Gökçek’e bir ödül de Başkent Dayanışması’ndan: “Engel/Sizsiniz Sayın Başgan”

3 Aralık Dünya Engelliler Günü‘nün bir gün öncesinde Başkent Dayanışması ve ‘Ben Ankara’ aktivist grubu bileşenleri, Ankara sokaklarında dolaşarak erişilebilir olmayan kent mekanlarını mühürledi ve engellilere yönelik ‘politikasızlıklar’ ile duyarsızlıkları sebebiyle Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’e ‘Engel/Sizsiniz Ödülü‘ gönderdi.

“Biz Gayet Normaliz, Asıl Engelliler Meclistekiler”

Eyleme katılan bedensel engelli Mithat Topuz bir açıklamada bulunarak kentte birçok sorunla karşılaştıklarını vurguladı. Kaldırımlarda yürümekte bile zorlandıklarını belirten Topuz, “Belediye yönetimi bizleri eve hapsediyor. 6 aylık bebekken çocuk felci geçirdim. İki yıl önce kaygan zemin nedeniyle sakat ayağımı tekrar kırdım. Bu nedenle Başkent Hastanesi’nde ameliyat oldum. Şimdi yine postaneye girdik her taraf kaygan zemin, her yerde aynı sıkıntı söz konusu. Engelliler Yasası uygulanmıyor. Yasa 3 yıl daha ertelendi. Biz değil Meclistekiler engelli olduğu için yasa çıkmıyor” ifadeleriyle kendisi ve kendisi gibi olan tüm engelli yurttaşların ortak tepkisini dile getirdi.

“Engel Olmaktan Vazgeçerlerse Kent Sorunları Çözülür”

Başkent Dayanışması adına açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ise şu açıklamada bulundu:

20151202_BaskentDayanismasi-Engel-SizsinizEylemi@Yuksel_02Ankara Büyükşehir Belediyesi sürekli sarı çizgileri değiştirerek engelli izi yapıyor. Bu engelli izi ya ağaca ya duvara çarpıyor ya da caddeye çıkıyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e kent ortamında engellilere yönelik gösteremediği performansından kaynaklı Başkent Dayanışması olarak kendisine ‘Engel sizsiniz’ diyoruz. Bütün bunların hayata geçebilmesi için kentlerde engellilerin yöneticilerin inisiyatif alması gerekiyor. Engel olmasınlar kentsel sorunlar çözülsün. Bunu Gökçek’e postalayacağız, Başkent Dayanışması olarak, o çok sevdiği Avrupa Ödülleri’ne ek olarak “Anrupa Ödülü”nü kendisine göndereceğiz.

Eylem katılımcıları, Kızılay ve civarında engellilerin ulaşımına zorluk çıkartan, sosyal hayatlarında sokak ve caddelerde ihtiyaç duydukları kaynak ve hizmetlere erişimlerini engelleyen üstgeçit, kaldırım ve benzeri birçok kent mekanını mühürledikten sonra Yenişehir Postanesi’ne doğru bir yürüyüş gerçekleştirildi. Ardından da ökçek’in ödülü adresine postalandı.

– VU/İnadına Haber / 02 Aralık 2015 Çarşamba –

Kaynak: Evrensel, Mimarlar Odası Ankara Şubesi

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:13:12+00:00 2 Aralık 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.