Dilek Doğan’ın Katiline 26,5 Yıl Hapis İstemi, Ya Emri Veren?

İstanbul – Küçükarmutlu’da İstanbul Emniyeti’ne bağlı polisler tarafından gerçekleştirilen operasyonda Dilek Doğan’ı evinde göğsünden vurarak öldüren polis hakkında 20 yıldan 26.5 yıla kadar hapis cezası istendi.

İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı Küçükarmutlu Mahallesi’nde 18 Ekim’de polis tarafından yürütülen bir operasyonda arama yapmak için ailesi ile birlikte yaşadığı evine giren polislerin tavırları dolayısıyla, Dilek Doğan daha özenli davranmaları konusunda kendilerini uyarmış, ayakkabıların dahi çıkartmayan polislere hiç olmazsa galoş giymelerini söylemesinin ardından ise arama için evde bulunan, öncesinde de işkence suçuyla hakkında soruşturma açılan ve yargılanan ‘Karadayı‘ lakaplı Özel Harekat Polis Memuru Yüksel Moğultay tarafından ailesinin önünde göğsünden vurulmuştu.

Emir Saraydan, Karartma Emniyetten

Dilek Doğan ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılırken, polisler ilk anda olay yerinde kalıp delilleri karartmaya çalışmış, ardından da panik halinde olay yerinden kaçmışlardı. Sonrasında ‘arama sırasında evde arbede çıktığı, Dilek Doğan’ın da ağabeyi tarafından vurulduğu‘ yönünde yalan haberler çıkartılmaya çalışılsa da gerçekler kısa sürede ortaya çıkmış ve Dilek Doğan’ın vurulmasında yer alan polisler hakkında soruşturma açılmıştı.

Elbette soruşturmanın açılmasının hemen ardından da soruşturmaya gizlilik kararı getirildi.

‘Yasal’ bir polis kurşunuyla hayatını kaybeden Dilek Doğan ise 27 Ekim tarihinde memleketi olan Maraş’ın Afşin ilçesi Türkçayırı (Serkiz Çayı) Mahallesi’nde “Katil devlet hesap verecek” sloganları eşliğinde toprağa verildi.

Dilek Doğan, Erdoğan’ın “Polis gerekirse vurur indirir” sözlerinin ardından 2015 Temmuz ayında 81 ilin emniyet müdürlüklerine gönderilen genelge sonrasında polis tarafından katledilen yüzlerce candan sadece bir tanesi.

DilekDogan-HayatiniKaybetti_04-20151027

‘Kamu Araçlarıyla Kasten Adam Öldürme’

Göğsünden polis kurşunuyla vurulduktan sonra kaldırıldığı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde süren 7 günlük yaşam mücadelesinin ardından 25 Ekim günü hayatını kaybeden Dilek Doğan’ın ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Doğan’ın ölümüne neden olduğu belirtilen polisin “Kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi” ve “Kamu görevlisine ait araç ve gereçleri suçta kullanmak” suçlarından 20 yıldan 26.5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi.

– VU/İnadına Haber / 11 Aralık 2015 Cuma –

Kaynak: DİHA

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:13:07+00:00 11 Aralık 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.