Batı Artık Sessiz Kalmıyor, Bodrum’dan Sur’a “İnadına Barış” Diyerek Yürüyor

27 Aralık tarihinde Bodrum’da bir araya gelerek ‘Sarayın Savaşı’na karşı Diyarbakır’a bir yürüyüş başlatan ‘Barışa Yürüyorum İnisiyatifi’ üyeleri 28 ve 29 Aralık’ta Ankara’da çifte eylem gerçekleştirdi.

28 Aralık’ta sabaha karşı Ankara’ya varan inisiyatif üyeleri ilk olarak 28 Aralık sabahı saat 10:04’te Ankara Garı önünde, 10 Ekim 2015 tarihinde gerçekleşen cumhuriyet tarihinin en karanlık ve ‘kirli’ saldırılarından biri olan Ankara Katliamı’nda kaybettiklerimizi andılar:

Saray Yenilecek, Halk Kazanacak“, “Adım Adım Barışa”  ve “İnadına Barış” dövizleri taşıyan inisiyatif üyeleri, aynı zamanda 4üncü yılını geride bıraktığımız bir diğer devlet katliamı olan Roboski Katliamı için de anma gerçekleştirdikten sonra gökyüzüne beyaz balonlar uçurdu:

Roboski’nin de, Sur’un da, Cizre’nin de Hesabını Halk Soracak

Bugün öğlen saatlerinde ise Yüksel Caddesi’nde bir araya gelen inisiyatif, ‘Barışa Yürüyorum’ eylemlerine TBMM önüne gerçekleştirdikleri bir yürüyüş ile devam etti.

Yüksel Caddesi’nden Meclis Dikmen kapısı önüne kadar gerçekleştirilen sessiz yürüyüş sonrasında bir basın açıklaması yapan ‘Barışa Yürüyorum İnisiyatifi’, “Ülkenin doğusundan gelen ‘Bizi sizlerin sessizliği öldürüyor’ çığlıklarına daha fazla kayıtsız kalamadık ve Bodrum’dan başlayıp savaşın kalbi olan Diyarbakır’da sona erecek bu barış yürüyüşünü gerçekleştirmeye karar verdik. Barış içerisinde yaşamak bizim en doğal hakkımız ve artık savaş istemiyoruz. Şiddet üzerinden, barış içerisinde yaşayacak bir toplum inşa edilemeyeceğine inanan, genç, yaşlı, bebek, çocuk demeden sivil ve masum halkı hedef alan her türlü çatışmacı eğilme karşı olan herkesi bu yolda birlikte olmaya çağırıyoruz” açıklamasını yaparken mücadelede kendilerine destek olan tüm kesimleri, “Batı’nın sessizliğine karşı olan bu yürüyüşün Türkiye halklarına onurlu ve kalıcı bir barış getirmesi, silahların susması, diyalogun başlaması umuduyla yola çıkıyoruz; hepiniz barışla kalın…” sözleriyle selamladı.

İnisiyatif üyeleri 30 ve 31 Aralık günlerinde Adana, Antep ve Urfa’ya da uğradıktan sonra 31 Aralık gecesi Diyarbakır’a varmayı planlıyor. Eylem 1 Ocak 2016 günü Diyarbakır’da sona erecek.

– VU/İnadına Haber / 29 Aralık 2015 Salı –

Fotoğraflar: Seyr-i Sokak

Print Friendly, PDF & Email
2015-12-29T16:05:55+00:00 29 Aralık 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.