Katliamın 5. ayında, adalet hâlâ kayıplarda: Suruç’un hesabı sorulacak

Suruç Katliamı’nın beşinci ayı dolayısıyla bugün Ankara hareketliydi. Gündüz saatlerinde SGDF üyeleri Ziya Gökalp Caddesi’nde yol kapama eylemi yaptılar. Eylem devam ederken 3 kişi gözaltına alındı. Akşam 18.00’de ise Ankara Yüksel Caddesi’nde basın açıklaması yapıldı.

“Suruç’un hesabı sorulacak”, “Katil devlet hesap verecek” sloganlarıyla devam eden basın açıklaması katılan örgütlerin isimlerinin açıklanmasının ardından olaysız sona erdi. Gizlilik kararının kaldırılmayışı, her hareketlilikte gerçekleşen gözaltılar ve Kürdistan’da uygulanan kıyım politikalarından bahsedilen açıklamaya SGDF’nin yanında Partizan, Kaldıraç, Halkevleri, Liseli Genç Umut, SDH ve Liseli Öğrenci Birliği katıldı. Sivil polislerin yoğun ilgisi, basın açıklamasını edinme çabası ve fotoğraf ile video çekme gayretleri de gözden kaçmadı.

Fotoğraf: Seyr-i Sokak

Basın açıklamasının tam metni ise şu şekilde:

Basına ve kamuoyuna;

Suruç Katliamı’nın üzerinden 5 ay geçti. Katliamın faillerini ortaya çıkartmak istemeyen devlet dosyadaki gizlilik kararını kullanarak davayı karartmaya çalışıyor. Kobane’nin yeniden inşasına katılmak için yola çıkan sosyalist gençler bugün de Kürdistan’da halka karı yürütülen savaşa karşı, Suruç ve Ankara katliamlarının hesabını sormak için alanlardalar. Suruç Katliamı dosyasındaki gizliliğin kaldırılması için eylem yapan, biri Suruç gazisi üç yoldaşımız polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı. 

Katliamda yaralanan yoldaşlarımızdan bu kadar korkan devlet katliamın failleri arasında kendisinin de olduğunu bir kez daha gözler önüne sermektedir. 

Yoldaşlarımızın gözaltına alındığı sırada Kürdistan’daki katliamlara karşı Kızılay AVM’nin önünde oturma eylemi yapmak isteyen bir kişi daha gözaltına alındı. 

Suruç Katliamı’ndan bu yana 5 ay geçti. 33 yoldaşımızın katledildiği, 100’ün üzerinde yoldaşımızın katledildiği, 100’ün üzerinde yoldaşımızın yaralandığı katliam sonrası hükümetin halklarımıza ilan ettiği savaş Ankara Katliamı’yla başka bir boyuta ulaştı. Katliam dosyalarındaki gizlilik kararı kaldırılana, adalet yerini bulana kadar sokakları, kampüsleri, hayatın tüm alanlarını zapt edeceğiz. 

Bilsinler ki bu coğrafyanın doğusundan doğamayan güneş batıyı aydınlatamaz. Kürt halkına yönelik gerçekleşen bütün katliamlara karşı sokaktayız, direniş büyüteceğiz. Suruç ve Ankara katliamlarının hesabını soracağız, 33’lerin düşlerini gerçekleştireceğiz.

Gözaltılar derhal serbest bırakılsın.

Suruç için adalet.

Ankara Sosyalist Gençlik Derneği
Liseli Öğrenci Birliği

SGDF üyelerinin yol kapatma eylemi ve sonrasında gözaltına alınışları:

Video: Seyr-i Sokak
Kapak Görseli: Ayşegül Gümüşkaya

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:13:02+00:00 20 Aralık 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.