de 4 Ekim’de yapılan genel seçimlerden birinci olarak çıkan, parlamentoda tek başına iktidar kurabilecek çoğunluğa erişmemesine karşın Devlet Başkanı Anibal Cavaco Silva tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen sağcı Pedro Passos Coelho’nun iktidar hayalleri güvenoyu sonrasında yıkıldı.

Geçtiğimiz hafta sosyal demokrat Sosyalist Parti (PS) ve Portekiz Komünist Partisi’nin (PCP) öncülüğünde oluşturulan ‘Sol Blok’, tasarruf paketi oylamasında güvenoyu vermeyerek hükümeti düşürdü.

Sosyalist Parti, Komünist Parti ve Sol Blok milletvekilleri hükümetin kemer sıkma önlemlerini sona erdirme hedefiyle yapılan güven oylamasında birlikte hareket etme kararı alınca 230 üyeli parlamentoda 123 milletvekili, hükümet programına karşı oy kullandı. Bu sonuç sonrasında ise, sosyalistlerin liderliğinde bir hükümet kurulması olasılığı ortaya çıktı.

Portekiz’de 1978’den bu yana ilk kez bir hükümet güven oylaması aşamasında düşerken, Devlet Başkanı Silva’nın seçimlerde yüzde 51’lik oy oranına erişen Sol Blok’un güvenoyu hamlesi sonrasında, hükümet kurma görevini iki sol partiden birinin başkanına vermesi bekleniyor. Üçüncü bir olasılık ise azınlık hükümetiyle devam etmekte ısrar etmesi ki bu durumun ülkede bir siyasal kriz doğurmasına kesin gözüyle bakılıyor.

– VU/İnadına Haber / 12 Kasım 2015 Perşembe –

Print Friendly, PDF & Email
2015-11-12T14:26:46+00:00 12 Kasım 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.