Anonymous’un, IŞİD’i Destekleyen Türkiye’ye Açtığı Savaş Büyüyor

Türkiye 14 Aralık’tan bu yana Anonymous’un yoğun siber saldırılarıyla karşı karşıya. İktidar tarafından IŞİD’e verilen açık destek sebebiyle gerçekleştirilen saldırılarda birçok banka ve devlet kurumunun web sitesine ve mobil uygulamalarına erişimde sürekli olarak kesintiler yaşanıyor.

14 Aralık’tan bu yana süren siber saldırıların arkasında neredeyse Rusya ile savaşa girmemize sebep olacak ‘uçak krizi‘nden dolayı Rus hackerler olduğu iddia edilirken uluslararası hacker grubu Anonymous, ‘IŞİD’e destek verdiği ve örgütle petrol ticareti yaptığı’ gerekçesiyle dün Türkiye’ye savaş açtığını duyurmuş ve siber saldırıları üstlenmişti.

Türkiye’nin internetteki alan adı uzantısı olan ‘tr‘ ile biten tüm internet sitelerine yönelik siber saldırılardan devlet kurumlarının yanı sıra dün de bankalar ve noterler etkilenirken, özellikle bankalara yönelik saldırılar bugün de artarak devam ediyor. ODTÜ’den yetkililerin ‘tarihin en büyük siber saldırılarından biri‘ olarak değerlendirdiği saldırılarda birçok devlet kurumu ve bankanın web servisleri çöktü.

Başta Akbank, Garanti, İş ve Ziraat Bankaları olmak üzere birçok bankanın web sitesi, mobil uygulamaları, POS cihazları ve ATM’leri belirsiz aralıklarla ve uzun süreler boyunca devre dışı kalıyor. Noter sistemi de çöken sistemler arasında.

Çaresiz Kalan Ulaştırma Bakanı, Çareyi ODTÜ’yü Suçlamakta Buldu

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yurtdışı kaynaklı olan ve menşei tam olarak bilinemeyen saldırının 14 Aralık’tan itibaren etkili olduğunu, hemen karşı önlemlerin devreye alındığını söyledi.

Bakan Yıldırım, saldırının esas olarak Ortadoğu Teknik Üniversitesi tarafından işletilmekte olan ‘nick.tr‘ adlı Türkiye’deki bütün ‘.tr‘ uzantılı web adreslerinin yönetildiği DNS sunucularını hedef aldığını belirterek, “Sunucuyu ODTÜ işletiyor ama mesele bir ulusal güvenlik meselesi, bu çeşit saldırılara karşı gerekli önlemlere sahip olunmalı” dedi.

Bir de komiklik yapan Yıldırım, kamunun teknoloji bilgi birikiminin ODTÜ’den çok daha fazla olduğunu ima ederek, ODTÜ’deki sunucuyu BTK bünyesine almak istediklerini ancak ODTÜ’nün vermediğini iddia etti ve “Hatta bize dava açtılar. Peki, kalsın ama önlemler konusunda ortak hareket edebilmeli, böyle saldırı anlarında işbirliği yapabilmeliyiz en azından. Bu saldırıda gördük ki ODTÜ yeterli önlemi almamış. Artık böyle saldırılar gündelik hayatın parçası haline geliyor; her an her yerden saldırı yapılabilir. O yüzden önlemlerimizi de sürekli almalı, sürekli güvenlik seviyemizi yüksek tutmalıyız. Konu çok ciddi” diye savunmasına devam etti.

Saldırı Alan Adı Sunucularına Değil, Direkt olarak Kurumsal Veri Trafiğine

BBC’den Rengin Arslan’a bir açıklama yapan bilişim uzmanı Dağhan Uzgur, siber saldırıları “Bir su borusu düşünün, onun taşıyacağı kapasiteden fazla basınçta su gönderirseniz, ya boru patlar ya akış durur” diye açıkladı. Bu aynı zamanda, saldırıların direkt olarak belirli kurumların sunucularının hacklenmesinden çok, o sunuculardan gerçekleşen bilgi transferlerinin miktarını kapasitesinin üzerine çıkartmaya ve bu şekilde bilgi akışı yapamaz hale getirilmesine yönelik olduğunu gösteriyor. Bu durumda asıl sorumlu ise transfer ve işlem kapasiteleri yetersiz duruma düşen kurum sunucuları ile, özellikle sürekli yaşanan sansürleme politikaları dolayısıyla BTK ve Türk Telekom’un Türkiye’deki internet ağlarına getirdiği bant genişliği kısıtlamaları politikalarının yol açtığı darboğaz olarak görünüyor.

