Cihatçılar ODTÜ’de provokasyon peşinde

Bir süredir IŞİD’e katılan ve her yerde provokasyon yapmaya çalışan cihatçılar, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde de ODTÜ Mescid Topluluğu adı altında kışkırtmalarına devam ediyor. Terör örgütü destekçisi dinci çetelerin ideolojik ve fiziksel saldırılarına karşı üniversiteyi korumaya çalışan öğrencilerin yaşam alanlarını daraltarak gerilim yaratmak isteyen cihatçı çeteler, yine mağduru oynuyor.

ODTÜ’de, şu anda ibadet edilebilen 5 mescid ve bir cami olmasına rağmen, sayısı 100’ü bile bulmayan imzalarla, Rektörlük tarafından Hazırlık Binası yakınlarındaki mescidin birkaç metre uzağında yeni bir mescid yapılması kararlaştırılmıştı. Ancak inşaat başladıktan sonra başka bir kampanya başlatan hazırlık öğrencileri, kampusteki sosyal alanların kısıtlı olmasıyla ilgili olarak Hazırlık Binası’ndaki Pembe Baraka’nın öğrencilerin kültür faaliyetlerine ayrılmasını talep etmişler, yüzlerce imza toplanmıştı. Yapılan bu çalışmalar sonucunda, Rektörlük ODTÜ Kamuoyuna yeni mescid projesini iptal ettiğini duyurmuştu.

Yeni mescid inşaatının durmasını bahane eden gerici öğrenciler, çok yakında başka mescidler olmasına rağmen, birkaç aydır okuldaki basketbol sahasında namaz kılıyorlar ve mescidin çok yakın olduğunu açıklamaya çalışanlara günlerdir tehditler savuruyorlardı.

Ayrıca topluluk, uzun süredir IŞİD ile bağlantıları olduğu bilinen kişileri dışlamayı reddederken, bugün de sol görüşlü öğrencileri tehditlerine devam etti. Namaz kılmak için mescide gelen bazı kişileri mescitten tartaklayıp dışarı çıkaran grup; kütüphanenin alt katındaki mescitte sol görüşlü öğrencilerin de içinde bulunduğu grupla tartışmaya başladı.

Cihatçı Faşistlerin Saldırıları Bir Süredir Devam Ediyor

İstanbul’da ve Ankara’da cihatçı çetelerin saldırıları üzerine çeşitli sol görüşlü öğrenciler, çivili sopalarla dövülmüş, stantları dağıtılmıştı.

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde aralarında örgütlenerek, sol görüşlü öğrencilerin basın açıklaması sırasında eş zamanlı basın açıklaması düzenleyerek, kavga çıkarmaya yönelmişti. İstanbul Üniversitesi’nde ise sol görüşlü kadın öğrencilere çivili sopalarla saldıran cihatçı faşist çeteler ise üniversitelerde bir süredir tırmandırılmaya çalışılan gerginliğin ilkiydi.

Mescidin ilan panolarında neler var?

Uzun zamandır ODTÜ Mescidlerini kullanan bir araştırma görevlisi, mescidin ilan panolarında, siyasi ve ideolojik yayınlar yapan Cihatçı derneklerin afişlerinin olduğunu belirtti. İHH İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı, Saadet Partisi, Furkan Vakfı (Kuytul Hoca) gibi grupların ve vakıfların posterlerinin bu panolarda yer aldığı kaydedildi.

“Şeriatçı olmayana ifade özgürlüğü yok

Mescidi kullanan ve IŞİD’e karşı olduğunu belirten bir kişi, mescitte IŞİD örgütlenmesinin de olduğunu ifade ederek, özgürlüklerin baskı altında olduğunu “İslamcı/Şeriatçı v.b. değilsen mecliste öyle bir ifade özgürlüğünüz olmuyor” sözleriyle açıkladı.

ODTÜ’de IŞİD İstemiyoruz

ODTÜ’lü öğrencilerin özellikle Suruç ve Ankara Katliam’ları sonrasında kendilerini korumaya çalıştıkları selefiler, diğer üniversitelerde yaptıkları saldırıları meşrulaştırmak için ODTÜ’yü seçti. Aylardır sürekli saldırı halinde olduklarında tek bir yazı yazmayan bazı haber organları ise bugünkü gerginliği manşetten vermeyi tercih ederek, üniversiteleri karıştırmaya çalıştı.

Dinci gruptan bazı kişiler, mafya babası Sedat Peker’i göreve çağırdı.

ODTÜ’lü öğrencilerin açıklaması ise şöyle:

Yine Mağduriyet Yine Aynı Senaryo ! Bugün ODTÜ’de yaşananlar, son zamanlarda coğrafyamızda ve ülkemiz üniversitelerinde yaşananlardan bağımsız düşünülemez. Bugün üniversiteler aynı tarzda örgütlenmeler ve oluşumlar ile gericilikle kuşatılmaya, AKP fiilen kendini var edemediği üniversitelerde bu tarz provokatif senaryolarla üniversiteler kuşatmaya baskı altına almaya çalışılmaktadır. Özellikle geçtiğimiz iki senedir kendilerini gündem etmeye ve dayatmaya çalışan islamcı grupların ODTÜ’deki varlığı, okul kamuoyuyla girdikleri tartışmalarda takındıkları tavırla birlikte herkesin malumudur. Bugün yaşananlarla ilgili yapılan dezenformasyona ilişkin ise bilgilendirme gereği hissetmekteyiz. Kim olduğu belli olmayan 70 kişinin imzası bahane edilerek Hazırlık binalarının yanına, hâlihazırda var olan 16 taneyi hiç göz önüne getirmeksizin, yeni mescit yaptırmaya çalıştıktan sonra, 400’den fazla hazırlık öğrencisinin talebiyle durdurulan inşaatı sindiremeyen bu insanlar, bugün öğlen saatlerinde de mağdur tiyatrosunu sahneye koydular. Birkaç seferdir mağdur görünebilmek için Hazırlık Okulu’ndaki basketbol sahasında namaz kılan provokatörler, yanlarına gidilip de mescidin hemen 10 metre ötede olduğu konusunda uyarıldıklarında tehditler savurmaya başlamış, hemen arkasından kamera kayıtlarını başlatarak niyetlerinin provokasyon olduğunu ortaya koymuşlardır. Daha öncesinde yaşanan tehdit olaylarının sorumlusu olarak aralarından ayrılanları öne sürmüş, alakaları bulunmadığını söylemiş olsalar da, aralarında IŞİD sempatizanı olduğu herkes tarafından bilinen, selefi mezhebine mensup bireyleri dışlamayı kesinlikle reddetmişlerdir. Bugün bardağı taşıran damla olarak bir arkadaşımızın tehdit edilmesi üzerine, aralarındaki IŞİD sempatizanlarının okula bildirilmesi, teslim edilmesi talebiyle gittiğimizde; kameralar varken yere yatan, yokken tekbir getiren arkadaşlar, hâlâ mağduru oynamaya çalışmaktadırlar. Yani Bugün ODTÜ’de yaşananlar yansıtıldığı gibi namaz kılan, mescidi kullanan müslümanlara bir saldırı değildir. AKP’nin mezhepçi politikalarını ODTÜ’de ve diğer tüm üniversitelerde gerçekleştirmeye çalışan bir grup provakatörün engellenmesidir. ODTÜ’de tehdit edilen öğrencilerin, kendini savunmasıdır!

ODTÜ ÖĞRENCİLERİ

Haber: Gök Taner | İnadınaHaber

Print Friendly, PDF & Email
2015-12-22T22:56:56+00:00 22 Aralık 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.