Ankara Katliamı 2. Ayında: Hala Katili Biz Biliyoruz, Fail Kendini Bilmezden Geliyor

12355282_10153736961563904_2115309230_nAnkara Katliamı’nın ikinci ayında katliamı unutturmamak için yine Ankara Garı önünde buluşuldu. Garın önündeki anmada, gerçek failler ortaya çıkana kadar mücadele edileceği vurgusu yapıldı.

10 Ekim günü Ankara Garı önünde Barış ve Demokrasi için buluşan kitleye yapılan kanlı saldırı sonucunda 107 kişi (resmi rakamla 104) yaşamını yitirmiş, çok daha fazlası kalıcı şekilde yaralanmıştı. Saldırı sonrasında olay yerine polis TOMA ve göz yaşartıcı bomba ile saldırmış ve birçok ilkyardımcının yaralılar yakınından ayrılmasına neden olmuştu.

Katliamın ikinci ayında ailelerin, emek ve demokrasi güçlerinin ve parti temsilcilerinin katılımı ile Ankara Garı önünde gerçekleştirilen anmada, “Katili tanıyoruz! Unutturmayacağız,” yazılı pankart açılırken, saat tam 10.04’te saygı duruşu yapıldı.

Katliam’da yaşamını yitiren Dicle Deli’nin babası Faik Deli, kızının daha onurlu bir dünya için mitinge katıldığını belirtirken sözlerine “Bu ülkede insan hakları yok, insana verilen bir değer yok. Canlarımız da bir değer ortaya koyabilmek için buraya geldi. Egemenler bunu içine sindiremedi. Saltanatlarının son bulacağını bildiklerinden dolayı IŞİD barbarlarının buraya gelmesini sağladılar. O gün bir üst akıl bu alanı onlara açtı. Bombaların patlatılmasına izin verdiler. Bu alanın her noktasında olan güvenlik güçleri o gün yoktu. Bu bir amacın ürünüdür. Kızım bu topluma karşı çok fazla sorumluluk hissediyordu. Barışı getirmek istiyordu. Ama şunu unutmasınlar. Bu mücadele burada bitmeyecek, devam edecek. Onların bıraktığı yerden biz devam ettireceğiz. Bizi öldürerek, üzerimize bombalar yağdırarak bizi korkutacaklarını sanmasınlar. Sesimiz daha gür çıkacak,” diyerek devam etti.

“Gökmen bana iki emanet bıraktı” diyen Gökmen Dalmaç’ın ablası Gökçen Kara, “Biri çok sevdiği eşi, Firidevs; diğeri bizim için çok büyük bir mucize olan ve 7 ay sonra doğacak olan bebeğimiz. Şu koca dünyada tek bir kardeşim vardı. Şahdamarımı kesitiniz. Ama kurutamadınız. Biz bir ölür bin doğarız,”  diye konuştu.

Kamu emekçisi Özver Gökhan Arpaçay’ın ablası ise “Devlet gidenleri nasıl telafi edecek? Benim kardeşim gelecek mi? Ben bu yolda sonuna kadar barış diyeceğim,” dedi.

Konuşmalar sonrasında garın önüne kırmızı karanfiller bırakıldı.

Gök Taner

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:13:07+00:00 10 Aralık 2015|

Leave A Comment