Abluka Arası Sur’dan Savaş Manzaraları: Kurşunlu’ya ‘Yasal Kurşun’lar Yağmış

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, dokuz gündür halka uygulanan sokağa çıkma yasağı ve ablukanın kaldırılmasından sadece 17 saat sonra yeniden sokağa çıkma yasağı ilan edildi. İsrail ablukasındaki Gazze’den farksız manzaraların görüntülendiği Sur’da savaş kaldığı yerden devam ediyor.

28 Kasım tarihinde Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi başından polis kurşunuyla vurularak öldürülmesinin ardından 2 Aralık’ta ilan edilen sokağa çıkma yasağı ile ilçeye uygulanan abluka ve saldırılara verilen kısa bir aranın ardından sokağa çıkma yasağı bugün saat 16:00’dan itibaren yeniden başladı. 17 saat süren ‘savaş arası’nda bölgeyi görüntüleyen foto-muhabirler, yaşanan devlet terörünü kare kare görüntüledi.

20151211_Diyarbakir-Sur_SokagaCikmaYasagiArasinda_18(DIHA)

“Elçi’yi Katledenlerle, Önünde Katledildiği Camii’ye Saldıranlar Aynı Saftalar”

Geçtiğimiz gün yakılan tarihi Kurşunlu Camii’yle ilgili konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, abluka sırasında gerçekleştirilen saldırılarda Kurşunlu Camii, Paşa Hamamı, Yoğurt Pazarı ve kiliseye zarar verildiğini söyledi. Aynı gün içerisinde Cumhurbaşkanı tarafından devletin işlediği bu suçu alelacele başka güçlere atmaya çalıştığını dile getiren Anlı, “Erdoğan’ın ‘Kafasını kaldıranın kafasını bin kere ezeriz’ söyleminin altında Kurşunlu Camii’nin yakılması mı yatıyordu” diye sordu.

People visit Fatih Pasa mosque, known as Kursunlu mosque, which was damaged during the security operations and clashes between Turkish security forces and Kurdish militants, in Sur district of Diyarbakir, Turkey, December 11, 2015. REUTERS/Sertac Kayar

Kurşunlu Camii’nin önce ağır silahlarla kurşunlanması, ardından da bomba atılarak ateşe verilmesinin hemen ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve açıklamalarını kopyalayan hükümet yetkilileri, saldırıları şehre inen PKK militanlarının gerçekleştirdiğini açıklarken, sonrasında açığa çıkan deliller ve görgü şahitlerinin ifadeleri ise, abluka kapsamında Özel Harekat polisleri bölgeyi yoğun ağır makineli ateşiyle kontrol altında tutarken, aynı sırada havadan saldırı gerçekleştiren ve emniyet güçlerine ait olan helikopterlerin de Camii’ye bombalı saldırıda bulunduğu gerçeğini ortaya çıkartmıştı.

90’ların ‘Zorla Göç’ Politikası Silahların Gölgesinde Tekrar Ediyor

20151211_Diyarbakir-Sur_SokagaCikmaYasagiArasinda_22(DHA)Sonrasında söz alan HDP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel ise sahip çıkılması gereken tarihi değerlerimizin devlet eliyle yok edilmeye çalışıldığına dikkat çekerken “90’lı yıllarında devlet köyleri yakarak insanları göç ettirdi. Bugün aynısını şehirlerde, ilçelerde yapmak istiyorlar. Ama AKP bilsin ki onlar ne kadar yıkarsa biz o kadar yeniden inşa edeceğiz. Direnmeye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Bugün Özel Harekat ablukasına verilen kısa ara boyunca Sur ilçesinde yaşayan pek çok yurttaş, can güvenliklerinin devlet güçleri tarafından tehdit altında tutulduğu gerekçesiyle kentin diğer ilçelerinde bulunan akrabalarının yanlarına taşınmıştı.

Ablukanın kalkmasıyla sadece 17 saat nefes alabilen Sur’un dokuz gündür geldiği durum ve saldırılar sonrasında verilen hasar Reuters, DHA ve DİHA kameralarına şu karelerle yansıdı:

– VU/İnadına Haber / 12 Aralık 2015 Cumartesi –

Fotoğraflar: Reuters, DİHA, DHA

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:13:07+00:00 12 Aralık 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.