YÖK Protestosunda Gazeteciye “Size Öğreteceğiz” Diyenlere Cevabımız: “Deneyin Ama Boyunuz Yetmez!”

YÖK’ün kuruluş yıldönümü dolayısıyla İstanbul’da Beyazıt’ta gerçekleştirilen protesto eylemine saldıran polisin şiddetinden, eylemde haber takibi yapan Bianet muhabiri Beyza Kural da nasibini aldı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kuruluşunun 34. senesinde İstanbul’da öğrenciler Beyazıt Meydanı’na yürümek üzere saat 14:00’te İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi önünde toplandı. Eyleme izin vermeyerek YÖK’ün protesto edilmesini engellemeye çalışan polis ise öğrencilere karşı sert müdahalede bulundu. Polis saldırısı esnasında çok sayıda öğrenci ters kelepçe takarak ve darp edilerek gözaltına alındı.

Polisin öğrencilere saldırdığı YÖK protesto eylemi sırasında haber takibi yapan Bianet muhabiri Beyza Kural da polis şiddetine maruz kaldı ve ters kelepçe takılarak gözaltına alınmak istendi.

Polis’ten Açık Tehdit: “Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, öğreteceğiz”

Çekim yaptığı sırada Kural’a müdahale eden polislerden birinin “Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi değil artık, bunu öğreteceğiz size” diye bağırması ise saldırıya damgasını vurdu.20151106_YOK-Protestolari_07(BeyzaKural'inGozlatiGirisiminden-IstanbulUn)

Kural’ın saldırı sırasında gösterdiği basın kartı ve kimliğine de polis tarafından elinden zorla alınarak el konarken, polisin “Ben kabzımal mıyım” diye bağırmasına ise bir anlam verilemedi.

Gözaltına alınmaya çalışılan Beyza Kural ve polis tarafından gasp edilen basın kartı, diğer gazetecilerin müdahalesiyle polislerin elinden kurtarıldı.

Beyza Kural’a saldırı anı:

– İnadına Haber / 06 Kasım 2015 Cuma –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:14:36+00:00 6 Kasım 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.