İstanbul’da öldürülen trans kadın Alev için Ankara’da eylem yapılacak

İstanbul Avcılar’da seks işçiliği yapan trans kadın Alev kalbinden bıçaklanarak öldürüldü. Katil henüz yakalanamadı. Alev’in arkadaşları ifade vermek için karakola gittiklerinde bir polisin “Ne çok ibne var arkadaş” şeklinde konuştuğunu belirttildi.

Pembe Hayat’ın haberine göre, 2 Aralık akşamı saat 20:00 sıralarında Alev olay yerinde hayatını kaybetti. Cinayetin ardından karakola giden Alev’in arkadaşları katilin Alev’e müşteri gibi yaklaşarak onu bıçakladığını söyledi. İfade verdikleri sırda polislerden birinin kullandığı ifadeler ise trans cinayetlerinin politik olduğunu kanıtlar, katillerin de neden bulun(a)madığı ve cezasız kaldığını da açıklar nitelikte.

SAMSUNG

“Katil aynı zamanda devlet ve polistir”

Cinayeti öğrenince destek için karakola giden İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği şunları söyledi:

“Alev çalıştığı alanda boğazına bıçak darbesi alıyor. Karşı alanda bulunan tır garajına koşarak yardım istiyor. Şah damarı kesildiğinden ambulansa haber dahi verilemeden yere yığılıyor. Katil şu an aramızda. Belki bir toplu taşıma aracında yanımızda oturuyor. Belki yürüyerek eve gittiğimiz kaldırımda hemen ardımızda yürüyor. Polis ise ne kadar çok ibne var diyor. Şimdi oturup düşünelim. Katil sadece Alev’e bıçağı sallayan kişi mi? Tabii ki hayır! Katil aynı zamanda faili bulmak yerine ‘ne kadar çok ibne var’ diyerek yaşam hakkımızı umursamayan polistir, devlettir!”

Nefret cinayetleri Ankara’da protesto edilecek

Alev’in öldürülmesi son on gün içinde İstanbul’da gerçekleşen üçüncü nefret cinayeti oldu. Nefret söylemini sürdüren devlet, kurumları ve memurları tarzlarını değiştirmediği sürece cinayetler sona ermeyecek.

Cinayetlere karşı ses çıkarmak için bugün akşam 18:30’da Ankara’daki LGBTİ örgütleri Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması yapacak. Açıklamada Liseli LGBTİ, KAOS GL ve Pembe Hayat bulunacak. Homofobi ve transfobi öldürür demek için akşam Yüksel’de buluşalım!

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:13:11+00:00 3 Aralık 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.