Anonymous_Attack_01Norse adlı ABD merkezli güvenlik sitesi üzerinden dünyadaki tüm siber saldırıları izleyebilirsiniz

Saldırılardan etkilenen bankalar “Şu an için bir şey söylemek mümkün değil. Söz konusu erişim sıkıntısıyla ilgili çalışmalara devam ediyoruz. En kısa zamanda açıklamada bulunacağız. Saldırı nedeniyle internet sitesi ve kredi kartı işlemleri aralıklarla yapılamıyor. Saldırı internet sitesi ve iç ağı etkiliyor, şube içi işlemlerde ara sıra aksama olabiliyor” açıklamalarında bulundu.

Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkçi ise saldırılarla ilgili bugün yaptığı açıklamada, “Türkiye bu saldırılar karşısında aciz duruma düşecek durumda değil. Gerekli cevap verilecektir diye düşünüyorum” şeklinde ‘düşüncelerini‘ aktardı.

Türkiye Bankalar Birliği yetkilileri konuyla ilgili açıklama yapmayacaklarını söyledi.

ODTÜ: “Bizde Hiçbir Problem Yok”

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar siber saldırılarla ilgili olarak, Yıldırım’a yanıt verdi ve “Uluslararası literatüre geçecek düzeyde bir siber saldırı yaşandı. Şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim. Alan Adı Yönetimi sistemi, saldırı öncesinde ve saldırı sırasında uluslararası güvenlik standartları ne gerektiriyorsa, gerekli önlem ve işlemlerin hepsini fazlasıyla yerine getirdi” dedi.

“Bankalarınıza Saldıracağız, Devlet Kurumlarına Ait Siteleri Çökerteceğiz”

Anonymous, 21 Aralık tarihinde yayınladığı bir videoda ‘IŞİD’i desteklediği gerekçesiyle‘ Türkiye’ye karşı ‘Operasyon Türkiye‘ etiketiyle kampanya başlattığını, kampanya kapsamında ‘tr‘ uzantılı 40 bine yakın siteye saldırı düzenlendiğini duyurmuş ve saldırıları üstlenerek “Türkiye, hem petrol alarak, hem de savaşçıları tedavi ederek IŞİD’e destek oluyor. Türkiye lideri Erdoğan’ın, IŞİD’e daha fazla yardım etmesini kabul etmeyeceğiz. Türk hükümetine sesleniyoruz; IŞİD’i desteklemekten vazgeçmezseniz, internetinize ve bankalarınıza saldırmaya devam edeceğiz ve devlet kurumlarına ait siteleri çökerteceğiz” açıklamasını yapmıştı:

Anonymous IŞİD’i Destekleyen Türkiye Hükümetine Savaş Açtı – 21 Aralık 2015

Tespiti İmkansız

Uzmanların verdiği bilgiye göre saldırıların kim veya hangi grup tarafından yapıldığını belirlemek ancak amatör saldırıları tespit etmek zor da olsa mümkün mümkün olabiliyor. Ancak planlı saldırılar düzenleyenler, kendi bilgisayarlarını kullanmadıkları, sahte adres kullandıkları veya Botnet olarak adlandırılan kontrol altına aldıkları bilgisayar ağlarını kullandıkları için izlerini bulmak çoğu zaman mümkün olmuyor.

Anonymous’un şimdilik sadece ‘DDoS Attack‘ olarak adlandırılan yöntemle gerçekleştirdiği saldırılarda, binlerce bilgisayar hedef olarak belirledikleri internet sitelerine çok yoğun trafik göndererek, bu sunucuların ve servislerin kullanıcılara cevap veremez hale getirilmesine yol açıyor.

– VU/İnadına Haber / 25 Aralık 2015 Cuma –

Kaynak: Diken, Hürriyet, Anonymous

 

 

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:12:58+00:00 25 Aralık 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.