Tahir Elçi’nin Ön Otopsi Raporu: Ölüm Nedeni 45 cm’den Uzak Mesafeden Ateşli Silah

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin ön otopsi raporu hazırlandı.

Tahir Elçi Diyarbakır’ın Sur ilçesinde çatışmalar sırasında zarar gören Dört Ayaklı Minare ile ilgili yaptığı basın açıklaması sırasında öldürüldü. Bianet’in paylaştığı habere göre Elçi’nin ön otopsi raporu akşamüstü açıklandı.

Otopsiye katılan Diyarbakır Baro Başkan Yardımcısı Cihan İpek gazetecilere, “Elçi arka tarafından uzak bir mesafeden yapılan ateşle katledilmiş” şeklinde açıklama yaptı. İpek ayrıca raporun sonuç kısmının çok açık olduğunu dile getirerek şöyle konuştu: “Elçi’nin ölümünün ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı kafatasının sol zigoma ve burun kemik kırıkları, beyin, beyincik kanaması ve harabiyeti sonucu meydana gelmiş olduğu kanaatindeyiz. Uzak mesafeden ateşli silah yaralanmasıyla gerçekleşen bir ölümdür. Başka da bir şey diyemeyiz.

Silah En Fazla 1 Metreden Ateşlenmiş

Selahattin Eyyübi Hastanesi’nde yapılan otosinin raporuna göre Elçi, uzak mesafeden vuruldu. Adli Tıp terminolojisine göre ‘Uzak Mesafe‘ kavramı ‘45 cm ve daha uzaktan‘ anlamına gelmekle beraber bilimsel olarak, mermi çekirdeğinin kafatasına girdikten sonra yoluna devam ederek çıkabilmesi için gereken momentum ve enerji miktarları hesaplandığında, standard bir tabanca mermisi için atış yapılan mesafenin 45 cm ile 1 metre aralığında olduğu, yani Tahir Elçi’nin, kendisine en fazla 1 metre  bulunan bir silahtan ateşlenen mermi ile vurulduğu sonucuna varılıyor. Elç’nin katledilmesinde uzun namlulu bir silahın kullanılmış olması durumunda ise hasarın daha büyük seviyede olacağı değerlendirmesi yapılıyor.

Bu aşamada Tahir Elçi’yi bu kadar yakın bir mesafeden kim tarafından öldürüldüğünün tespit edilebilmesi için en önemli delil ise ‘eğer olay yerinde bulunabilirse‘, kafatasını delip geçecek kalibrede bulunan mermi çekirdeği ile sonrasında gerçekleştirilecek balistik inceleme sonucunda merminin ateşlendiği silahın tespiti olacak.

Otopsi raporunda yer alan ifade şu şekilde:

3 santimetre mesafede etrafında vurma halkası izlenen 1,5×0,5 santimetrelik ateşli silah mermi çekirdeği giriş deliği saptandı. Çevresinde barut kakmaları, is sıvaştığı izlenmedi. Sol kaş üzerinde medial tarafa 2×1 santimetre yırtık tarzında ateşli silah mermi çekirdeği çıkış deliği saptandı. Cesette bunun haricinde herhangi bir ateşsiz silah yaralanmasına veya darp belirtisine rastlanmadı.

Tahir Elçi’nin cenazesi yarın (29 Kasım 2015) Diyarbakır Yeniköy Mezarlığı’nda düzenlenecek törenin ardından defnedilecek.

20151128_TahirElci'ninSur'daOldurulduguSaldiri_07(OtopsiRaporu)

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:13:18+00:00 28 Kasım 2015|

One Comment

  1. […] Ankaralı Avukatlar Sokakta: “Katilleri Tanıyoruz” […]

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.