Erdoğan’a Boyun Eğdiren İsrail, Artık İktidarın Yeni Gözdesi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı eleştirdiği karikatürleri nedeniyle blogu Türkiye’de sansürlenen dünyaca ünlü Brezilyalı karikatürist Carlos Latuff, geçtiğimiz gün Türkiye ile İsrail arasında ilişkileri normalleştirmeye yönelik olarak varılan ‘ön anlaşma’nın özüne indi.

Kamuoyuna yansıyan haberlere göre bu ön anlaşma, Mavi Marmara baskınında ölenlerin ailelerine tazminat ödenmesi karşılığında Türkiye’nin İsrail’e yönelik tüm suçlamalardan vazgeçmesini de öngörüyor. Ancak bu ‘ön anlaşma‘nın Türkiye kamuoyuna yansıtılmayan alt başlıkları çok daha farklı hesaplar içeriyor.

Ticaret Kandan Tatlıdır

Türkiye’nin tüm haklarından vazgeçmesinin ardında ise yine ticaret yatıyor;

İsrail Ekonomi Bakanlığı’na göre, Türkiye’nin İsrail’den yaptığı ithalat yılın ilk dört ayında geçen yıla göre yaklaşık yüzde 25 oranında artarak 949.2 milyon doları buldu. İsrail gazetesi Haaretz, bu oranın 2013’te rekor kıran sayıları şimdiden aştığını vurguladı.

Turkiye-Israil_01Buna karşılık, Türkiye’den İsrail’e yapılan ihracat da yüzde 21 oranında yükselerek 956 milyon doları bulmuş durumda. İsrail Ekonomi Bakanlığı’nın açıklamasında, “Eğer yılın ilk dört ayındaki eğilim devam ederse, İsrail’le Türkiye arasındaki ticaret 2014’te yeni bir rekor kıracak” yorumunda bulunuldu.

İsrail’in Türkiye’ye ihraç ettiği malların yüzde 70’inin kimyasallar, diğer bölümünün de plastik ve elektrik malzemesi olduğu belirtildi. İsrail ise Türkiye’den plastik, çeşitli madenler, tekstil, beton ve araba gibi ürünler alıyor.

Heron_01Ayrıca yine Türkiye-İsrail arasındaki ikili anlaşmalar ile gerçekleştirilen savunma sektörü ticareti de yeniden hareketlenmiş durumda. Tabii bu ticaret de tek yönlü olarak İsrail’e doğru bir para akışı öngörüyor. Zira Türkiye Savunma Sanayii’nde bağımsız olarak kayda değer bir teknoloji üretemezken, TSK bünyesindeki pek çok ağır elektronik savaş ekipmanının modernizasyonu İsrail’de gerçekleştiriliyor.

Özellikle ABD’nin Türkiye’ye satışına ciddi kısıtlamalar getirdiği, hatta bir dönem “Biz kendimiz de yaparız” diyerek hükümetin havuz şirketlerine aktarılan ihaleler yoluyla ürettirdiği ancak sonrasında aslında hiçbir işe yaramadığı ortaya çıkan İnsansız Hava Araçları’nın (İHA) en büyük ve en kolay tedarikçisi de, TSK envanterinde çok sayıda bulunan HERON’lar ile İsrail…

Bu ‘Gaz’ Nereden? Savaş Sebebi Olan Neydi?

Kibris-Dogalgaz_01Ayrıca Rusya ile Türkiye’yi savaşın eşiğine getiren uçak krizi dolayısıyla Rusya kaynaklı doğalgaz ticaretinin de tehlikeye düşmesinin adından, Erdoğan’ın panik içerisinde Katar, Azerbaycan gibi pek çok ülkenin kapılarını arşınladığı bir dönemde İsrail ile bu yakınlaşma ayrı bir önem daha içeriyor.

Her ne kadar bu ziyaretler ve yapılan ön anlaşmalar yandaş basın ve ana akım medya kuruluşlarında “Doğalgazda C Planı Hazır” manşetleriyle verilse de 12 yılda zirveye çıkartılan “Komşularla Sıfır İlişki” politikası sonucunda bu ülkelerden Türkiye’ye gaz akışı için bir boru hattı döşenebilme olasılığı yakın gelecekte AKP’lilere bile zor görünürken Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacının karşılanmasına yönelik en olası kaynak İsrail.

Kibris-Dogalgaz_02(TurkSavasGemileri)Sınırımız olan her ülkeyle neredeyse savaşacak noktada bulunduğumuz göz önünde bulundurulduğunda ülkeye en güvenli doğalgaz akışı ancak deniz yoluyla gerçekleştirilebilecek. Bunun için de tek kaynak olan İsrail bu kozunu sonuna kadar kullanıyor ve KaçAk Saray’ın tüm hamaset politikası ile ‘fiyakasını‘ yerle bir ediyor. Ayrıca, her ne kadar ana-akım unutmuş gözükse de, İsrail’in doğalgaz kaynakları kendi öz imkanlarından elde edilmiyor;

İsrail’in Türkiye’ye satmaya hazırlandığı doğalgazın asıl kaynağı, birkaç sene önce İsrail tarafından sondaj çalışmalarına başlanınca T.C. bandıralı donanma gemileri gönderilen ve ardından “buradan doğalgaz çıkartılırsa bu bizim için bir savaş sebebidir” açıklamalarıyla AKP iktidarının gövde gösterisinde bulunduğu Kıbrıs açıklarındaki rezervler…

Latuff Görebiliyor, Ya Türkiye?

Brezilyalı çizer Latuff, Erdoğan ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’yu bir doğalgaz hattı üzerinde birbirlerine sevgilerini gösterirken çizdi.

Latuff twitter’dan, “Çoğunluğu Müslümanlardan oluşan bir ülkede Filistin yanlısı söylem oy demek. Oysa Türkiye ile İsrail müttefik” yorumuyla paylaşırken “Erdoğan’dan Hayırlı Cumalar” notunu da düşmeyi unutmadı.

Latuff-Turkiye&IsrailGaz-Ticareti_01-20151219
Latuff-Turkiye&IsrailGaz-Ticareti_02-20151219
– VU/İnadına Haber / 21 Aralık 2015 Pazartesi –
Kaynak: Deutche Welle, Al-Jazeera, Diken
Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:13:02+00:00 21 Aralık 2015|

Leave A Comment